Քննչական կոմիտեն նոր մանրամասներ է ներկայացնում՝ «Մուսալեռ» հյուրանոցային համալիրում տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ 01/16/2016   16:47  |  Քրեական խրոնիկոն
Հունվարի 6-ին «Մուսալեռ» հյուրանոցային համալիրում տեղի ունեցած սպանության դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործի շրջանակներում ձեռնարկվող քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվում են դեպքի մասնակիցների շրջանակը, անհատականացվում նրանցից յուրաքանչյուրի գործողությունները և ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ տրվում համապատասխան քրեաիրավական գնահատականներ։
Նախնական քննությամբ ձեռք բերված ապացույցների համաձայն՝ նշված համալիրում տեղի ունեցած խուլիգանությանը, որն ավարտվել է 22-ամյա Արամ Կարապետյանի սպանությամբ, մասնակցություն է ունեցել նաև Էջմիածին քաղաքի բնակիչ Ս.Թովմասյանը։ Նախնական տվյալներով՝ վերջինս խմբի կազմում դիտավորությամբ խախտել է հասարակական կարգը, հայհոյել  համալիրի աշխատակիցներ Վ.Խաչատրյանին, Ս.Խլղաթյանին, բռնություն գործադրել նրանց, ինչպես նաև՝ Ս.Խլղաթյանի կանչով համալիր ժամանած Արմեն Խլղաթյանի և Արամ Կարապետյանի նկատմամբ։
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ հունվարի 15-ին քննիչը որոշում է կայացրել Ս.Թովմասյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (խուլիգանություն՝ մի խումբ անձանց կողմից) որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին։
Նկատի ունենալով, որ նախաքննության ընթացքում հնարավոր չի եղել պարզել նրա գտնվելու վայրը և թաքնվում է վարույթն իրականացնող մարմնից՝ քննիչը  նույն օրը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ, ինչը բավարարվել է, նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում։
Որոշման կատարումը հանձնարարվել է ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումներին։ Շարունակվում են միջոցներ ձեռնարկվել նաև՝ Ա.Կարապետյանի սպանության մեղադրանքով հունվարի 7-ից հետախուզման մեջ գտնվող Արթուր Բաբայանին հայտնաբերելու ուղղությամբ։
Նախնական քննության տվյալներով`  Ա.Կարապետյանն սպանվել է վիճաբանության ընթացքում դրա մասնակիցներից մեկի` 31-ամյա Ա.Բաբայանի կողմից հրազենից արձակված կրակոցների հետևանքով։  Հունվարի 7-ին նա որպես մեղադրյալ է ներգրավվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (խուլիգանություն՝ մի խումբ անձանց կողմից) , 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 10-րդ կետով (սպանություն՝ խուլիգանական դրդումներով), 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 10-րդ կետերով (խուլիգանական դրդումներով երկու կամ ավելի անձանց նկատմամբ սպանության փորձ) և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ապօրինի կերպով հրազեն ձեռք բերելը, պահելը, կրելը)։
Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ հունվարի 9-ին հետախուզում էր հայտարարվել նաև միջադեպի մեկ այլ մասնակցի՝ Խ.Խաչիկյանի նկատմամբ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (խուլիգանություն՝ մի խումբ անձանց կողմից)։ Հետախուզվողն այսօր ներկայացել է վարույթն իրականացնող մարմնին, և նրա մասնակցությամբ կատարվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ դեպքի բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ։
Մեկ այլ հետախուզվող՝ Ա.Պառավյանը, ինքնակամ ներկայացել էր հունվարի 11-ին։ Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասով (խուլիգանություն՝ որպես զենք օգտագործվող առարկայի գործադրմամբ), և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։
Հունվարի 14-ին ինքնակամ ներկայացել են Էջմիածին քաղաքի ևս երկու բնակիչ՝ Դ.Հասրաթյանը և Գ.Գրիգորյանը, ովքեր ցուցմունք են տվել, որ դեպքի օրը՝ 2016 թվականի հունվարի 5-ի գիշերը՝ ժամը 23։50-ի սահմաններում, իրենց ընկեր Արթուրի կանչով գնացել են նշված ռեստորանային համալիր։ Որպես կասկածյալ հարցաքննության ընթացքում նրանք հայտարարել են, որ նշված համալիրում իրենց նկատմամբ կիրառվել են բռնություններ, ինչի հետևանքով ստացել են կոտրվածքներ։ Կասկածյալներ Դ.Հասրաթյանի և Գ.Գրիգորյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին։
