Այսօր մահացածների թիվը հասավ երեքի. H1N1 վարակից մինչ այժմ արձանագրվել է մահվան 14 դեպք 01/15/2016   21:17  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հունվարի 15-ի տվյալներով` սուր շնչառական վարակներով ստացիոնար դիմելիությունը կազմել է 992 դեպք, որից 873-ը` 18-ից ցածր տարիքի: 502 հիվանդի մոտ հիվանդությունն ընթանում է թոքաբորբով։ Նրանցից 231-ը մինչև 18 տարեկան է։ Հիվանդանոցային բուժում է ստանում 121 հղի։
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ առողջապահության նախարարությունից, վերակենդանացման բաժանմունքներում բուժում է ստանում սուր շնչառական վարակներով 98 հիվանդ։ Նրանցից 9-ին միացված է արհեստական շնչառության սարք:
Նախարարությունը ցավով տեղեկացնում է, որ չնայած վերակենդանացման բաժանմունքների մասնագետների տքնաջան պայքարին` արձանագրվել է H1N1 վարակով երկու հիվանդի մահ, որոնք բժշկական կենտրոններ են ընդունվել հունվարի 13-ին` ուշացած, ծայրահեղ ծանր վիճակում։ Երկուսն էլ ունեին քրոնիկ հիվանդություններ` շաքարային դիաբետ, սիրտ-թոքային անբավարարություն։ Միացված էին արհեստական շնչառության սարքի։
Քիչ առաջ տեղեկություն ստացվեց մեկ այլ հիվանդի մահվան վերաբերյալ: Նա հունվարի 1-ից հիվանդ լինելով` չի դիմել բուժօգնության: Հիվանդանոց է դիմել միայն հունվարի 9-ին` ծայրահեղ ծանր վիճակում:
Նշենք, որ H1N1 վարակից արձանագրվել է մահվան 14 դեպք, որից 3-ը` 2015 թվականին:
22:14 13/01/2016  |  ԱռողջությունՏոնական օրերին բժշկական օգնության է դիմել 12 584 քաղաքացի
22:01 13/01/2016  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿՈրո՞նք են գրիպի հիմնական նշանները. հուշաթերթիկ մայրիկների համար

Число жертв "свиного гриппа" в Армении достигло 14 человек 01/15/2016 21:44 | Актуальная тема
Еще один случай летального исхода от гриппа, вызванного подтипом вируса H1N1, зарегистрирован в пятницу в Армении, сообщила пресс-секретать Министерства здравоохранения республики Анаит Айтаян на своей странице в соцсети Facebook.
"Немногим ранее поступила информация о кончине еще одного пациента. Он, будучи больным с 1-го января 2016 года, не обратился за медицинской помощью. Он обратился в больницу только 9-го января в крайне тяжелом состоянии", - отметила Анаит Айтаян.
Ранее появилась информация о смерти двоих больных с вирусом гриппа подтипа H1N1, которые поступили на лечение в больницу 13 января с опозданием, в крайне тяжелом состоянии. Оба пациента страдали хроническими заболеваниями, в частности сахарным диабетом и сердечно-сосудистой недостаточностью, они были подключены к аппарату искусственного дыхания.
По данным на 15 января, в больницы с симптомами ОРВИ обратились 992 человека, из коих 873 - в возрасте младше 18 лет. У 502 пациентов болезнь сопровождается пневмонией, 231 из них - в возрасте до 18 лет.
Стационарное лечение проходят 121 беременная. На лечении в реанимационных отделениях находятся 98 пациентов, 9 из них подключены к аппарату искусственного дыхания.