Արձակուրդները երկարացվեցին ևս մեկ շաբաթով 01/14/2016 11:26 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Կառավարության առաջին նիստն այս տարի սկսվեց մտահոգիչ լուրերով: Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն Առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանին խնդրեց ներկայացնել երկրում սուր շնչառական հիվանդությունների վիճակագրությունը:
Ու թեև նախարարությունն արդեն մի քանի օր է, պաշտոնապես հայտարարում է, որ վարակը նահանջում է, բայց Արմեն Մուրադյանը հակառակը հայտարարեց: Նրա խոսքով, երկրում սուր շնչառական հիվանդությունների զգալի աճ է նկատվում:
«Այս պահին սուր շնչառական հիվանդություններով հիվանդանոցներում բուժվում է 948 հիվանդ, կա 420 թոքաբորբով հիվանք, 114 հղի գտնվում է հսկողության ներքո, որից 38 թոքաբորբով: Սուր շնչառական հիվանդություններով հոսպիտալացվածներից 796-ը երեխաներ են: Հարյուրավոր հիվանդներ էլ բուժվել են և վերադարձել տուն»,- ասաց Արմեն Մուրադյանը:
Ուստի, հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը, Առողջապահության նախարարը Կրթության և գիտության նախարարին առաջարկեց մեկ շաբաթով ևս հետաձգել դպրոցների և մանկապարտեզների արձակուրդները:

Глава Минздрава Армении предложил продлить школьные каникулы еще на неделю 01/14/2016   11:46  |  Актуальная тема
Министр здравоохранения Армении Армен Мурадян на заседании правительства в четверг предложил главе Минобрнауки продлить каникулы в школах и дошкольных учебных заведениях еще на неделю из-за вспышки ОРВИ.
“По состоянию на данный момент в больницах от ОРВИ проходят лечение 948 пациентов, у 420 из них диагностирована пневмония. 114 беременных, 38 из которых с воспалением легких, находятся под наблюдением врачей. 796 человек из госпитализированных – дети. Сотни пациентов прошли лечение и вернулись домой”, - проинформировал глава Минздрава Армении, представляя по просьбе премьер-министра Овика Абраамяна ситуацию с гриппом стране.
По последним данным, от гриппа, вызванного подтипом H1N1(свиной грипп) в Армении скончались 11 человек.