Դատարանի վրա ազդում են թաքնված շահեր.Երեմ Սարգսյան 01/18/2016 16:22 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Գյումրիում Ավետիսյանների սպանության գործով տուժող կողմի ներկայացուցիչ Արթուր Սաքունցը դատարանին ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացրեց: Ըստ նրա՝ դատարանը տուժող կողմի նկատմամբ ակնհայտ կանխակալ վերաբերունք ունի:
Դրա մասին է վկայում այն, որ նախորդ դատական նիստում համածառայակիցներին Պերմյակովի ճաղավանդակի մոտից հեռացնելու մասին տուժող կողմի միջնորդությունը առանց որևէ պատճառաբանության մերժվեց, իսկ այսօր՝ «մեկ նախադասությամբ» նույնպես մերժվեց դատատավարությունը Շիրակի մարզի դատարանի շենքում անցկացնելու միջնորդությունը:
Տուժող կողմի ներկայացուցիչները նշեցին, որ որոշում կայացնողը դատարանը չէ, այլ՝ այլ անձինք: Նրանք չբացառեցին, որ հաջորդ դատական նիստում ամբաստանյալի համար նախատեսված ապակեպատ խուցը կքանդվի, մինչդեռ այսօր դատարանը դրա վերաբերյալ միջնորդությունը մերժեց:
Տուժող կողմի ներկայացուցիչ Լուսինե Սահակյանը, միանալով միջնորդությանը, դատարանին ինքնաբացարկի այլ հիմք ներկայացրեց: Փաստաբանը նշեց, որ դատարանն առհասարակ անկողմնակալ լինել չի կարող:
Լ.Սահակյանն ընդգծեց, որ դատարանը շարունակում է թույլ տալ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի խախտումներ՝ ոչ թե չիմացության, այլ՝ կաշկանդված լինելու պատճառով: Ըստ նրա՝ ակնհայտ է, որ այդ կաշկանդվածությամբ էլ վերջնական դատական ակտ է կայացվելու, որն էական է լինելու բոլորի համար:
Տուժող կողմի ներկայացուցիչ Երեմ Սարգսյանն իր հերթին տեսակետ հատնեց, որ դատարանի վրա ազդում են թաքնված շահեր, իսկ ներկայացուցիչ Միհրան Պողոսյանը հավելեց, որ, մասնավորապես, ռուս զինծառայողներին Պերմյակովի ճաղավանդակի մոտից հեռացնելն արտադատական պայմանավորվածությունների արդյունք է. ոչ որոշում կայացնողը, ոչ էլ վերանայողը դատարանը չէ:
Ըստ տուժող կողմի ներկայացուցչի՝ «պարզ չէ, թե որտեղ են կայացվում այդ որոշումները՝ խորհրդակցական սենյակում, թե այլ տեղ»: «Ինքնուրույն որոշումներ չեք կայացնում»,-նշեցին տուժող կողմի ներկայացուցիչները:
Ամբաստանյալը, ի պատասխան ինքնաբացարկի միջնորդության վերաբերյալ դատարանի հարցի, անսպասելի պատասխան տվեց. «Չեմ առարկում»:
Մեղադրող Գևորգ Գևորգյանն առարկեց միջորդության դեմ՝ հայտարարելով, թե դատարանի անկողմնակալության վերաբերյալ որևէ հիմք և փաստարկ չներկայացվեց:
Դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ որոշում կայացնելու:
Դատարանը մերժեց ինքնաբացարկի միջնորդությունը՝ անհիմն լինելու պատճառաբանությամբ: Դատարանը մասնավորապես նշեց, որ իր կողմից թույլ չի տրվել քրեադատավարական օրենքի որևէ խախտում:

Представители правопреемников убитой в Гюмри семьи подали ходатайство об отводе судьи 01/18/2016   17:04  |  Актуальная тема
Представитель потерпевшей стороны по делу об убийстве семьи Аветисянов в Гюмри Артур Сакунц на проходящем в понедельник заседании суда подал ходатайство об отводе судьи Арутюна Мовсесяна.
По словам Сакунца, поводом для подачи ходатайство стало, по его мнению, явное предвзятое отношение суда к потерпевшей стороне.
Об этом свидетельствует отклонение судом без объяснения причин ходатайства потерпевшей стороны об отводе сослуживцев от решетки, за которой находится Пермяков, и прошения о проведении слушаний по делу в здании суда общей юрисдикции Ширакской области Армении.
Представители потерпевшей стороны отметили, что решение выносит не суд, а другие лица. Они не исключили, что предусмотренная для подсудимого стеклянная камера на следующем судебном заседании будет демонтирована, в то время как суд сегодня отклонил соответствующее ходатайство.
В свою очередь представитель потерпевшей стороны адвокат Лусине Саакян заявила, что суд продолжает допускать нарушения Уголовно-процессуального кодекса не по незнанию, а из-за скованности. По ее словам, очевидно, что так же скованно будет выноситься судебный акт, который будет существенным для всех.
По словам юристов, не ясно, где принимаются эти решения: в совещательной комнате или в другом месте.
Сам подсудимый не возражает против ходатайства.Суд удалился в совещательную комнату для вынесения решения.