Սուր շնչառական վարակներով հոսպիտալացվել է 662 անձ, 219-ը՝ թոքաբորբով 01/09/2016 15:33 | Առողջություն
Հունվարի 9-ի դրությամբ հանրապետությունում գրանցվել է սուր շնչառական վարակներով հոսպիտալացման 662 դեպք, որից 219-ը` թոքաբորբ:
Ինչպես տեղեկացնում են Առողջապահության նախարարությունից՝ այսօրվա տվյալներով հոսպիտալացված է 85 հղի, որից 20-ի մոտ` թոքաբորբ: Հանրապետության վերակենդանացման բաժանմունքներում այսօրվա տվյալներով բուժում է ստանում 83 հիվանդ, որից 7-ը միացված է արհեստական շնչառական սարքին:
Նրանցից մեկը հղի է: Ծանր հիվանդների թիվը մնացել է նույնը, ինչը վկայում է այն մասին, որ իրազեկման շնորհիվ հաջողվել է բարձրացնել բնակչության զգոնությունը և ապահովել հիվանդների դիմելիությունը հնարավորինս վաղ փուլերում:
Նշենք, որ հունվարի 8-ի դրությամբ տոնական օրերի համեմատ Երևանում նվազել է շտապօգնության կանչերի թիվը: 937 կանչից, միայն 180-ն է պայմանավորված եղել սուր շնչառական վարակներով:
ՀՀ առողջապահության նախարարությունը սուր շնչառական վարակներից և դրանց հնարավոր բարդություններից խուսափելու նպատակով խորհուրդ է տալիս գրիպանման երևույթների արձանագրման դեպքում անհապաղ դիմել բժշկական օգնության, հատկապես՝ տարեց անձինք, ովքեր տառապում են քրոնիկ հիվանդություններով, հղիները և երեխաները, քանի որ բարդություններ կարող են առաջանալ գրիպի ցանկացած տեսակի և ենթատեսակի դեպքում:
Կրկին հորդորում ենք գրիպանման երևույթների դեպքում անհապաղ դիմել բժշկական օգնության, չզբաղվել ինքնաբուժմամբ:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ առողջապահության նախարարության առաջարկով հանգստյան օրերին` հունվարի 9-ին և 10-ին կաշխատեն Երևանի և ՀՀ մարզերի ամբուլատոր պոլիկլինիկական կազմակերպությունները:
ՀՀ առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանն ամփոփելով խորհրդակցությունը` հանձնարարեց հանրապետությունում կազմակերպել առաջին հերթին ռիսկային հղիների համայցեր, ինչպես նաև ավելացնել երեխաների տնային այցերի հաճախականությունը: ՀՀ ԱՆ պետական առողջապահական տեսչությանը հանձնարարվեց ուժեղացնել բժշկական կազմակերպություններում սանիտարական նորմերի պահպանման նկատմամբ վերահսկողությունը:
Իրավիճակը վերահսկելի է, ներկայումս համաճարակի վտանգ չկա, սակայն խորհուրդ է տրվում պահպանել վերը նշված բոլոր կանխարգելիչ միջոցառումները:

Более 660 человек госпитализированы в Армении с ОРВИ - Минздрав 01/09/2016   16:49  |  Здоровье
По положению на 9 января в Армении госпитализировано 662 человекa с гриппом и острыми респираторными вирусными инфекциями(ОРВИ), из них 219 -  в возрасте от 0 до 18 лет.
У 150 госпитализированных диагностировано воспаление легких.
Как сообщает Министерство здравоохранения Армении, по последним данным, госпитализированы 85 беременных женщин, из них 20 - с пневмонией. В реанимационных отделениях медучреждений республики проходят лечение 83 пациента, семь из них, в том числе одна беременная женщина, подключены к аппарату искусственного дыхания.
Количество тяжелобольных осталось неизменным, что свидетельствует о том, что меры по информированию населения повысили бдительность граждан и способствовали тому, чтобы они обращались за медпомощью на ранних стадиях заболевания", - говорится в сообщении.
Ведомство отмечает, что по сравнению с данными на вчерашний день сократилось количество вызовов “неотложки”. Из 937 вызовов только 180 были связаны с острыми респираторными заболеваниями.
Во избежание возможных осложнений Минздрав Армении рекомендует при появлении присущих гриппу симптомов особенно у пожилых людей, страдающих хроническими заболеваниями, беременных и детей, немедленно обратиться к медикам и не заниматься самолечением, поскольку осложнения могут возникнуть при любом подтипе вируса гриппа.
Напомним, по предложению министерства здравоохранения столичные и областные поликлиники будут работать также в выходные.
Глава Минздрава Армен Мурадян по итогам совещания поручил организовать обходы в первую очередь по местам проживания беременных, входящих в группу риска, а также участить подомовые обходы семей с детьми. Государственной инспекции здравоохранения при Минздраве РА поручено усилить в медучреждениях контроль за соблюдением санитарных норм.
“Ситуация под контролем,  угрозы эпидемии в настоящий момент нет, однако рекомендуется соблюдать все вышеперечисленные профилактические меры”, - отмечается в сообщении.