Մերի Մարգարյանը՝ H1N1-ի առաջին զո՞հ. «Հայկական Ժամանակ» 01/26/2016   09:10  |  Մամուլ
«Հայկական Ժամանակ»-ը գրում է, որ, ըստ որոշ տեղեկությունների, «Էրեբունի» բ/կ-ում ամռանը մահացած ծննդկան Մերի Մարգարյանը H1N1 գրիպի առաջին զոհն է եղել։
Ըստ թերթի՝ բժիշկները H1N1–ի վարակ են կասկածում նաև Մերիի բժշկի՝ Շուշանիկ Բախշյանի մոտ։
26-ամյա ծննդկանի մոտ երկկողմանի թոքաբորբ էր հայտնաբերվել, որը շատ արագ զարգացել էր։ Հունվարի 23-ին Քննչական կոմիտեն հրապարակեց սույն գործով նշանակված հանձնաժողովային դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությունը, որի համաձայն՝ հնարավորինս շուտ պետք է ծննդալուծում կատարվեր այդ թվում կեսարյան հատման միջոցով, որի դեպքում Մերի Մարգարյանին և նորածնին փրկվելու հավանականությունը կլիներ ավելի մեծ։
Հիմա, փաստորեն, խոզի գրիպի վարակ են կասկածում նաև բժշկուհի Շուշանիկ Բախշյանի մոտ, որը շաբաթ օրը ձերբակալվեց, սակայն մի քանի ժամ անց ազատ արձակվեց և շտապօգնության մեքենայով տեղափոխվեց «Նորք» ինֆեկցիոն հիվանդանոց։
«Հիվանդանոցի բժիշկները երեկ հրաժարվել են պատասխանել մեր թղթակցի հարցին՝ ի վերջո ինչ ախտորոշմասբ է բժշկուհին իրենց մոտ: Ի դեպ, առողջապահության նախարարությունը երեկ հայտարարեց, թե վերջին շաբաթվա ընթացքում վարակի նվազում է արձանագրվել»,- գրում է թերթը։

“Айкакан жаманак”: Скончавшаяся в одном из ереванских медцентров роженица Мэри Маргарян стала первой жертвой “свиного гриппа” 01/26/2016   10:16  |  Пресса
По некоторым данным, скончавшаяся летом прошлого года в медцентре “Эребуни” роженица Мэри Маргарян стала первой жертвой гриппа подтипа H1N1, пишет газета “Айкакан жаманак”. По сведениям издания, медики подозревают наличие вируса и у врача погибшей – Шушаник Бахшян.
У 26-летней роженицы было диагностировано двустороннее воспаление легких, которое стремительно прогрессировало. 23 января Следственный комитет обнародовал заключение назначенной по этому делу судебно-медицинской экспертизы, согласно которой необходимо было ускорить родовспоможение, в том числе путем операции кесарева сечения, которая увеличила бы шансы на спасение Мэри Маргарян и новорожденного ребенка.
Теперь же наличие инфекции свиного гриппа подозревают также у врача Шушаник Бахшян, которая была задержана в минувшую субботу, однако спустя несколько часов была отпущена на свободу и на карете “скорой помощи” доставлена в Норкскую инфекционную больницу.