Սեյրան Օհանյանն ընդունել է ՀԱՊԿ-ի միացյալ շտաբի պետի գլխավորած պատվիրակությանը 01/29/2016   17:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀԱՊԿ-ի միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովի գլխավորած պատվիրակության` Հայաստանի Հանրապետություն կատարած այցի (2016թ. հունվարի 27-29-ը) շրջանակներում հունվարի 29-ին ՀԱՊԿ-ի միացյալ շտաբի պետին ընդունել են ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը և ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը: Այս մասին տեղեկացնում է ՊՆ լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են մի շարք հարցեր, ուղղված ՀԱՊԿ-ի ռազմական բաղադրիչի հետագա զարգացմանը, այդ թվում՝ կազմակերպության կոալիցիոն ուժերի և միջոցների ղեկավարման, միացյալ շտաբի գործունեության ու զինված ուժերի ներկայացուցիչների ինստիտուտի կատարելագործում,  ՀԱՊԿ-ի ճգնաժամային արձագանքման կենտրոնի ստեղծում ու գործառույթների կազմակերպում և դրա համագործակցությունը համապատասխան ազգային կենտրոնների հետ, ՀԱՊԿ-ի անդամ պետությունների բուհերում զինվորական կադրերի և մասնագետների պատրաստում:
Կողմերն անդրադարձան նաև ընթացիկ տարում ՀՀ-ում նախատեսված ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի կոմիտեի և ռազմական կոմիտեի նիստերի նախապատրաստմանն անչվող խնդիրներին, ինչպես  նաև մի շարք միջոցառումների իրականացմանը (այդ թվում օպերատիվ և մարտական պատրաստության), որոնք  ուղղված են վերոնշյալ հարցերի և 2016թ. ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի Հանրապետության նախագահության ընթացքում գերակա ուղղությունների կատարմանը:

Министр обороны Армении обсудил с начальником Объединенного штаба ОДКБ широкий круг вопросов 01/29/2016 17:29 | Лента новостей
Министр обороны Армении принял в пятницу начальника Объединенного штаба организации Договора о коллективной безопасности генерал-полковника Анатолия Сидорова, сообщает пресс-служба оборонного ведомства РА.
Возглавляемая Сидоровым делегация находится с трехдневным визитом в Армении с 27 января.
На встрече присутствовали также начальник Генштаба ВС Армении генерал-полковник Юрий Хачатуров и первый заместитель министра обороны РА Давид Тоноян.
В ходе встречи обсуждались вопросы, касающиеся дальнейшего развития военной составляющей ОДКБ, в том числе управления коалиционными силами и средствами ОДКБ, усовершенствования деятельности Объединенного штаба и Института представителей ВС, создания Центра кризисного реагирования Организации и распределения функций и его сотрудничество с соответствующим национальным центром, а также подготовки в вузах стран-членов ОДКБ военных кадров и специалистов.
Стороны также коснулись подготовки запланированных к проведению в Армении заседаний Совета министров обороны и Военного комитета при СМО стран-членов ОДКБ, а также реализации целого ряда мероприятий, касающихся в том числе оперативной и боевой подготовки, которые направлены на выполнение приоритетных задач в ходе председательства Армении в 2016 году в ОДКБ.