Ստամբուլի հայկական Թարգմանչաց վարժանարի տարածքում պայթյուն է որոտացել 01/15/2016 13:09 | Միջազգային լրահոս
Ermenihaber.am-ի տեղեկացմամբ՝ Ստամբուլի Օրթաքյոյ թաղամասի Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցու և հայկական Թարգմանչաց վարժարանի տարածքում հունվարի 13-ի առավոտյան պայթյուն է որոտացել:
Թուրքական «Habertürk» լրատվական ծառայությունը տեղեկացնում է, պայթյունը տեղի է ունեցել տարածքում գտնվող կոյուղու դիտահորում, ինչի հետևանքով դիտահորի՝ շուրջ 60կգ կշռող կափարիչը օդ է նետվել:
Պայթյունի հետևանքով զոհեր կամ վիրավորներ չկան, բայց բնակիչների շրջանում սարսափ և խուճապ է առաջացել: Դեպքի վայր են կանչվել ոստիկանության, ինչպես նաև Ստամբուլի ջրամատակարարման և գազամատակարարման ծառայությունների աշխատակիցները:
Վերջիններիս կատարած հետազոթույունների արդյունքնում առաջ է քաշվել այն վարկածը, որ պայթյունի պատճառ կարող էր լինել կոյուղում մեթան գազի կուտակումը: Դեպքի առթիվ ոստիկանությունում հետաքննություն է սկսվել:

Взрыв прогремел на территории армянской школы "Таргманчац" в Стамбуле 01/15/2016 13:28 | Международные новости
На территории церкви Святой Мариам и армянской начальной школы "Таргманчац" в стамбульском квартале Ортакёй 13 января прогремел взрыв, передает Ermenihaber.am.
Как сообщает турецкое издание «Habertürk», взрыв произошел в канализационном люке, в результате чего крышу люка весом 60 кг. выбросило в воздух.
Жертв и пострадавших в результате взрыва нет, однако среди населения царит паника и ужас. По одной из версий, причиной взрыва могла стать концентрация метана в канализационном люке. По данному факту полиция проводит дознание.