«Մուսալեռ» համալիրում սպանության գործով մեղադրյալ է ներգրավվել ևս երկու անձ. մանրամասնում է Քննչական կոմիտեն (Լուսանկարներ) 01/09/2016 19:01 | Քրեական խրոնիկոն
Հունվարի 6-ին «Մուսալեռ» ռեստորանա-հյուրանոցային համալիրում տեղի ունեցած սպանության դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով այսօր որպես մեղադրյալ է ներգրավվել ևս երկու անձ:
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից ձեռնարկված միջոցառումների շնորհիվ պարզվել է, որ նշված համալիրում 2016թ. հունվարի 6-ին տեղի ունեցած զինված միջադեպին մասնակցություն են ունեցել նաև Էջմիածին քաղաքի բնակիչներ Խ.Խաչիկյանը և Ա.Պառավյանը։
Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների համաձայն՝ նրանք խմբի կազմում դիտավորությամբ խախտել են հասարակական կարգը, հայհոյել աշխատակիցներ Վ.Խաչատրյանին, Ս.Խլղաթյանին, իսկ Ա.Պառավյանը նաև որպես զենք օգտագործվող առարկայով բռնություն է գործադրել նրանց, ինչպես նաև Տարոնիկ գյուղի բնակիչներ Ա.Կարապետյանի և Ա.Խլղաթյանի նկատմամբ:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ հունվարի 9-ին Ա.Պառավյանը որպես մեղադրյալ է ներգարվվել` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասով, իսկ Խ.Խաչիկյանը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:
Քննիչը նույն օրը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ։
Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների համաձայն՝ վիճաբանության ընթացքում իր մոտ գտնվող հրազենով կրակել է վիճաբանության մասնակիցներից Ա.Բաբայանը, ում նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել հունվարի 7-ին։
Վերջինս որպես մեղադրյալ է ներգրավվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 10-րդ կետով, 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 10-րդ կետերով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Միջոցներ են ձեռնարկվում միջադեպի մյուս մասնակիցների ինքնությունը պարզելու, նրանցից յուրաքանչյուրի գործողություններն անհատականացնելու ուղղությամբ։
Հանձնարարություն է տրվել ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումներին` միջոցներ ձեռնարկել՝ հետախուզվողներին հայտնաբերելու ուղղությամբ:

Еще двое привлечены в качестве обвиняемых по делу об убийстве в гостиничном комплексе “Мусалер” – СК Армении 01/10/2016   21:29  |  Криминальная хроника
Еще два человека привлечены в качестве обвиняемых по уголовному делу об убийстве в гостиничном комплексе “Мусалер” в Армавирской области, сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
“Благодаря мероприятиям, предпринятым осуществляющим производство органом, было установлено, что к произошедшему 6 января 2016 года вооруженному инциденту в указанном комплексе причастны также жители города Эчмиадзин – Х. Хачикян и А. Паравян”, - говорится в сообщении.
Согласно добытым в ходе предварительного следствия доказательствам, указанные лица в составе группы умышленно нарушили общественный порядок, нецензурно выражались в адрес сотрудников заведения -  Хачатряна и С. Хлгатяна. А А.Паравян к тому же применил к ним, а также в отношении жителей села Тароник - А. Карапетяна и А. Хлгатяна  - насилие с применением предмета, используемого в качестве оружия.
"По достаточной совокупности добытых доказательств 9 января А. Паравян был привлечен в качестве обвиняемого по части 4 статьи 258 Уголовного кодекса РА, а Х. Хачикян – по пункту 1 части 3 статьи 258 Уголовного кодекса РА.В тот же день следователь подал в суд ходатайство о применении в отношении них меры пресечения в виде заключения под стражу”, - отмечается в сообщении.
Ранее ведомство проинформировало, что  во время вооруженного инцидента в  гостинично-ресторанном комплексе “Мусалер” был убит 22-летний А. Карапетян, а глава сельской администрации Тароника А. Хлгатян получил огнестрельное ранение.
Согласно добытым в ходе предварительного следствия доказательствам,  в ходе ссоры из имеющегося при нем огнестрельного оружия выстрелил один из участников конфликта А. Бабаян, который 7 января был объявлен розыск.
Последний был привлечен в качестве обвиняемого в совершении преступлений, предусмотренных пунктом 1 ч. 3 статьи 258(Хулиганство, совершенное группой лиц или организованной группой), пунктом 10 ч. 2 статьи 104(Убийство из хулиганских побуждений), пунктами 1 и 10 ч. 2 статьи 34-104(Покушение на убийство двух и более  из хулиганских побуждений) и ч.1 статьи 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) Уголовного кодекса РА.
“Предварительное расследование продолжается. Предпринимаются меры, направленные на установление остальных участников инцидента, индивидуализацию деяний каждого из них.Соответствующим подразделениям Полиции дано поручение принять меры, направленные на обнаружение разыскиваемых”, - говорится в сообщении ведомства.