Նախորդ տարի ՀՀ զինված ուժերում և ԼՂՀ-ում քանի՞ մահվան դեպք է գրանցվել 01/20/2016   13:02  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
2015թ. ընթացքում ՀՀ զինված ուժերում և ԼՂՀ ՊԲ-ում գրանցվել է զինվորական ծառայություն անցնելու հետ կապված 57 մահ: Այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրառել է ՀՀ ՊՆ մամլո խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Հաշվի առնելով դաշտում հնչող տարատեսակ թվերը, երբեմն դրանց հանիրավի շահարկումը՝ որոշեցինք ներկայացնել ԶՈւ-երում 2015թ. գրանցված մահերը՝ ըստ պատճառների: Տվյալները ամփոփված են՝ հաշվի առնելով նաև քննության գործընթացները, հստակ որակումները և այլն:
2015թ. ընթացքում ՀՀ զինված ուժերում և ԼՂՀ ՊԲ-ում գրանցվել է զինվորական ծառայություն անցնելու հետ կապված 57 մահ, որոնց հիմնական պատճառներն են հակառակորդի կողմից շփման գծում սպանությունները (դիպուկահարների կրակոցներ, դիվերսիոն և այլ գործողություններ)` 38 մահ, ավտովթար` 2, հիվանդություն` 2, սպանություն` 1, ինքնասպանություն և ինքնասպանության հասցնելու դեպքեր՝ 6, դժբախտ պատահարներ՝ 4, մարտական ծառայություն կրելու կանոնների խախտման հետևանքով մահեր՝ 3, ականի պայթյուն՝ 1:

За минувший год погибли 57 военнослужащих ВС Армении и АО НКР 01/20/2016 13:40 | Актуальная тема
57 случаев гибели военнослужащих зафиксировано за минувший год в Вооруженных силах Армении и Армии обороны НКР, сообщил на своей странице в социальной сети Фейсбук Арцрун Ованнисян.
Как отмечается в записи, с учетом разного рода спекуляций на эту тему, было принято решение огласить число зафиксированных в 2015 году в ВС случаев гибели по причинам смерти.
“За 2015 год в ВС Армении и АО НКР было зарегистрировано 57 случаев смерти в связи с переходом на военную службу. Основная часть из них, 38 случаев, - совершенные противником убийства на линии соприкосновения(снайперская стрельба, диверсионные и иные операции). Двое военнослужащих погибли в результате ДТП, еще двое - от болезни, зафиксированы также один случай убийства, 6 случаев самоубийства и доведения до самоубийства, четыре несчастных случая, три случая гибели в результате нарушения правил несения боевой службы, один военнослужащий подорвался на мине”, - говорится в сообщении.