Լայնամասշտաբ պատերազմը կավերի տարածաշրջանը, և հավատացած ենք, որ կողմերը դա հասկանում են. Ջեյմս Ուորլիք.Tert 01/13/2016 17:03 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը Tert.am-ի հետ զրույցում հույս է հայտնում, որ 2016թ.-ին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կողմերը կնստեն բանակցությունների սեղանին՝ պատրաստ կարգավորման շուրջ առաջընթաց գրանցել։
Ամերիկացի դիվանագետը նաև նշում է, թե իրենք հույս ունեն, որ կողմերը կդադարեն բռնություն գործածել ու խուսափել կրքեր բորբոքող հռետորաբանությունից, որը հարցականի տակ է դնում խաղաղության հասնելու՝ նախագահների ընդհանուր նպատակը։
- ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերով անցյալ տարի տեղի ունեցավ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը, բայց թե՛ հանդիպումից առաջ, թե՛ դրանից հետո սահմանային լարվածությունը չնվազեց: Հակառակը՝ լարվածությունը մեծացավ: Այդ դեպքում ի՞նչ տվեց այս հանդիպումը կողմերին:
- Նախագահ Ալիևն ու նախագահ Սարգսյանն այն երկու մարդիկ են, որոնց ձեռքում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանալին։ Նրանք պետք է հնարավորինս հաճախ հանդիպեն՝ խաղաղությանն ուղղված առաջընթաց գրանցելու համար։ Մենք նաև աջակցում ենք բանակցություններին, որոնք իրականացվում են նախագահներից ցածր մակարդակով` քննարկելու համապարփակ կարգավորման բազմաթիվ տարրերը։ Նման ջանքերը վստահություն կկառուցեն, կնվազեցնեն լարվածությունն ու կբարելավեն կարգավորման շուրջ երկխոսության մթնոլորտը։
- Հայաստանի փորձագիտական շրջանակները նաև քաղաքական գործիչները կարծիք են հայտնում, որ Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականության հետևանքով հնարավոր չէ ԼՂ հակամարտությունը խաղաղ կարգավորվել: Ըստ այդ տեսակետների՝ Ադրբեջանը տեսնում է հակամարտության ռազմական կարգավորման հեռանկար, ինչի վկայությունը նրանց կողմից սահմանին կատարվող սադրանքներն են: Համաձա՞յն եք: Ադրբեջանական կողմը սահմանին տանկեր, խոշոր տրամաչափի ականանետեր է կիրառում, ինչի հետևանքով կան զոհեր: Ադրբեջանի նման վարքագիծը արդյո՞ք լայնամասշտաբ պատերազմ սկսելուն է միտված:
- Երկու նախագահներն իրենք հրապարակայնորեն իրենց հավատարմությունն են հայտնել հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը։ Մենք հասկանում ենք դա նրանց խոսքից։ Լայնամասշտաբ պատերազմը կավերի տարածաշրջանը, և մենք հավատացած ենք, որ նախագահները դա հասկանում են։ Հույս ունենք, որ 2016թ.-ին հակամարտության կողմերը կնստեն բանակցությունների սեղանին՝ պատրաստ կարգավորման շուրջ առաջընթաց գրանցել, դադարել բռնություն գործածել և խուսափել կրքեր բորբոքող հռետորաբանությունից, որը հարցականի տակ է դնում, վնասում է նախագահների՝ խաղաղության ընդհանուր նպատակը։

Широкомасштабная война разрушит регион, и стороны карабахского конфликта понимают это – интервью Джеймса Уорлика интернет-изданию Tert.am 01/13/2016 17:32 | Актуальная тема
Американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик в беседе с Tert.am выразил надежду на то, что в 2016 году стороны карабахского конфликта сядут за стол переговоров в готовности зафиксировать прогресс вокруг урегулирования. Американский сопредседатель выразил также надежду на то, что стороны прекратят применять силу и будут избегать накаливающей обстановку риторики, которая ставит под сомнение общую цель президентов по достижению мира.
- Благодаря усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ в конце прошлого года состоялась встреча президентов Армении и Азербайджана, но как до встречи, так и после нее напряженность на границе не спала. Напротив, напряженность возросла. Что в таком случае дала эта встреча сторонам конфликта?
- Президенты Армении и Азербайджана - два человека, в руках которых находится ключ к урегулированию карабахского конфликта. Они должны встречаться максимально часто, чтобы зафиксировать прогресс в вопросе установления мира. Мы также содействуем переговорам, которые проводятся на более низком уровне в целях обсуждения многочисленных элементов всеобъемлющего урегулирования. Подобные усилия будут способствовать созданию атмосферы доверия, снизят напряженность и улучшат атмосферу диалога вокруг урегулирования.
- Экспертные круги Армении, а также политические деятели выражают мнение, что в виду деструктивной политики Азербайджана мирное урегулирование карабахского конфликта невозможно. Согласно этим мнениям, Азербайджан видит перспективу военного разрешения конфликта, доказательством чему служат провокации на границе с их стороны. Согласны ли Вы с этим? Азербайджанская сторона использует на границе танки, крупнокалиберные минометы, вследствие чего гибнут люди. Действительно ли подобные действия азербайджанской стороны направлены на то, чтобы начать широкомасштабную войну?
- Оба президента публично выразили свою приверженность мирному урегулированию конфликта. Это ясно из их слов. Широкомасштабная война разрушит регион, и мы уверены, что президенты понимают это. Надеемся, что в 2016 году стороны карабахского конфликта сядут за стол переговоров в готовности зафиксировать прогресс вокруг урегулирования, прекратив применять силу и избегая накаливающей обстановку риторики, которая ставит под сомнение, мешает общей цели президентов по достижению мира.