Առգրավվել են դեպքի պահին նրանց հագին եղած հագուստները։
Նախաքննությունը շարունակվում է: Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքները պարզելու նպատակով նշանակվել են փորձաքննություններ։
16:02 16/01/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ«Մուսալեռ» ռեստորանում կատարված սպանության գործով ներգրավվածների թիվն ավելացել է
20:59 13/01/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԴատարանը վերահաստատել է «Մուսալեռ» համալիրում սպանության գործով մեղադրյալ Ա.Պառավյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանավորումը
17:32 12/01/2016  |  Քրեական խրոնիկոն«Մուսալեռ»-ում սպանության գործով հետախուզվողներից մեկը ներկայացել է. նրան մեղադրանք է առաջադրվել. Քննչական կոմիտեն որոշ մանրամասներ է ներկայացնում
16:43 11/01/2016  |  Քրեական խրոնիկոն«Անելիք» բանկի մասնաճյուղի կառավարիչը հարցաքննվում է սպանության գործով
15:31 11/01/2016  |  Քրեական խրոնիկոն«Մուսալեռ» ռեստորանում աղմկահարույց կրակոցների և սպանության գործով բանկի կառավարիչը ներկայացել է իրավապահներին. Shamshyan
18:00 09/01/2016  |  Քրեական խրոնիկոն«Մուսալեռ» հյուրանոցային համալիրում զինված միջադեպին մասնակից է եղել, ոչ ավել ոչ պակաս, «Անելիք» բանկի մասնաճյուղի կառավարիչը
16:35 07/01/2016  |  Քրեական խրոնիկոն«Մուսալեռ»-ում տեղի ունեցած սպանության գործով 31-ամյա տղամարդը որպես մելադրյալ է ներգրավվել՝ քրեական օրենսգրքի միանգամից 4 հոդվածներով
18:53 06/01/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԱրմավիրի մարզում կատարված սպանությունը բացահայտվել է
17:13 06/01/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՊարզվել է «Մուսալեռ» հյուրանոցային համալիրում զինված միջադեպի շարժառիթը, մասնակից անձանց շրջանակը
15:01 06/01/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՆոր մանրամասներ՝ «Մուսալեռ» ռեստորանում այս գիշեր տեղի ունեցած զինված միջադեպի մասին

СК Армении представил новые подробности по делу о вооруженном инциденте с убийством в ресторане “Мусалер” 01/16/2016   17:50  |  Криминальная хроника
Следственный комитет Армении представил новые подробности по делу о вооруженном инциденте с убийством в ресторанном комплексе “Мусалер”.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, в результате следственных действий, предпринимаемых в рамках расследуемого следственным управлением Следственного комитета РА по Армавирской области уголовного дела по факту совершенного 6 января убийства в гостиничном комплексе “Мусалер”, устанавливается круг участников инцидента, индивидуализируются действия каждого из них и на основе добытых доказательств дается соответствующая уголовно-правовая оценка.
Согласно добытым в ходе предварительного следствия доказательствам, в совершенном в указанном комплексе хулиганстве, которое завершилось убийством 22-летнего Арама Карапетяна, участвовал также житель Эчмиадзина - С. Товмасян. По предварительным данным, последний в составе группы умышленно нарушил общественный порядок, нецензурно выражался в адрес сотрудников заведения – В. Хачатряна и С. Хлгатяна, применил насилие в отношении них, а также прибывших по зову С. Хлгатяна Арама Карапетяна и Армена Хлгатяна.
На основе добытых доказательств 15 января следователь вынес решение о привлечении С. Товмасяна в качестве обвиняемого по пункту 1 части 3 статьи 258(Хулиганство, совершенное группой лиц) Уголовного кодекса РА.
