Էդուարդ Շարմազանով. Թուրքիան և Ադրբեջանը չեն նպաստում տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության հաստատմանը 01/21/2016   14:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով Հունաստանի Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Հունաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը հունվարի 20-ին հանդիպումներ է ունեցել Հունաստանի խորհրդարանի առաջին փոխխոսնակ, ՍԻՐԻԶԱ խմբակցության անդամ Անաստասիոս Կուրակիսի եւ «Նոր ժողովրդավարություն» խմբակցության անդամ, Հունաստանի խորհրդարանի նախկին նախագահ Էվանգելոս Մեյմարակիսի հետ:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի աշխատակազմից, ԱԺ փոխնախագահը բարձր է գնահատել հայ-հունական ավանդական բարեկամական կապերի ներկայիս մակարդակը:
Նա հույս է հայտնել, որ միջխորհրդարանական երկկողմ հարաբերությունները հետայսու եւս կշարունակեն զարգանալ: Կողմերը կարեւորել են երկու երկրների խորհրդարաններում գործող պատգամավորական բարեկամության խմբերի, ինչպես նաեւ խորհրդարանական տարբեր հարթակներում փոխգործակցության անհրաժեշտությունը:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ներկայիս փուլին` ԱԺ փոխնախագահը նշել է. «Մենք կարծում էինք, որ Թուրքիան, որդեգրելով «զրո խնդիր հարեւանների հետ» քաղաքականությունը, իսկապես փորձում էր կարգավորել հարաբերությունները հարեւան երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի հետ: Սակայն ինչպես ցույց տվեցին իրադարձությունները, Թուրքիան հասավ «զրո հարեւան եւ բազմաթիվ խնդիրներ» իրողությանը»:
Էդուարդ Շարմազանովն անընդունելի է համարել Թուրքիայի կողմից առաջ քաշված նախապայմանները` նշելով, որ Թուրքիան եւ Ադրբեջանը չեն նպաստում տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության հաստատմանը: ԱԺ փոխնախագահի խոսքով` Ադրբեջանի ռազմական հռետորաբանությունն ու ԼՂ հակամարտության ռազմական ճանապարհով լուծման ցանկացած փորձ անթույլատրելի են:

Вице-спикер НС Армении: Турция и Азербайджан не способствуют установлению мира и стабильности в регионе 01/21/2016 15:20 | Лента новостей
Турция и Азербайджан не способствуют установлению мира и стабильности в регионе, заявил вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов на состоявшейся в Афинах встрече с заместителем председателя парламента Греции, членом фракции “СИРИЗА” Анастасиосом Куракисом и членом партии “Новая демократия” Эвангелос Меймарикисом.
По его словам, милитаристская риторика Баку и любые попытки решить карабахский конфликт военным путем недопустимы.
Шармазанов назвал неприемлемыми предусловия Анкары.
“Мы полагали, что Турция, провозгласив политику “ноль проблем с соседями”, действительно пытается урегулировать отношения с соседними странами, в том числе и с Арменией. Однако, как показали события, Турция заполучила “ноль соседей и кучу проблем”, - заявил Шармазанов.
Говоря об отношениях с Грецией, Шармазанов высоко оценил уровень двустороннего взаимодействия. Он выразил надежду, что межпарламентские отношения будут развиваться. Стороны придали важность деятельности парламентских групп дружбы, а также указали на необходимость сотрудничества на международных парламентских площадках.Под занавес встречи Шармазанов пригласил греческих коллег посетить Армению.