ԶԼՄ-ներն իմացել են՝ բալիստիկ հրթիռ արձակելու՝ ԿԺԴՀ պլանների մասին 01/28/2016   12:46  |  Միջազգային լրահոս
«Ինտերֆաքսը» տեղեկացնում է, որ Հյուսիսային Կորեան մեկ շաբաթվա ընթացքում կարող է իրականացնել մեծ հասողության բալիստիկ հրթիռի նոր արձակում: Այս մասին հաղորդել են ճապոնական ԶԼՄ-ները՝  հղելով պաշտոնական ներկայացուցիչներին:
ԶԼՄ-ները հղում են կատարում  ԿԺԴՀ արմտյան ափում գտնվող Տոնչանգ-րի պոլիգոնի (որտեղից ԿԺԴՀ-ն հրթիռներ է արձակում) արբանյակային լուսանկարների վերլուծության արդյունքներին:
Հաշվի առնելով ստացած տեղեկատվությունը՝  ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Սամանթա Փաուերը  կոչ է արել շտապ ընդունել Անվտանգության խորհրդի բանաձև, որով  կխստացվեն պատժամիջոցները  Հյուսիսային Կորեայի նկատմամբ:
Ըստ մշտական ներկայացուցչի, «հետագա սպառնալիքների ու սադրանքների, ապակայունացնող քայլերի  մասին տեղեկությունները ևս մեկ անգամ ընդգծում են ԱԽ-ի միջոցով պատժամիջոցների բանաձևի անցկացման կարևորությունը»:
«Անհրաժեշտ է ակտիվացնել բանակցությունները՝  նախապատրաստելու  կոշտ և համալիր բանաձև, որը կկարողանա ազդեցություն թողնել Կիմ Չեն Ինի պլանների վրա, ով ԱԽ բանաձևերի ու միջազգային նորմերի նկատմամբ մշտապես արհամարհական  վերաբերմունք է ցուցաբերում»,- ասել է նա:

СМИ узнали о планах КНДР по запуску баллистической ракеты большой дальности 01/28/2016 13:09 | Международные новости
Северная Корея в течение недели может осуществить новый пуск баллистической ракеты большой дальности. Об этом, как передает “Интерфакс”, сообщили японские СМИ, ссылаясь на официальных представителей.
Они ссылаются на результаты анализа сделанных спутниками фотоснимков полигона Тончанг-ри на западном побережье КНДР, откуда она осуществляет ракетные пуски.
С учетом полученной информации постпред США при ООН Саманта Пауэр призвала к скорейшему принятию СБ ООН резолюции, ужесточающей санкции в отношении Северной Кореи.
По ее словам, "сообщения о дальнейших угрозах и провокациях, дестабилизирующих шагах, еще раз подчеркивают важность проведения через Совет безопасности резолюции с санкциями".
"Необходимо активизировать переговоры, чтобы подготовить жесткую и комплексную резолюцию, которая сможет оказать влияние на планы Ким Чен Ына, постоянно демонстрирующего пренебрежительное отношение к резолюциям Совбеза и международным нормам", - сказала она.