С учетом того, что в ходе предварительного следствия невозможно было выяснить его место нахождения и ввиду того, что он скрывается от органа, осуществляющего производство, следователь в тот же день подал в суд ходатайство о применении в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу, которое было удовлетворено. В отношении него объявлен розыск.
Привести в исполнение решение поручено соответствующим подразделениям Полиции. Продолжают предприниматься меры по обнаружению Артура Бабаяна, находящегося в розыске с 7 января по обвинению в убийстве А. Карапетяна.
По данным предварительного следствия, А. Карапетян был убит выстрелом из огнестрельного оружия, произведенным в ходе ссоры одним из ее участников – 31-летним А. Бабаяном. 7 января он был привлечен в качестве обвиняемого в совершении преступлений, предусмотренных пунктом 1 ч. 3 статьи 258(Хулиганство, совершенное группой лиц или организованной группой), пунктом 10 ч. 2 статьи 104(Убийство из хулиганских побуждений), пунктами 1 и 10 ч. 2 статьи 34-104(Покушение на убийство двух и более из хулиганских побуждений) и ч.1 статьи 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) Уголовного кодекса РА.
На основе добытых в ходе предварительного следствия доказательств 9 января в розыск были объявлен также еще один участник инцидента – Х. Хачикян по пункту 1 части 3 статьи 258(Хулиганство, совершенной группой лиц) Уголовного кодекса РА. Разыскиваемый сегодня явился в орган, осуществляющий производство. С его участием проводятся необходимые следственные действия, направленные на обеспечение всестороннего, объективного и полного исследования обстоятельств инцидента.
Еще один разыскиваемый – А. Паравян - добровольно явился 11 января. Ему предъявлено обвинение по части 4 статьи 258(Хулиганство с применением предмета, используемого в качестве оружия.) Уголовного кодекса РА. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
14 января добровольно явились также еще двое жителей города Эчмиадзин – Д. Асратян и Г. Григорян, которые дали показания, согласно которым в день инцидента, в ночь на 5 января 2016 года, примерно в 23:50 по зову их друга Артура отправились в указанный ресторанный комплекс. В ходе допроса в качестве подозреваемых они заявили, что в отношении них в указанном заведении применили насилие, в результате чего они получили переломы. В отношении подозреваемых Д. Асратяна и Г. Григоряна избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
“Изъята одежда, которая была на них в момент инцидента. Предварительное расследование продолжается. С целью выяснения обстоятельств, имеющих существенное значение для дел, назначены экспертизы”, - говорится в сообщении.
00:07 14/01/2016  |  Криминальная хроника Суд подтвердил арест одного из фигурантов дела о вооруженном инциденте с убийством в ресторане “Мусалер”
18:14 12/01/2016  |  Криминальная хроникаОдин из разыскиваемых по делу о вооруженном инциденте в ресторане “Мусалер” сдался правоохранителям, ему предъявлено обвинение – СК Армении
15:54 11/01/2016  |  Криминальная хроникаОбвиняемый по делу о вооруженном инциденте в ресторане “Мусалер” управляющий филиалом одного из армянских банков сдался правоохранителям - Shamshyan
19:09 09/01/2016  |  Криминальная хроникаСреди участников вооруженного инцидента в гостиничном комплексе “Мусалер” был управляющий филиалом одного из армянских банка
17:19 07/01/2016  |  Криминальная хроникаВ деле об убийстве в ресторане “Мусалер” появился обвиняемый: ему инкриминируют сразу 4 статьи УК Армении
17:46 06/01/2016  |  Актуальная темаУстановлен мотив и круг участников вооруженного инцидента в гостиничном комплексе “Мусалер” – СК Армении
15:43 06/01/2016  |  Криминальная хроникаСтали известны новые подробности вооруженного инцидента в ресторане “Мусалер” в Армении
12:36 06/01/2016  |  Криминальная хроникаСтрельба произошла в ресторане депутата армянского парламента: один человек погиб, ранен глава села Тароник - Shamshyan.com