Ընտրական օրենսգրքի նախագիծը ԱԺ կհասնի փետրվարին 01/19/2016   13:46  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ընտրական նոր օրենսգրքի նախագծի քննարկումները կառավարությունում դեռ ընթանում են: Այն կհաստատվի կառավարության կողմից:
Նախագծի մշակման աշխատանքների ավարտին այն կհաստատվի կառավարության նիստում ու կներկայացվի ԱԺ: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան հայտնեցին ԱԺ պատգամավորները` հույս հայտնելով, որ նոր օրենսգիրքն ԱԺ կհասնի փետրվարին, և միաժամանակ կմեկնարկեն դրա ակտիվ քննարկումները՝ խորհրդարանական ուժերի ու շահագրգիր կառույցների ձևաչափով:
ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վարհամ Բաղդասարյանը հայտնեց, որ նախագիծն ԱԺ հասնելուց հետ խորհրդարանական խմբակցությունները կներկայացնեն դրա շուրջ իրենց առաջարկները:
Ինչ վերաբերում է իշխող կուսակցության խմբակցությանը, ապա, դրա ղեկավարի խոսքով, ՀՀԿ-ական պատգամավորներն արդեն քննարկել ու ներկայացրել են պատկերացումները նախագծի վերաբերյալ: Վահրամ Բաղդասարյանը նաև տեղեկացրեց, որ ԱԺ ղեկավարության հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել՝ շահագրգիռ կազմակերպությունների հետ մի շարք  աշխատանքային քննարկումներ ու լսումներ անցկացնելու մասին:
«Շատ կարևոր է, որ բոլորի տեսակետները լսելի լինեն, որպեսզի մենք ունենաք մաքսիմալ լայն քննարկված Ընտրական օրենսգիրք»,- ասաց Վահրամ Բաղդասարյանը:
ԱԺ Պետաիրավական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանն էլ վստահեցրեց, որ Ընտրական օրենսգրքի քննարկումներն անցկացվելու են բաց ու թափանցիկ մթնոլորտում, որտեղ բոլոր քաղաքական ուժերը հնարավորություն կստանան իրենց դիրքորոշումն արտահայտելու:
Հանձնաժողովի նախագահը նաև տեղեկացրեց, որ ԱԺ ՀՅԴ և ԲՀԿ խմբակցությունների հետ քննարկումներն արդեն տեղի են ունեցել, և ներկայացված հիմնական   գաղափարներն ու մոտեցումները ներառվելու են նախագծում:
Հիշեցնենք՝ քաղաքական ուժերի հիմնական ուշադրության կենտրոնում նոր Սահմանադրության 89-րդ հոդվածով Ընտրական օրենսգրքի կարգավորմանը փոխանցված այն դրույթն է, որի համաձայն՝ վարչապետի թեկնածու առաջադրելու և կառավարություն ձևավորելու համար պետք է ձևավորվի խորհրդարանական կայուն մեծամասնություն:
Հենց այս դրույթն էլ առիթ է դարձել այն վարկածի, որ Ընտրական օրենսգրքի նախագիծը հանրությանը կներկայացվի միայն ՀՀԿ- ՀՅԴ-ԲՀԿ կոալիցիայի ձևավորման շուրջ կուլիսային բանակցություններից հետո:
Այս մասին, սակայն, երեք քաղաքական ուժերն էլ գերադասում են ձեռնպահ մնալ մեկնաբանություններից:
Ինչ վերաբերում է ՀԱԿ-ին, ապա խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը երեկ հայտարարել էր, որ ԸՕ քննարկումներին մասնակցելու հրավեր իրենք չեն ստացել:
09:05 12/01/2016  |  ՄամուլԸնտրություններին յուրաքանչյուր քաղաքական ուժի ցուցակը տպագրվելու է տարբեր գույների ընտրական թերթիկների վրա. «Հրապարակ»
14:07 29/10/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԸնտրողների մատները թանաքոտե՞լ, թե՞ ձեռքի վրա դրոշմակնիք դնել. ԱԺ-ում կրքերը բորբոքվեցին
12:50 06/02/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԸՕ-ի բարեփոխումների նախագիծն ուղարկվել է Վենետիկի հանձնաժողով
19:00 02/12/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՔննարկվել է հարյուր տոկոսանոց համամասնական ընտրակարգին անցնելու հարցը
12:51 02/12/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀԿ-ն մերժեց «ՀՀ ընտրական օրենսգիրքը բարեփոխելու մասին» ԱԺ որոշման նախագիծը
13:42 20/10/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԽորհրդարանական ընդդիմությունը հրատապ է ճանաչել ՀՀ-ում ճգնաժամի և ԸՕ-ի փոփոխությունների քննարկումը

Депутаты надеются, что проект нового Избирательного кодекса Армении дойдет до парламента в феврале 01/19/2016   14:21  |  Актуальная тема
В правительстве Армении проходят обсуждения проекта нового Избирательного кодекса, который планируется утвердить на заседании кабмина и направить на рассмотрение в парламент. Об этом сообщили “Фактинфо” депутаты НС, выразив надежду на то, что проект нового ИК Армении дойдет до Национального Собрания в феврале.
Руководитель парламентской фракции правящей Республиканской партии(РПА) Ваграм Багдасарян сообщил, что фракции представят свои предложения относительно него после передачи проекта в НС.
Он также проинформировал, что с руководством парламента достигнута договоренность о проведении обсуждений и слушаний с участием заинтересованных организаций.
"Крайне важно услышать все точки зрения, дабы у нас был Избирательный кодекс, который прошел максимально широкое обсуждение”, - пояснил Багдасарян.
В свою очередь председатель постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам Ованнес Саакян заверил, что обсуждения по Избирательному кодексу планируется провести в атмосфере открытости и прозрачности, в условиях которой все политические силы смогут высказать свою позицию.
Он также сообщил, что состоялась дискуссия с парламентскими фракциями АРФД и “Процветающая Армения”. По его словам, представленные ими основные идеи и подходы были включены в проект.
Напомним, основное внимание парламентариев приковано к регулируемому статьей 89 новой Конституции положению ИК, согласно которому для выдвижения кандидата в премьер-министры и формирования правительства должно быть образовано стабильное парламентское большинство.
Именно это положение и стало поводом для появления версии, согласно которой проект Избирательного кодекса будет вынесен на суд общественности только после закулисных переговоров вокруг формирования коалиции с участием РПА, АРФД и ППА.
Все три политсилы воздерживаются от комментариев по этому поводу.
Что касается оппозиционного АНК, то руководитель фракции Левон Зурабян накануне заявил, что они не получали приглашения на участие в обсуждении проекта ИК.