Մերի Մարգարյանի և նորածնի կյանքը փրկելու հնարավորությունն ավելի մեծ կլիներ, եթե նրան շուտ ծննդալուծեին 01/23/2016   14:22  |  Քրեական խրոնիկոն
«Փաստինֆո»-ին նոր մանրամասներ է հայտնի դարձել 2015թ. հուլիսի 27-ին կեսարյան հատումից հետո «Էրեբունի» ԲԿ տեղափոխված և երկու օր անց մահացած Մերի Մարգարյանի գործով:
Նշենք, որ Մերի Մարգարյանը 4 օր շարունակ ունեցել է բարձր ջերմություն, սակայն «Շենգավիթ» ԲԿ մանկաբարձ-գինեկոլոգ Շուշանիկ Բախշյանը, ով եղել է հղիի բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնող բժշկուհին, պարտավոր լինելով նրան հոսպիտալացնել, հրաժարվել և չի կատարել իր պարտականությունները. այս պայմաններում հղիին չհոսպիտալացնելը չի հիմնավորվել:
Բժշկի կողմից ցուցաբերված անբարեխիղճ վերաբերմունքի հետևանքով Մերի Մարգարյանը ծննդալուծումից հետո «HELLP» սինդրոմ համախտանիշ երկկողմանի թոքաբորբ» ախտորոշմամբ 2015թ-ի հուլիսի 29-ին մահացել է, կնոջ մահվան հաջորդ օրը մահացել է նաև նրա նորածին դուստրը:
Քննչական կոմիտեն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, որ դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով (Բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է բուժվող հիվանդի մահ):
09:30 16/10/2015  |  ՄամուլՄերի Մարգարյանի մահվան գործով իրականացված հանձնաժողովային փորձաքննության եզրակացությունն ավարտվել է. «Հայկական Ժամանակ»
18:51 17/09/2015  |  Քրեական խրոնիկոնՍտացվել են Մերի Մարգարյանի և նրա փոքրիկի դիակների դատաբժշկական փորձաքննությունների եզրակացությունները
09:12 15/09/2015  |  ՄամուլՄահացած ծննդկանի գործով դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացությունը պատրաստ է. «Հայկական ժամանակ»
10:58 09/08/2015  |  ԼՐԱՀՈՍ26-ամյա ծննդկանի եւ նորածնի գործով հարցաքննվում են հարազատները. փաստաբան. News

Стали известны новые подробности по делу о смерти беременной пациентки Мэри Маргарян 01/23/2016   14:48  |  Криминальная хроника
“ФактИнфо” стали известны новые подробности по делу о смерти пациентки Мэри Маргарян, госпитализированную 27 июля 2015 года в медцентр “Эребуни” после операции кесарева сечения и скончавшуюся спустя два дня.
Отметим, что у Мэри Маргарян на протяжении 4 дней была высокая температура, однако акушер-гинеколог медцентра “Шенгавит” Шушаник Бахшян, у которой наблюдалась беременная, отказалась положить ее в стационар и не исполнила свои обязанности: врач не обосновала свой отказ от госпитализации пациентки.
Из-за недобросовестного отношения врача к своим обязанностям, Мэри Маргарян, у которой после родов был диагностирован синдром «HELLP», двустороннее воспаление легких, 29 июля 2015 года скончалась. На следующий день после смерти женщины умерла и ее новорожденная дочь.
Следственный комитет ранее сообщил, что по данному факту было возбуждено уголовное дело по признакам части 2 статьи 130(Неисполнение или ненадлежащее исполнение профессиональных обязанностей лицами, осуществляющими медицинскую помощь и медицинское обслуживание, повлекшие по неосторожности смерть пациента ) Уголовного кодекса РА.