Խոզի գրիպի նմուշները ուղարկվել են Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության լաբորատորիա. «Հայկական Ժամանակ» 01/28/2016 09:12 | Մամուլ
«Հայկական Ժամանակ»-ի տեղեկացմամբ՝ Հայաստանում գրանցվող խոզի գրիպի նմուշները ուղարկվել են Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության կողմից նշանակված ռեֆերենց լաբորատորիա, ինչպես նաև Ռուսաստանի Դաշնություն՝ առավել խորը ուսումնասիրման համար։
Տեղեկությունը լրատվամիջոցին հայտնել են ՀՀ առողջապահության նախարարությունից՝ կապված այն իրողության հետ, որ ՌԴ-ում խոզի գրիպն սկսել Է մուտացիայի ենթարկվել, իսկ Հայաստանը սերտ հարաբերություններ ունի այդ երկրի հետ ու մեծ Է մարդկանց տեղաշարժը։
«ԱՆ-ից նաև վստահեցրել են, թե կանխարգելիչ միջոցառումները շարունակվում են ողջ ծավալով, այդ թվում՝ վերահսկվում են սահմանային անցակետերը՝ հատուկ սարքերի միջոցով չափելով մարդկանց ջերմությունը։ Պաշտոնական տվյալներով, վերջին տասնօրյակում ՀՀ-ում դիտվում Է հիվանդացաթյան շուրջ 40 % նվազում»,–գրում է թերթը։

“Айкакан жаманак”: Образцы зарегистрированного в Армении свиного гриппа переданы в ВОЗ и РФ 01/28/2016 12:00 | Пресса
Образцы зарегистрированного в Армении свиного гриппа направлены в лабораторию Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), а также в Россию для проведения более глубокого исследования, пишет газета “Айкакан жаманак” со ссылкой на министерство здравоохранения Армении.
Ранее сообщалось, что в России свиной грипп начал мутировать, а Армения находится в тесных связях с этой страной.
В Минздраве также заверили, что профилактические мероприятия в стране продолжают проводиться в полном объеме, в том числе установлен контроль на пограничных пропускных пунктах. По официальным данным, в последние десять дней в Армении наблюдается спад уровня заболеваемости на 40%, передает издание.