Մերի Մարգարյանի գործով ձերբակալվել է բժշկուհի Շուշանիկ Բախշյանը 01/23/2016   11:44  |  Քրեական խրոնիկոն
«Շենգավիթ» բժշկական կենտրոնից հուլիսի 27-ին «Էրեբունի» ԲԿ տեղափոխված և երկու օր անց մահացած Մերի Մարգարյանի գործով երեկ ձերբակալվել է բժշկական կենտրոնի բժշկուհի Շուշանիկ Բախշյանը: Այդ մասին  «Փաստինֆո» -ն տեղեկացավ ՀՀ Քննչական կոմիտեից:
Տեղեկացանք նաև, որ պաշտպանական կողմը բողոք է ներկայացրել:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Քննչական կոմիտեն տեղեկացրել էր, որ  Մ.Մարգարյանի մահը վրա է հասել բազմաօրգանային անբավարարությունից, որը պայմանավորված է եղել 35-36 շաբաթական հղիության ընթացքում արձանագրված հղիության անեմիայով և սակավաջրությամբ, զարգացած սուր շնչառական վարակով, հիպերթերմիկ սինդրոմով, ինտերստիցիալ թոքաբորբով, հեմոֆագոցիտար համախտանիշով, հեպատո-սպլենոմեգալիայով, թրոմբոցիտոպենիայով, ոսկրածուծում էրիթրոկարիոցիտար ու գրանուլացիոն շարքի խիստ ընկճմամբ, կոագուլոպթիայով, փայծաղի ֆոլիկուլյար կառուցվածքի խոր ընկճմամբ, HELLP համախտանիշի զարգացմամբ, հեպատոցիտների ծանր դիստրոֆիայով և տարածուն նեկրոզներով, երիկամների կծիկների ֆոկալ ու սեգմենտար նեկրոզներով, տարածուն տուբուլոնեկրոզով, սրտամկանի ծանր դիստրոֆիայով, ծանր կոագուլոպթիայով, ներանոթային տարածուն մակարդման համախտանիշով, մաշկածածկույթներում և ներքին օրգաններում բազմաթիվ կետավոր և միաձուլվող արնազեղումներով, դուրալ, սուբդուրալ, մանր ու մեծ թարմ, սուբարախնոիդալ ու միջգալարային մանր ու թարմ արնազեղման օջախներով, անասարկայով։
Նշված ախտանիշներն առկա են եղել Մերի Մարգարյանի մոտ կենդանության օրոք և հանգեցրել մահվան:
Իսկ ըստ նորածնի դիակի դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացության՝  նորածնի մահը վրա է հասել հուլիսի 30-ին՝ ժամը 12:10-ին: Մահվան պատճառ է եղել թոքերի և գլխուղեղի այտուցը, որոնք պայմանավորված են առաջնային բնածին իմունոդեֆիցիտով՝ ուրցագեղձի ակցենդենտալ 3-4 աստիճանի ինվոլյուցիայով։
Ծննդկանին և նրա դստերը բուժօգնություն ցուցաբերելու ընթացքում բժշկական հնարավոր սխալը պարզելու համար  նշանակված փորձաքննության եզրակացությունը դեռևս չի ստացվել։
09:30 16/10/2015  |  ՄամուլՄերի Մարգարյանի մահվան գործով իրականացված հանձնաժողովային փորձաքննության եզրակացությունն ավարտվել է. «Հայկական Ժամանակ»
18:51 17/09/2015  |  Քրեական խրոնիկոնՍտացվել են Մերի Մարգարյանի և նրա փոքրիկի դիակների դատաբժշկական փորձաքննությունների եզրակացությունները
09:12 15/09/2015  |  ՄամուլՄահացած ծննդկանի գործով դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությունը պատրաստ է. «Հայկական ժամանակ»
10:58 09/08/2015  |  ԼՐԱՀՈՍ26-ամյա ծննդկանի եւ նորածնի գործով հարցաքննվում են հարազատները. փաստաբան. News
15:17 03/08/2015  |  Քրեական խրոնիկոնԾննդկանի մահվան փաստով քրեական գործ է հարուցվել
18:02 01/08/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱռողջապահության նախարարությունը կուսումնասիրի հղի կնոջ մահվան հանգամանքները

Врач ереванского медцентра “Шенгавит” задержана по делу о смерти беременной пациентки 01/23/2016   13:05  |  Криминальная хроника
Врач медицинского центра “Шенгавит” Шушаник Бахшян накануне была задержана по делу о смерти Мэри Маргарян, скончавшейся через два дня после госпитализации 27 июля 2015 года из медцентра “Шенгавит” в МЦ “Эребуни”.
Сообщаем также, что сторона защиты подала жалобу.
Напомним, ранее Следственный комитет Армении сообщил, что смерть М. Маргарян наступила в результате полиорганной недостаточности, которая была вызвана зафиксированными на 35-36 неделях беременности анемией и обезвоживанием, острой респираторной вирусной инфекцией, гипертермическим и гемофагоцитарным синдромами, интерстициальной пневмонией, гепатоспленомегалией, тромбоцитопенией, резким угнетением гранулоцитарного и эритроцитарного рядов в костном мозге, коагулопатией, глубоким угнетением фоликулярной структуры селезенки, развитием синдрома HELLP, тяжелой дистрофией гепатоцитов и диффузным некрозом, фокальным и сегментарным некрозами почечных клубочков, диффузным туболонекрозом, тяжелой дистрофией миокарда, тяжелой коагулопатией, синдромом диссеминированного внутрисосудистого свертывания, многочисленными петехиальными и сливающимися кровоизлияниями на кожных покровах и внутренних органах, дуральной, субдуральной, мелкими и крупными свежими, субарахноидальными и мелкими и свежими межизвилинными очагами кровоизлияний, анасаркой.
Указанные симптомы присутствовали у Мэри Маргарян при ее жизни и привели к смерти.
Согласно же заключению судебно-медицинской экспертизы тела новорожденного ребенка, смерть младенца наступила 30 июля в 12:10. Причиной смерти стал отек легких и головного мозга, который был вызван первичным врожденным иммунодефицитом, акциндентальной инволюцией тимуса 3-4 степеней.
Заключение судмедэкспертизы, назначенной для установления возможной врачебной ошибки при оказании медицинской помощи роженице и ее дочери, пока еще не получено.