ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը մասնակցեց Հայաստան-ԵՄ խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի նիստին 01/22/2016   17:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Կարեն Նազարյանը մասնակցեց հունվարի 20-21-ին Ստրասբուրգում կայացած Հայաստան-Եվրամիություն խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի 16-րդ նիստին, որը համանախագահում էին Ազգային Ժողովի պատգամավոր Սամվել Ֆարմանյանը և Եվրոպական խորհրդարանի անդամ Սաջադ Քարիմը: Նիստին մասնակցում էին ՀՀ ԱԺ և Եվրոպական խորհրդարանի անդամներ, ինչպես նաև ԵՄ արտաքին գործերի ծառայության պաշտոնյաներ: Այս մասին տեղեկացնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Ձևավորված աշխատանքային ավանդույթի համաձայն ԱԳ նախարարի տեղակալը հանձնաժողովին ներկայացրեց ՀՀ մոտեցումները և դիրքորոշումները նիստի օրակարգում ներառված Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների ընթացիկ վիճակի ու զարգացման հեռանկարների, ԵՄ հետ նոր շրջանակային համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների, Եվրոպական հարևանության քաղաքականության վերանայման, Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման, ԼՂ հակամարտության կարգավորման, տարածաշրջանային զարգացումների ու այլ հարցերի վերաբերյալ:
Նիստի ընթացքում փոխնախարար Նազարյանը պատասխանեց ու մեկնաբանեց մասնակիցների մի շարք հարցեր, որոնք առնչվում էին Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների դինամիկ զարգացմանը, ձեռքբերումներին ու առաջիկա անելիքներին:
Կարեն Նազարյանը կարևորեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին ԵՄ կողմից ցուցաբերվող շարունակական աջակցությունը՝ նշելով, որ հարցի տեղափոխումն այլ հարթակներ կամ զուգահեռ գործընթացներ իրականացնելը կարող են խաթարել միջնորդական ջանքերը և առավել վտանգել տարածաշրջանային կայունությունը:
Իր խոսքում նախարարի տեղակալը բարձր գնահատեց Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման 100-րդ տարելիցի վերաբերյալ Եվրոպական խորհրդարանի ու անդամ երկրների կողմից ընդունած համապատասխան բանաձևերը, անդրադարձ կատարեց սիրիական ճգնաժամի արդյունքում Հայաստանում ապաստան գտած անձանց հիմնահարցերին՝ կոչ անելով եվրոպական գործընկերներին աջակցել ՀՀ կառավարության ջանքերին՝ ուղղված նրանց սոցիալ-տնտեսական ինտեգրմանը։
Այս և մի շարք այլ հարցեր ներառվեցին հանձնաժողովի նիստի արդյունքում ընդունված եզրափակիչ հայտարարությունում:
20:54 07/12/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱզդարարվեց Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև շրջանակային համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների մեկնարկը
19:38 26/11/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱկնկալում ենք ԵՄ մի շարք նախաձեռնություններում Հայաստանի մասնակցության վերաբերյալ համաձայնագրեր ստորագրել. Էդուարդ Նալբանդյան
00:28 17/04/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՆաիրա Զոհրաբյան. Տեսանելի է ապագա օրակարգը` Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների շարունակականության համար
17:45 20/03/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱվարտվել է Եվրամիություն-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի 15-րդ նիստը
16:36 20/03/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՍաջադ Քարիմ. Հայաստան-ԵՄ համագործակցությանը միտված վերջին օրերի զարգացումները շատ դրական էին

Замглавы МИД Армении принял участие в заседании Комиссии парламентского сотрудничества Армения-ЕС 01/23/2016   00:14  |  Лента новостей
Заместитель министра иностранных дел Армении Карен Назарян 20-21-го января принял участие в прошедшем в Страсбурге 16-ом заседании Комиссии парламентского сотрудничества Армения-ЕС, на котором председательствовали депутат Национального собрания Самвел Фарманян и член Европейского парламента Саджад Карим.
Согласно сформировавшейся рабочей традиции, заместитель министра иностранных дел представил комиссии подходы и позиции Республики Армения по включенному в повестку дня заседания текущему состоянию и перспективе развития отношений Армения-ЕС, переговорам вокруг нового рамочного соглашения с ЕС, пересмотру политики Европейского соседства, международному признанию Геноцида армян, урегулированию нагорно-карабахского конфликта, региональным развитиям и другим вопросам.
В ходе заседания заместитель министра Назарян ответил и прокомментировал ряд вопросов участников относительно динамичного развития отношений Армения-ЕС, достижений и предстоящих программ. Карен Назарян придал важность оказываемой ЕС продолжительной поддержке, отметив, что перенос вопроса в другие форматы или осуществление параллельной деятельности могут навредить усилиям посредников и поставить под угрозу региональную стабильность. В своей речи заместитель министра высоко оценил принятые Европейским парламентом и странами-членами соответствующие резолюции относительно 100-летия памяти Геноцида армян, коснулся проблем армян, в результате сирийского кризиса нашедших убежище в Армении, призвав европейских партнеров содействовать усилиям правительства Республики Армения, направленным на их социально-экономическую интеграцию.
Эти и ряд других вопросов были включены в принятое в результате заседания комиссии заключительное заявление.