Գողերը կրակել են ոստիկանների ուղղությամբ. քրեական գործ է հարուցվել 01/30/2016 13:24 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ` իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարող ոստիկանության աշխատակիցների նկատմամբ սպանության փորձ, գողության փորձ կատարելու դեպքի առթիվ։
Ըստ Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայության՝ 2016 թվականի հունվարի 30-ին ոստիկանության Վանաձոր քաղաքի Տարոնի բաժնի 3 ծառայողների զեկուցագրերի հիման վրա նախապատրաստված նյութերով պարզվել է, որ գողության ահազանգի հիման վրա դեպքի վայր մեկնած ոստիկանության աշխատակիցների ուղղությամբ հնչել են կրակոցներ՝ գողության փորձ կատարած անձանց կողմից։
Նախնական տվյալներով՝ երեք անձ ուրիշի գույքի գաղտնի հափշտակություն կատարելու նպատակով 2016 թվականի հունվարի 30-ին՝ ժամը 03.00-ի սահմաններում, ապօրինի մուտք են գործել Վանաձոր քաղաքի բնակարաններից մեկը:
Նշված գողության վերաբերյալ ստացված ահազանգով օպերատիվ խմբի կազմում դեպքի վայր են մեկնել ոստիկանության Տարոնի բաժնի քրեական հետախուզության բաժանմունքի օպերատիվ 2 աշխատակից և համայնքային ոստիկանության բաժանմունքի ավագ տեսուչը, ովքեր բնակարանում հայտնաբերել են առերևույթ հանցագործություն կատարած անձանց, որի պատճառով վերջիններս իրենց կամքից անկախ հանգամանքներում գողությունն ավարտին չեն հասցրել և կրակել են իրենց ծառայողական պարտականություններն իրականացնող, քրեական հետախուզության բաժանմունքի 2 աշխատակիցների ուղղությամբ և դիմել փախուստի։
Դեպքի առթիվ 2016 թվականի հունվարի 30-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ`ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-177-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1.1 կետի (գողության փորձ՝ բնակարան ապօրինի մուտք գործելով), 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ կետերի (սպանության փորձ՝ 2 կամ ավելի անձանց նկատմամբ՝ կապված նրանց կողմից իրենց ծառայողական գործունեության հետ) և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի (ապօրինի կերպով հրազեն ձեռք բերելը, պահելը) հատկանիշներով:
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, ձեռնարկվել անհետաձգելի քննչական գործողություններ, էական նշանակություն ունեցող հանգամանքները պարզելու նպատակով նշանակվել մի շարք փորձաքննություններ, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձանց հայտնաբերելու ուղղությամբ հանձնարարություններ տրվել հետաքննական մարմնին:

СК Армении завел уголовное дело по факту покушения на убийство лорийских полицейских, в которых стреляли грабители 01/30/2016 14:08 | Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту покушения на убийство сотрудников Полиции и попытка кражи в армянском Ванадзоре, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
Дело заведено следственным управлением Следственного комитета РА по Лорийской области по пункту 1.1 части 3 статьи 34-177(попытка кражи, совершенная с незаконным проникновением в жилище, хранилище или помещение), пунктам 1 и 2 части 2 статьи 34-104(покушение на убийство двух или более лиц в связи с осуществлением этими лицам служебной деятельности) и части 1 статьи 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) Уголовного кодекса РА.
Как отмечается в сообщении, 30 января 2016 года по материалам, подготовленным на основе рапортов троих полицейских таронского отдела Полиции Армении по городу Ванадзор, выяснилось, что лица, совершившие попытку кражи, выстрелили в сотрудников Полиции, прибывших на место происшествия по вызову об ограблении.
По предварительным данным, трое человек с целью тайного хищения чужого имущества 30 января 2016 года примерно в 03:00 незаконно проникли в один из домов в городе Ванадзор.
По вызову об указанном ограблении на место происшествия в составе оперативной группы выехали двое оперуполномоченных отделения уголовного розыска таронского отдела Полиции и старший инспектор отделения общинной полиции, которые обнаружили в квартире предполагаемых преступников, вследствие чего последние по не зависящим от их воли обстоятельствам не смогли довести до конца преступление и выстрелили в двоих сотрудников отделения уголовного розыска, исполнявших свои служебные обязанности, и скрылись с места происшествия.
“В ходе предварительного расследования уголовного дела был произведен осмотр места происшествия, были предприняты неотложные следственные действия. Для выяснения обстоятельств, имеющих существенное значение для дела, назначен целый ряд экспертиз. Органам дознания дано поручение принять меры к обнаружению предполагаемых преступников. Предварительное расследование продолжается”, - говорится в сообщении.