Սպանության փորձի մեղադրանքով հետախուզվողը հայտնաբերվեց 22 տարի անց 01/16/2016   14:49  |  Քրեական խրոնիկոն
1994 թվականի օգոստոսի 11-ին ոստիկանության Մաշտոցի բաժնի կողմից հետախուզում էր հայտարարվել 1975 թ. ծնված Արման Հովհաննիսյանի նկատմամբ՝ ՀՀ քր. օր.-ի 34-104 հոդվածի 2-րդ մասի 10-րդ կետի և 176 հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետի հատկանիշներով նախատեսված հանցագործություններ կատարելու համար՝ սպանության փորձ, որը կատարվել է խուլիգանական դրդումներով և կողոպուտ, որը զուգորդվել է կյանքի կամ առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելով կամ դա գործադրելու սպառնալիքով։
Ըստ Ոստիկանության լրատվական ծառայության՝ 2000 թվականի փետրվարի 28-ին նրա նկատմամբ հայտարարվել է միջազգային հետախուզում։
Հովհաննիսյանին հայտնաբերելու ուղղությամբ ձեռնարկվեցին մի շարք անհրաժեշտ միջոցառումներ, որոնք տևական ժամանակ դրական արդյունք չէին տալիս։
2009 թ.-ին ՀՀ-ում Ինտերպոլի ԱԿԲ-ում օպերատիվ տեղեկություններ ստացվեցին, որ Արման Հովհաննիսյանը Իսպանիայում սպանության փորձ և կողոպուտ կատարելու համար այդ երկրում դատապարտվել էր այլ անձի տվյալներով։
ՀՀ-ում Ինտերպոլի ԱԿԲ-ի, ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության և Իսպանիայում Ինտերպոլի ԱԿԲ-ի հետ համատեղ ձեռնարկվեցին լայնածավալ միջոցառումներ՝ Հովհաննիսյանին հայտնաբերելու ուղղությամբ։
Ծավալուն միջոցառումներն, ի վերջո, տվեցին ցանկալի արդյունքը և միջնորդություն ներկայացվեց Իսպանիայի Թագավորության իրավասու մարմնին՝ նրան էքստրադիցիայի ենթարկելու վերաբերյալ։ Պարզվեց, որ Իսպանիայի դատական մարմնի որոշմամբ՝ Հովհաննիսյանի պատժի կրման ժամկետը լրանում է 2021 թվականին։
Չնայած այն հանգամանքին, որ Հովհաննիսյանի կողմից ՀՀ-ում կատարված առանձնապես ծանր հանցագործություններից անցել էր 22 տարի և հետախուզվողը գտնվում էր արտերկրում այլ անձի անձնական տվյալներով, Ինտերպոլի ուղիներով ՀՀ իրավապահ մարմինների հետ համատեղ ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում հնարավոր դարձավ ապահովել պատժի անխուսափելիության սկզբունքի իրագործումը և 2016 թվականի հունվարի 15-ին ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության և ՀՀ-ում Ինտերպոլի ԱԿԲ ծառայողների համատեղ օպերատիվ խմբի կողմից Մադրիդ-Մոսկվա-Երևան չվերթի ինքնաթիռով վերջինս տեղափոխվեց Հայաստան։

Из Испании в Армению экстрадирован мужчина, разыскиваемый более 20 лет за покушение на убийство и грабеж 01/16/2016 15:37 | Криминальная хроника
В Ереван из Испании экстрадирован Арман Ованнисян, разыскиваемый 22 года за покушение на убийство и грабеж, сообщает пресс-служба Полиции Армении.
“41-летний Ованнисян разыскивался 11 августа 1994 года армянскими правоохранителями по обвинению в совершении преступлений, предусмотренных пунктом 10 части 2 статьи 34-104(Покушение на убийство, совершенное из хулиганских побуждений) и пунктом 4 части 2 статьи 176(Грабеж, соединенный с применением насилия, не опасного для жизни или здоровья, или с угрозой его применения)”, - говорится в сообщении
28 февраля 2000 года Арман Ованнисян был объявлен в международный розыск.
С целью розыска Ованнисяна были предприняты целый ряд необходимых мероприятий, который долгое время не давали результатов. В 2009 году Национальное центральное бюро Интерпола в Армении получило оперативные данные о том, что Арман Ованнисян был осужден в Испании под чужим именем за покушение на убийство и кражу.
Как отмечается в сообщении, Национальное центральное бюро Интерпола в Армении и Главное управление уголовного розыска Полиции РА совместно с испанским бюро Интерпола предприняли широкомасштабные мероприятия по розыску Ованнисяна, которые в конце концов возымели желаемый результат.
В компетентный орган Испании было подано ходатайство об его экстрадиции. Выяснилось, что решением судебного органа Испании срок отбывания Ованнисяном наказания истекает в 2021 году.
“Несмотря на то, что с момента совершения Ованнисяном тяжких преступлений прошло 22 года, и разыскиваемый находился за рубежом под чужим именем, в результате предпринятых по линии Интерпола правоохранительными органами Армении совместных мероприятий удалось обеспечить реализацию принципа неизбежности наказания, и 15 января 2016 года Ованнисян был экстрадирован авиарейсом Мадрид-Москва-Ереван в Армению”, - говорится в сообщении.