ՊԲ առաջապահ զորամասերը շարունակում են լիակատար վերահսկողություն պահպանել առաջնագծում 01/30/2016 15:17 | ԼՐԱՀՈՍ
Պաշտպանության բանակի օպերատիվ տվյալների համաձայն, հունվարի 24-ից 30-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, 60 և82 միլիմետրանոց ականանետերից, ՀԱՆ-17 ու ՌՊԳ-7տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է շուրջ 3500 կրակոց:
Ինչպես տեղեկացնում են ԼՂՀ ՊՆ մամլո ծառայությունից՝ բացի վերոնշյալից, հունվարի 26-ին՝ ժամը 04:30-ի սահմաններում, շփման գծի հարավային ուղղությամբ հակառակորդը ձեռնարկել է դիվերսիոն ներթափանցման փորձ: ՊԲ առաջապահ զորամասերը ժամանակին հավաստանշել են ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինների առաջխաղացումը և ստիպել վերջիններիս հետ շպրտվել իրենց ելման դիրքերը:

Азербайджанские ВС за неделю произвели по позициям Армии обороны Карабаха около 3500 выстрелов – Минобороны НКР 01/30/2016 15:32 | Лента новостей
По оперативным данным Армии обороны, в период с 24-го по 30-е января на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил противник произвел по позициям AO НКР более 3500 выстрелов из огнестрельного оружия различных калибров, а также из 60-и и 82-миллиметровых минометов и гранатометов РПГ-7 и АГС-17, сообщает пресс-служба Министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики.
Кроме того, 26 января примерно в 04:30 противник предпринял в южном направлении линии соприкосновения попытку диверсионной вылазки.
Передовые подразделения Армии обороны НКР вовремя заметили передвижение азербайджанских спецназовцев, заставив противника отступить на исходные позиции. В ходе завязавшейся перестрелки АО НКР потерь не понесла.
“Передовые подразделения Армии обороны НКР продолжают сохранять полный контроль на передовой и уверенно выполнять поставленную перед собой боевую задачу”, – говорится в сообщении.