Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Զարգացման ֆրանսիական գործակալության Ասիայի վարչության փոխտնօրենի հետ 01/26/2016   12:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը հանդիպել է Զարգացման ֆրանսիական գործակալության Ասիայի վարչության փոխտնօրեն Ժան-Կլոդ Պիրի գլխավորած պատվիրակության հետ: Այս մասին տեղեկացնում է Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Ներկայացնելով մայրաքաղաքի զարգացման ռազմավարության հիմնական ուղղություններն ու այդ շրջանակում նաև միջազգային տարբեր կառույցների հետ համագործակցության ծրագրերը փորձի փոխանակման առումով` Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ընդգծել է, որ քաղաքապետարանն այսօր համագործակցության բազմաթիվ հաջողված ծրագրեր ունի ինչպես ֆրանսիական գործընկեր քաղաքների, այնպես էլ  կազմակերպությունների  և ռեգիոնների  հետ:
«Մենք մեծապես կարևորում ենք միջազգային համագործակցության ընդլայնումը քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում, ինչպես ծրագրերի իրականացման, այնպես էլ փորձի փոխանակման առումով: Այս համատեքստում, իսկապես հաջողված կարող եմ համարել համագործակցության խորացումը ֆրանսիական գործընկեր քաղաքների, կազմակերպությունների և ռեգիոնների  հետ, ինչի վառ ապացույցը  վերջին տարիներին հաճախակի դարձած փոխայցելություններն են, որոնք, անշուշտ, էլ ավելի են ակտիվացնում երկուստեք շփումները»,- ընդգծել է քաղաքապետը՝ առանձնակի կարևորելով Զարգացման ֆրանսիական գործակալության առաքելությունը Հայաստանում, ինչպես նաև Երևանի հետ համագործակցության հեռանկարները։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության ու քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում կյանքի կոչվող զարգացման ծրագրերի մանրամասն ներկայացման համար` Ժան-Կլոդ Պիրը նշել է, որ Զարգացման ֆրանսիական գործակալությունը ևս պատրաստակամ է համագործակցություն ծավալել Երևանի քաղաքապետարանի հետ:
«Զարգացման ֆրանսիական գործակալությունը, որպես պետական կառույց, ծրագրեր է իրականացնում մի շարք երկրների մայրաքաղաքների ու քաղաքների հետ՝ քաղաքային տնտեսության տարբեր ոլորտներում։ Եվ, տեսնելով Երևանի քաղաքապետարանի համատեղ փոխգործակցության ծրագրերը, որոնք իրականացվում են միջազգային տարբեր կառույցների հետ, մենք, պարոն քաղաքապետ, համոզված ենք, որ Երևանի քաղաքապետարանն իսկապես վստահելի գործընկեր է և մեր պատրաստակամությունն ու ցանկությունն ենք հայտնում ծրագրեր իրականացնելու նաև Երևանում»,- նշել է Ժան-Կլոդ Պիրը:
Քաղաքաշինության, տրանսպորտի, էներգախնայողության, ջրամատակարարման ու ջրահեռացման, աղբի վերամշակման, ինչպես նաև քաղաքային տնտեսության մի շարք այլ ոլորտներում երկուստեք  հարաբերությունների ամրապնդման ու գործակցության հստակ ուղղությունները նախանշելու նպատակով՝ կողմերը պայմանավորվել են ստեղծել աշխատանքային խումբ:

Мэр Еревана обсудил с членами делегации Французского агентства развития возможности сотрудничества 01/26/2016 12:35 | Лента новостей
Мэр Еревана Тарон Маргарян встретился с делегацией, возглавляемой заместителем директора азиатского отдела Французского агентства развития Жан-Клодом Пиром, сообщает пресс-служба столичной администрации.
Представляя основные направления стратегии развития столицы, а также программы сотрудничества с международными организациями, Тарон Маргарян подчеркнул, что у мэрии есть примеры успешных проектов сотрудничества как с французскими городами-партнерами, так и с организациями и отдельными регионами.
«Мы придаем особую важность расширению международного сотрудничества в разных сферах городского хозяйства как с точки зрения реализации программ, так и обмена опытом. В этом контексте, мэр Еревана считает успешным углубление сотрудничества с французскими городами-партнерами, организациями и регионами.. Об этом, по его словам, свидетельствуют частые взаимные визиты в последние годы, которые, безусловно, способствуют активизации двусторонних контактов”.
В свою очередь Жан-Клод Пир отметил, что Французское агентство развития также готово к сотрудничеству с мэрией Еревана.
«Французское агентство развития, как государственное учреждение, реализовывает программы с городами и столицами ряда стран в разных сферах городского хозяйства. Ознакомившись с вашими программами взаимодействия с различными международными структурами, мы, господин мэр, уверены, что мэрия Еревана, действительно, надежный партнер и мы выражаем нашу готовность и желание осуществлять проекты также и в Ереване”,-отметил Жан-Клод Пир.
Стороны договорились о создании рабочей группы с целью обсуждения конкретных направлений сотрудничества, а также укрепления двусторонних отношений в различных сферах городского хозяйства, в частности в сферах транспорта, энергосбережения, водоснабжения и водоотведения, переработки мусора.