Առողջապահության նախարարությունն առաջարկում է ևս մեկ շաբաթով երկարաձգել արձակուրդները 01/21/2016 18:10 | Առողջություն
ՀՀ առողջապահության նախարարը հանրապետության վարչապետին ներկայացրել է, որ վերջին օրերի ընթացքում հանրապետությունում իրականացված սուր շնչառական վարակների և գրիպի մշտադիտարկման արդյունքներով իրավիճակը կայուն է։ Արձանագրվում է ծանր դեպքերի նվազում։
Շարունակվում են կանխարգելիչ և բուժական գործողությունները:
Ինչպես տեղեկացնում են Առողջապահության նախարարությունից՝ հաշվի առնելով վարակի տարածման գործում լայնածավալ շփումների սահմանափակման կանխարգելիչ մեծ նշանակությունը` ՀՀ վարչապետի հանձնարարությամբ առողջապահության նախարարությունը ՀՀ կրթության և գիտության, ՀՀ տարածքային և արտակարգ իրավիճակների նախարարություններին, Երևանի քաղաքապետարանին առաջարկվել է կայունացման միտումը պահպանելու նպատակով ևս մեկ շաբաթով երկարաձգել հանրակրթական, նախնական և միջին մասնագիտական ծրագրեր իրականացնող պետական ուսումնական հաստատությունների ձմեռային արձակուրդները։
Միաժամանակ առաջարկվել է, որպեսզի շաբաթ և կիրակի օրերին պոլիկլինիկաներում և ամբուլատորիաներում հերթապահություններ սահմանվեն։

Минздрав Армении предлагает продлить школьные каникулы еще на одну неделю 01/21/2016   18:28  |  Здоровье
Министерство здравоохранения Армении предлагает продлить зимние каникулы в школах еще на одну неделю, сообщает пресс-служба Минздрава республики.
Как отмечается в сообщении, Министерство здравоохранения Армении сообщило премьер-министру о стабилизации ситуации с ОРВИ и гриппом и снижении числа заболеваний тяжелой формы, о чем свидетельствуют результаты мониторинга, проведенного в последние дни в республике.
"С учетом того, что в деле профилактики распространения инфекции большая роль уделяется ограничению массовых контактов, Минздрав по поручению премьер-министра Армении с целью сохранения тенденции к стабилизации ситуации предложило Минобрнауки, Министерству территориального управления и по чрезвычайным ситуациям, а также Мэрии Еревана продлить зимние каникулы в общеобразовательных, дошкольных и средне-профессиональных государственных учебных заведениях еще на одну неделю", - говорится в сообщении.