Ընդգծվել է, որ ԼՂ հիմնախնդիրը ռազմական լուծում չունի, և այն կարող է կարգավորվել միայն հակամարտող կողմերի շահերը բավարարող և կողմերի համար ընդունելի փոխզիջումների հիման վրա 01/27/2016 15:38 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հարավային Կովկասի ու Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Նախագահը ողջունել է հյուրին, շնորհավորել նրան՝ մանդատի երկարաձգման կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ պարոն Զալբերն իր մանդատի շրջանակներում կանի ամեն հնարավորը՝ տարածաշրջանում հակամարտող կողմերի միջև վստահության հաստատման համար, ինչը կնպաստի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերին: Սերժ Սարգսյանը կարևորել է ԼՂ հիմնախնդրի լուծման հարցում ԵՄ հավասարակշռված դիրքորոշման պահպանումը և խնդրի համապարփակ կարգավորման համար բարենպաստ մթնոլորտ ստեղծելու հանձնառության իրականացումը:
ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը վստահեցրել է, որ Միությունը շահագրգռված է հիմնախնդրի շուտափույթ ու խաղաղ կարգավորմամբ և ցանկանում է իր հնարավորությունների սահմաններում նպաստել հիմնախնդրի լուծմանը՝ աջակցելով այդ հարցով զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ջանքերին, որը միակ համաձայնեցված և ընդունելի ձևաչափն է:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են ԵԱՀԿ Մինսկի շրջանակներում ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացի վերջին զարգացումներին, առկա իրավիճակին և գործընթացում առաջընթաց արձանագրելու հնարավորություններին: ՀՀ Նախագահը ներկայացրել է հայկական կողմի մոտեցումները: Սերժ Սարգսյանը և Հերբերտ Զալբերը մտքեր են փոխանակել հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը ԵՄ հնարավոր աջակցության ուղիների վերաբերյալ:
Հանդիպմանը ևս մեկ անգամ երկուստեք ընդգծվել է, որ ԼՂ հիմնախնդիրը ռազմական լուծում չունի, և այն կարող է կարգավորվել միայն հակամարտող կողմերի շահերը բավարարող և կողմերի համար ընդունելի փոխզիջումների հիման վրա:

Спецпредставитель ЕС заявил о заинтересованности Евросоюза в скорейшем разрешении карабахского конфликта 01/27/2016   16:54  |  Лента новостей
Президент  Армении Серж Саргсян встретился в среду со спецпредставителем Европейского союза по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Гербертом Зальбером. сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент Армении поздравил гостя с продлением мандата и выразил надежду, что господин Зальбер в рамках своей компетенции сделает все возможное для установления доверия между конфликтующими сторонами в регионе, что будет способствовать усилиям по мирному урегулированию конфликта.
Президент Армении придал важность сохранению сбалансированной позиции ЕС в деле урегулирования нагорно-карабахского конфликта и реализации обязательств по созданию благоприятных условий для всеобъемлющего урегулирования проблемы.
В свою очередь спецпредставитель ЕС заверил, что ЕС заинтересован в скорейшем урегулировании проблемы исключительно мирным путем и желает в пределах своих возможностей способствовать разрешению проблемы, поддерживая усилия занимающихся этим вопросом стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, которая является единственным согласованным и приемлемым форматом.
В ходе встречи собеседники коснулись последних событий вокруг переговорного процесса по мирному урегулированию нагорно-карабахской проблемы, сложившейся ситуации и возможностей для достижения прогресса в переговорах. Президент представил подходы армянской стороны. Серж Саргсян и Герберт Зальбер обменялись мнениями относительно возможных путей оказания ЕС содействия мирному урегулированию карабахской проблемы.
Стороны подчеркнули, что карабахский конфликт не имеет военного решения и проблему можно урегулировать лишь на основе компромиссов, отвечающих интересам сторон конфликта и приемлемых для них.