Գազի գնի էժանացման նախադրյալներ կան. Կառավարությունը բանակցում է ռուսական կողմի հետ 01/20/2016   13:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարությունը դիմել է ռուսական կողմին՝ Հայաստանին մատակարարվող գազի գինը նվազեցնելու հարցով: Այս մասին այսօր կառավարության նիստի ավարտին, լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց Էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը` հավելելով, որ այս պահին սպասում են ռուսական կողմի պատասխանին և նորություն լինելուն պես՝ հանրությանն այդ մասին կտեղեկացնեն:
«Աներկբա Է, որ էներգակիրների գինը մեր տնտեսության համար կարևոր նշանակություն ունի, ոչ միայն գազի, այլ՝ մնացած էներգակիրների, որից կախված է և էլեկտրաէներգիայի գինը: Եվ մեր տնտեսվարողների համար, մանավանդ նրանց, ովքեր գազի մեծ սպառողներ են և էլեկտրաէներգիայի մեծ սպառողներ են, այդ հնարավորությունը չօգտագործելը կամ չփորձելը սխալ կլիներ»,- ասաց նախարարը:
Թե որքանով ռուսական կողմը կհամաձայնի նվազեցնել գազի գինը, Կարեն Ճշմարիտյանը դժվարացավ պատասխանել, բայց և վստահեցրեց, որ նվազեցման նախադրյալներ կան:
«Նախադրյալներ կան, հակառակ դեպքում մենք չէինք դիմի Ռուսաստանին»:
Նշենք, որ ըստ ոչ պաշտոնական լուրերի, ՌԴ հետ բանակցություններում հայկական կողմը ակնկալում է շուրջ 20 տոկոսի նվազում: Այսինքն՝ ռուսական գազի գինն այդ պարագայում կկազմի 130 դոլար 1000 խմ դիմաց` ներկայիս 270 դոլարի փոխարեն:
Ի դեպ, այս գինը ՀՀ-ում խոշոր սպառողների համար է, իսկ բնակիչ-բաժանորդներին գազը վաճառվում է 320 դոլարով:
Լրագրողների հարցին, թե հնարավո՞ր է ՌԴ-ից մերժում ստանալու դեպքում Հայաստանն ընդհանրապես հրաժարվի ռուսական գազից ու Իրանից ավելի էժան գազ գնի, Կարեն Ճշմարիտյանը պատասխանեց. «Դրանք բանակցությունների թեմաներ են: Երկուսն էլ մեր գործընկեր երկրներն են, մանավանդ գիտեք, որ Իրանից հիմա հանվում են որոշ պատժամիջոցներ և Հայաստանի համար նոր հնարավորություններ են ստեղծվում»:

Правительство Армении ведет переговоры с российской стороной о снижении цены на газ 01/20/2016   14:42  |  Лента новостей
Правительство Армении обратилось к российской стороне по вопросу о снижении цены на поставляемый в республику газ, сообщил в пятницу журналистам министр экономики Армении Карен Чшмаритян.
В данный момент мы ждем ответа от российской стороны", - добавил он, пообещав сообщить в случая появления новостей.
“Вне всякого сомнения, цена на энергоносители, от которых зависит также тариф на электроэнергию, имеет важное значение для нашей экономики. Особенно это касается тех наших хозяйствующих субъектов, которые являются крупными потребителями газа и электроэнергии, и было бы неправильно не воспользоваться или не попытаться воспользоваться этой возможностью”, - сказал он.
Карен Чшмаритян заверил, что для снижения стоимости газа имеются предпосылки. При этом он затруднился назвать конкретные цифры.
“Были предпосылки, иначе мы бы не обратились к РФ”, - заявил  он.
Согласно неофициальной информации, армянская сторона по итогам переговоров с РФ рассчитывает на 20-процентное снижение цены на газ. Если эти ожидания оправдаются, российский газ будет поставляться в Армению по цене в $130 за 1000 кубометров.
Крупные потребители газа в Армении платят $270 долларов за 1000 кубометров газа, а население в Армении - $320.