Հարավային Կորեան ԿԺԴՀ-ի հետ սահմանին հրետանի է տեղադրել 01/08/2016 11:43 | Միջազգային լրահոս
Հարավային Կորեան ԿԺԴՀ-ի հետ սահմանի այն հատվածներում, որտեղ ուրբաթ օրը վերսկսվել է քարոզչության բարձրաձայն հեռարձակումը, հակատանկային հրթիռներ և K-9 ինքնագնաց հաուբիցներ է տեղադրել: Այս մասին հայտնում է Yonhap News Agency կորեական գործակալությունը:
Գործակալությունը՝ հղում կատարելով ռազմական աղբյուրներին, նաև հայտնում է ԿԺԴՀ-ի կողմից ռազմական գրոհներից պաշտպանվելու համար նոր ապաստարաններ կառուցելու մասին:
Ռուսական «Նովոստի» գործակալության փոխանցմամբ՝ տեղական ժամանակով կեսօրին (Մոսկվայի ժամանակով ժամը 6-ին) Հարավային Կորեայի զինուժն ապառազմականացված գոտում վերսկսել է օգոստոսին ընդհատված բարձրախոսներով հաղորդումներն ի պատասխան հունվարի 6-ին ԿԺԴՀ-ի կողմից միջուկային ռումբի փորձարկման:
Հարավային Կորեան վերսկսել է ԿԺԴՀ-ի ղեկավար Կիմ Չեն Ինի հասցեին քննադատական քարոզչության հեռարձակումը վերջինիս ծննդյան օրը: Այժմ, ինչպես հայտնւոմ է YTN հարվակորեական հեռուստաալիքը, Սեուլն սպասում է Փհենյանի «սադրանքներին»:
«Նովոստի» գործակալությունը հիշեցնում է, որ ԿԺԴՀ-ն հունվարի 6-ին հայտարարել է ջրածնային ռումբի առաջին փորձարկման մասին: Միջազգային հանրությունը , այդ թվում՝ հիմնական միջուկային պետությունները, քննադատել են Փհենյանի գործողությունները՝ մտահոգություն հայտնելով տարածաշրջանում իրավիճակի սրման կապակցությամբ: Մի շարք երկրների փորձագետներ կասկածում են, թե չորեքշաբթի օրն իսկապես ջրածնային ռումբ է փորձարկվել:
2015թ.-ի օգոստոսին ԿԺԴՀ-ն սպառնացել էր ոչնչացնել բարձրախոսները, սակայն ծանր բանակցությունների արդյունքում կողմերին հաջողվեց կանխել բախումները: Հեռարձակումը դադարեցվեց: Սեուլը և Փհենյանը պայմանավորվեցին հարաբերությունները բարելավելու ուղղությամբ բանակցություններ սկսել, սակայն միջուկային փորձարկումն իրավիճակը վերադարձրեց զրոյական կետի:

Южная Корея разместила артиллерию на границе с КНДР 01/08/2016 09:43 | Международные новости
Южная Корея разместила у границы с КНДР противотанковые ракеты и самоходные гаубицы K-9 в местах возобновления в пятницу громкого вещания пропаганды, сообщило информационное агентство Рёнхап.
Со ссылкой на военные источники агентство также сообщило о создании новых укрытий на случай военного удара со стороны КНДР.
В полдень по местному времени (06.00 мск) войска Южной Кореи возобновили прерванные в августе передачи из громкоговорителей вдоль демилитаризованной зоны в ответ на проведенное 6 января ядерное испытание в КНДР, передает РИА Новости.
Южная Корея возобновила трансляцию пропаганды с критикой руководителя КНДР Ким Чен Ына в день его рождения. Теперь, как передает южнокорейский телеканал YTN, в Сеуле ожидают "провокаций" Пхеньяна.
Как напоминает РИА Новости, КНДР заявила 6 января, что провела первое испытание водородной бомбы. Международное сообщество, в том числе ключевые ядерные державы, осудили действия Пхеньяна, выразив обеспокоенность и опасения относительно осложнения ситуации в регионе. Сомнения в том, что в среду была испытана именно водородная бомба, выражались экспертами ряда стран.
В августе 2015 года КНДР пригрозила уничтожать огнем установки громкоговорителей, но путем сложных переговоров сторонам удалось предотвратить столкновение. Вещание было прекращено, Сеул и Пхеньян договорились начать переговоры об улучшении отношений. Однако ядерный взрыв — четвертое по счету ядерное испытание в КНДР — отбросил ситуацию к нулевой точке.