«Շուրջօրյա հավաքի» մասնակիցները հասարակական վայրում օգտագործում են ոգելից խմիչքներ 01/27/2016 11:14 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
2016 թ. հունվարի լույս 27-ի գիշերը, ժամը 1.15-ին, ոստիկանության Կենտրոնականի բաժին հեռախոսային ահազանգով դիմած քաղաքացի Թինա Ն. -ն հայտնել է, որ Ազատության հրապարակում, Թումանյանի արձանի մոտ տեղադրված վրանում, մի խումբ անձինք օգտագործում են ոգելից խմիչքներ և բարձրաձայն հայհոյում: Այս մասին հայտարարությամբ է հանդես եկել ՀՀ Ոստիկանությունը:
ՀՀ ոստիկանությունը միջոցներ է ձեռնարկել ահազանգով ստացված տեղեկությունները ստուգելու նպատակով: Վարչական զննությամբ պարզվել է, որ «շուրջօրյա հավաքի» մասնակիցները հասարակական վայրում օգտագործում են ոգելից խմիչքներ:
«Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» ՀՀ օրենսգրքի 175-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված իրավախախտում կատարելու կասկածանքով վարչական կարգով ոստիկանության Կենտրոնականի բաժին են բերվել յոթ անձինք, որոնցից երկուսը՝ անչափահաս աղջիկներ:
Հարուցվել է վարչական վարույթ:
Իրավախախտման վայրից վերցվել են 20 սմ երկարությամբ շեղբով ծալովի դանակ, օղու 3 և վիսկիի 1 կիսադատարկ շշեր:
Պարզվել է նաև, որ բերվածներից մեկը նախկինում դատապարտված է եղել և ներկայումս գտնվում է քրեական հետապնդման մեջ՝ գողություններ կատարելու մեղադրանքով:
Անչափահաս աղջիկներից մեկը կողոպուտ կատարելու կասկածանքով նույն օրը բերման էր ենթարկվել ոստիկանություն, կողոպուտի առարկա հեռախոսը առգրավվել էր:
Հարուցված է քրեական գործ: Քրեական հետապնդման մարմնի կողմից ստորագրությամբ ազատ արձակվելուց հետո նա անմիջապես միացել էր հավաքի մասնակիցներին:
Բոլոր բերվածներն այս պահի դրությամբ ազատ են արձակվել: Սակայն իրավիճակն արմատական փոփոխության կարիք ունի: Ակնհայտ է, որ «շուրջօրյա հավաքի» վայրը վերածվել էր մի տարածքի, որ իրեն էր ձգում նաև հակահասարակական հակումներով անձանց:
Հիշեցնում ենք, որ Երևանի քաղաքապետի որոշումներով արգելված էր Ազատության հրապարակում կազմակերպվող հավաքների ընթացքում օգտագործել վրաններ: Ոստիկանությունը, սակայն, տևական ժամանակ դրսևորել էր հանդուրժողականություն՝ չխոչընդոտելով վրանատիպ ծածկոցի տեղադրմանը:
Հանրային վայրում իրավախախտումը նախականխելու նկատառումով ոստիկանությունն ապամոնտաժել է վրանատիպ ծածկոցը:

Участников “круглосуточного митинга” доставили в полицейский отдел за распитие спиртного в центре Еревана 01/27/2016   12:51  |  Актуальная тема
Полицейские доставили в отделение семь человек за распитие на Площади Свободы в Ереване алкогольных напитков, сообщает пресс-служба Полиции Армении.
Как отмечается в сообщении, в ночь на 27 января в Центральное полицейское отделение поступил звонок от гражданки Тины Н., которая сообщила, что в установленной на площади Свободы  рядом с памятником Туманяну палатке группа лиц распивает алкогольные напитки и громко ругается.
Сообщается, что по итогам проверки полученных сведений,  выяснилось, что участники "круглосуточного митинга" употребляют алкогольные напитки в общественном месте.
По подозрению в совершении правонарушения, предусмотренного п.1 ст.175 Кодекса "Об административных правонарушениях РА"(употребление алкогольных напитков в общественном месте или появление в общественном месте в нетрезвом виде), в участок были доставлены семеро человек, в числе которых две несовершеннолетние девушки.
По данному факту начато административное производство. С места совершения правонарушения были изъяты складной нож с 20-сантиметровым лезвием, а также 3 полупустые бутылки водки и 1 полупустая бутылка виски.
Кроме того, как отмечается в сообщении ведомства,  выяснилось, что один из задержанных ранее был судим и в данный момент находится в розыске по обвинению в совершении краж. Одна из задержанных несовершеннолетних девушек в тот же день была подвергнута приводу в полицейское отделение по подозрению в краже, украденный телефон изъят. Девушка была освобождена под подписку, после чего присоединилась к участникам собрания.
“Возбуждено уголовное дело. В настоящий момент все доставленные в отделение освобождены. Однако ситуация нуждается в коренном изменении. Очевидно, что место "круглосуточного митинга" превратилось в центр, куда стремятся также люди с антисоциальными наклонностями”, - говорится в сообщении.
Ведомство напоминает, что решениями столичной мэрии установка палаток во время организуемых на площади Свободы собраний запрещена. Тем не менее, Полиция некоторое время проявляла терпимость, не препятствуя установке навес-палатки. Отмечается, что с целью предотвращения нарушения общественного порядка полиция демонтировала навес.