Բարաք Օբաման մեկնաբանել է «Օսկար» կինոմրցանակի շուրջ սկանդալը 01/28/2016 11:47 | Անցուդարձ
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման չորեքշաբթի առաջին անգամ իր կարծիքն է հայտնել Ամերիկյան կինոակադեմիայի «Օսկար» մրցանակի շուրջ սկանդալի մասին և կոչ արել, որպեսզի կինոէկրանին ներկայացված լինեն էթնիկ և ռասայական փոքրամասնությունները:
2016թ. «Օսկար»-ի մրցանակի համար առաջնային անվանակարգերում փոքրամասնությունների և ոչ մի ներկայացուցիչ չէր ճանաչվել որպես նոմինանտ: Դա առաջացրել է քննադատության ալիք և կինոյի հայտնի գործիչների կողմից բոյկոտի սպառնալիք: Ակադեմիան հայտարարել է, որ բարեփոխումներ կանցկացնի և իր կազմում մինչև 2020թ.-ը կկրկնապատի կանանց և փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների թիվը:
«Ես կարծում եմ, ամեն մարդու պատմությունը պատմելու դեպքում արվեստն ինքնին ավելի լավը կլինի: Զվարճությունների (արտադրությունը) ավելի լավը կլինի, բոլորն իրենց կզգան միասնական ամերիկյան ընտանիքի մի մաս»,- հայտարարել է Օբաման՝ առաջին աֆրոամերիկացին ԱՄՆ նախագահի պաշտոնում, ռեգիոնալ հեռուստաալիքների հետ հարցազրույցում: Այս մասին տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Ես կարծում եմ, որ կինոարտադրությունը ընդհանուր առմամբ պետք է անի նույնը, ինչ և ցանկացած ոլորտ՝ փնտրել տաղանդներ, բոլորին հնարավորություններ ընձեռնել: Եվ ես նաև կարծում եմ, որ «Օսկար»-ների շուրջ քննարկումները իրականում ավելի լայն խնդիր են արտացոլում՝ մենք հասե՞լ ենք նրան, որ բոլորն ունենան իրենց հնարավորությունը»,- եզրակացրել է ԱՄՆ նախագահը:

Барак Обама прокомментировал скандал вокруг кинопремии "Оскар" 01/28/2016   09:25  |  Из жизни
Президент США Барак Обама впервые высказался в среду о скандале вокруг премии "Оскар" Американской киноакадемии и призвал к тому, чтобы на киноэкране были представлены этнические и расовые меньшинства.
Ни один представитель меньшинств не был назван номинантом на премию "Оскар" в ведущих номинациях в 2016 году. Это спровоцировало волну критики и угрозу бойкота со стороны известных деятелей кино. Академия объявила, что проведет реформы и удвоит число женщин и представителей меньшинств в своем составе до 2020 года.
"Я думаю, что если рассказывать историю каждого человека, то само искусство будет лучше. (Индустрия) развлечений будет лучше, все будут чувствовать себя частью единой американской семьи", — заявил Обама, первый афроамериканец на посту президента США, в интервью региональным телеканалам, передает РИА Новости.
"Думаю, что индустрия в целом должна делать то же, что любая другая отрасль — искать таланты, предоставлять возможности всем. И я думаю также, что дискуссии вокруг "Оскаров" в действительности лишь отражают более широкую проблему: добились ли мы того, чтобы у всех был свой шанс?" — заключил президент США.