Բժիշկները շարունակում են պայքարել ծանր հիվանդների կյանքի համար. երեկ H1N1 վարակով երկու հիվանդի մահ է գրանցվել 01/18/2016   15:45  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Երեկ արձանագրվել է H1N1 վարակով երկու հիվանդի մահ, ովքեր բժշկական կենտրոն են ընդունվել հունվարի 9-ին` ուշացած, ծայրահեղ ծանր վիճակում, երկկողմանի թոքաբորբով։ Այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրառել է ՀՀ առողջապահության նախարարի մամուլի խոսնակ Անահիտ Հայթայանը:
Գրիպի և սուր շնչառական վարակների դեպքերի ակտիվացման օրերին հիվանդանոցային ծառայության մասնագետների ուժերն առավել կենտրոնացած են ուշ դիմելիության և ուղեկցող հիվանդություններով պայմանավորված ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող հիվանդների բուժման վարման ուղղությամբ։ Այս օրերին հանրապետության առաջատար և գլխավոր մասնագետների մասնակցությամբ բազմաթիվ կոնսիլիումներ են կազմակերպվում։ Ցավոք, ոչ միշտ է հնարավոր լինում հասնել արդյունքի։
Տեղեկացնում ենք, որ, չնայած վերակենդանացման բաժանմունքների մասնագետների գրեթե տասնօրյա տքնաջան պայքարին, կիրակի արձանագրվել է H1N1 վարակով երկու հիվանդի մահ, որոնք բժշկական կենտրոն են ընդունվել հունվարի 9-ին` ուշացած, ծայրահեղ ծանր վիճակում, երկկողմանի թոքաբորբով։ Երկուսին էլ անմիջապես միացվել է արհեստական շնչառության սարք։ Նրանցից մեկն ունեցել է նաև սիրտթոքային ծանր անբավարարություն։
Նշենք, որ վերջին 6 տարում` 2009-2014թթ., Հայաստանում յուրաքանչյուր տարի գրանցվել է թոքաբորբով պայմանավորված 450-500 մահվան դեպք, որի զգալի մասը ձմռան ամիսներին` պայմանավորված սեզոնային գրիպի բարձրացման հետ։
Այս տարի նախարարության բազմաթիվ հորդորների շնորհիվ բարձրացել է մարդկանց զգոնությունը, և հատկապես վերջին օրերին մարդիկ սկսել են բժշկական օգնության դիմել հիվանդության ավելի վաղ շրջանում։
Պայմանավորված այն հանգամանքով, որ գրիպը հակում ունի որպես բարդություն ծանր ընթացքով թոքաբորբ առաջացնելու` առողջապահության նախարարության ուշադրության կենտրոնում են գտնվում բոլոր հիվանդները:
Այսօվա դրությամբ թոքաբորբով ծանր վիճակում գտնվող 7 հիվանդի միացված է արհեստական շնչառության սարք։ Բժիշկները շարունակում են պայքարել նրանց կյանքի համար:

Еще два случая смерти от “свиного гриппа” зарегистрированы в Армении - Минздрав 01/18/2016 16:39 | Актуальная тема
Еще два случая летального исхода от гриппа подтипа H1N1 ("свиной грипп") были зарегистрированы в воскресенье в Армении, несмотря на почти десятидневные усилия специалистов реабилитационных отделений, сообщает пресс-служба Министерства здравоохранения РА.
Ранее сообщалось о 14 случаях смерти от “свиного гриппа”.
Больные поступили в медцентр с двусторонним воспалением легких 9-го января - с опозданием и в крайне тяжелом состоянии, пациенты немедленно были подключены к аппарату искусственного дыхания. У одного из них к тому же была диагностирована тяжелая сердечно-легочная недостаточность.
“В период активизации гриппа и ОРВИ специалисты больничных служб сосредотачивают максимум усилий на лечении находящихся в крайне тяжелом состоянии больных с поздним обращением и с сопутствующими заболеваниями. В эти дни организуются многочисленные консилиумы с участием ведущих специалистов и главных врачей. К сожалению, не всегда удается добиться результата", - говорится в сообщении ведомства.
По данным Минздрава, за последние шесть лет - в 2009-2014 гг. в Армении ежегодно регистрировалось 450-500 случаев смерти от пневмонии, большинство из которых приходится на зимний период и которые были обусловлены активизацией сезонного гриппа.
Как отмечается в сообщении, в этом году благодаря многочисленным предупреждениям Минздрава, повысилась бдительность среди населения, и особенно в последние дни люди стали обращаться за медпомощью на раннем этапе заболевания.
“Минздрав держит в центре внимания всех пациентов с учетом того, что грипп имеет склонность сопровождаться осложнениями в виде пневмонии с тяжелым течением", - отмечается в сообщении.
По данным ведомства на 19 января, семеро тяжелобольных пациентов с диагнозом “пневмония”, подключены к аппарату искусственного дыхания. Врачи продолжают бороться за их жизнь.