Նախագահն ընդունել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկիին 01/13/2016 14:59 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկիին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել ՀՀ-ԵՄ օրակարգային հարցերին: Սերժ Սարգսյանը մեկ անգամ ևս ընդգծել է, որ Եվրոպական միության հետ Հայաստանի համագործակցությունն ու հարաբերությունների զարգացումը շարունակում են մնալ Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից:
Հանրապետության Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումներին ԵՄ աջակցության համար, ընդգծելով, որ հատկապես Սահմանադրության փոփոխություններից հետո, Հայաստանը լայնածավալ բարեփոխումների նոր փուլ է մտնում:
Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ ԵՄ կողմից բարեփոխումներին տրամադրվող աջակցությունը կլինի շարունակական՝ նկատի առնելով մինչ այժմ ցուցաբերված աջակցության արդյունավետությունը երկրի համար:
ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին հույս է հայտնել, որ 2016 թվականը ՀՀ–ԵՄ երկկողմ հարաբերություններին նոր որակ կհաղորդի, և մինչև տարեվերջ ավարտին կհասցվեն Հայաստան-Եվրամիություն նոր համապարփակ իրավական փաստաթղթի շուրջ բանակցությունները:
Դեսպան Սվիտալսկին վերահաստատել է ԵՄ հետաքրքրվածությունը՝ Հայաստանին օժանդակելու համագործակցության զարգացման և բարեփոխումների իրականացման գործում:

Серж Саргсян: Развитие сотрудничества с Евросоюзом по-прежнему остается в числе приоритетов внешней политики Армении 01/13/2016   15:38  |  Лента новостей
Развитие отношений и сотрудничества с Европейским союзом продолжает оставаться в числе приоритетов внешней политики Армении. Об этом в среду заявил президент Армении Серж Саргсян на встрече с руководителем делегации ЕС в РА, послом Петром Свитальским.
Как сообщает пресс-служба главы армянского государства,в ходе встречи собеседники коснулись вопросов повестки дня отношений Армения-ЕС.
Президент Серж Саргсян поблагодарил ЕС за содействие проводимым в республике реформам, подчеркнув, что Армения особенно после внесения изменений в Конституцию вступает в новую стадию реформ.
Серж Саргсян выразил надежду, что оказываемая ЕС содействие реформам будет носить продолжительный характер ввиду эффективности для страны оказанной доселе поддержки.
В свою очередь посол Свитальский выразил надежду, что 2016 год придаст новое качество отношениям Армения-ЕС и до конца года будут завершены переговоры между Евросоюзом и РА вокруг нового всеобъемлющего правового документа.
Посол подтвердил заинтересованность ЕС в оказании Армении содействия в деле развития сотрудничества и осуществления реформ.
11:48 17/04/2015  |  Актуальная темаКомиссия НС Армении по вопросам евроинтеграции в преддверии саммита Восточного партнерства в Риге проведет парламентские слушания
10:11 21/03/2015  |  Лента новостейПрезидент Армении высоко оценил принятые европейскими структурами документы по вопросу Геноцида армян