Գերմանիան աջակցում է ղարաբաղյան հակամարտության գոտում միջադեպերը հետաքննելու մեխանիզմ ստեղծելու նախաձեռնությանը. Շտայնմայեր 01/15/2016   14:59  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Գերմանիան աջակցում է ղարաբաղյան հակամարտության գոտում և հայ-ադրբեջանական սահմանին հրադադարի ռեժիմի խախտումները հետաքննելու համար մեխանիզմ ստեղծելու նախաձեռնությանը:
Այս մասին, ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը, հայտարարել է Գերմանիայի արտգործնախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը՝ Վիենայում ԵԱՀԿ մշտական խորհրդին ներկայացնելով 2016թ.-ին կազմակերպությունում Գերմանիայի նախագահության ռազմավարությունը:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտությանը, Շտայնմայերը մտահոգություն է հայտնել «շփման գծում ու Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանին առկա իրավիճակի» կապակցությամբ:
«Շարունակում է առաջնահերթ մնալ լարվածության թուլացման անհրաժեշտություն: Այս առումով մենք աջակցում ենք հրադադարի ռեժիմի խախտումները հետաքննելու համար մեխանիզմ ստեղծելու նախաձեռնությանը»,-ասել է Գերմանիայի արտգործնախարարը:
«Մենք տեղերում ուժեղ առաքելություններով ուժեղ ԵԱՀԿ-ի կարիք ունենք»,-ընդգծել է նա:
«Թույլ տվեք մեզ հակամարտության ողջ ընթացքում ամրապնդել ԵԱՀԿ-ի հնարավորությունները՝ սկսած վաղ շրջանում նախազգուշացումից և կանխարգելումից, ճգնաժամային կառավարումից մինչև հետկոնֆլիկտային շրջանում հետագա դիտարկում»,-նշել է Շտայնմայերը:

Германия поддерживает идею создания механизма расследования инцидентов в зоне карабахского конфликта - Штайнмайер 01/15/2016 14:02 | Актуальная тема
Германия поддерживает инициативу по созданию механизма для расследования нарушений режима прекращения огня в зоне карабахского конфликта и на армяно-азербайджанской границе. Об этом, как передает ТАСС, заявил Глава МИД ФРГ Франк-Вальтер Штайнмайер, представляя в Вене постоянному совету ОБСЕ стратегию председательства Германии в организации в 2016 году.
Касаясь конфликта в Нагорном Карабахе, Штайнмайер выразил обеспокоенность "обстановкой на контактной линии и на границе между Арменией и Азербайджаном".
"Деэскалация остается первоочередной задачей. В этой связи мы поддерживаем инициативу по созданию механизма для расследования нарушений режима прекращения огня", - сказал глава МИД ФРГ.
"Мы нуждаемся в сильной ОБСЕ с сильными миссиями на местах", - указал он. "Позвольте нам укрепить возможности ОБСЕ в ходе всего цикла конфликта - от раннего предупреждения и предотвращения, кризисного управления до последующего наблюдения в постконфликтный период", - отметил Штайнмайер.