Զառա Հովհաննիսյանին սպառնացողն ինքնակամ ներկայացել է ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր վարչություն 01/08/2016   11:58  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ակտիվիստ Զառա Հովհաննիսյանի հասցեին սպառնալիքներ հնչեցրած ֆեյսբուքյան օգտատերը ներողություն է հայցել իր արարքների համար` իր ֆեյսբուքյան էջին զետեղելով հետևյալ գրառումը.
«Ես, Անդրե Մակարով օգտատերս՝ Անդրանիկ Ավետիսյանս, հրապարակավ ներողություն եմ խնդրում Zara Hovhannisyan-ից, անձնական նամակով իր հասցեին իմ կողմից ուղղված անհիմն և անընդունելի գրառման համար, ինչպես նաև ներողություն եմ խնդրում Zara Hovhannisyan-ի ընկերների հասցեին անձնական նամակի միջոցով ուղղված ոչ կոռեկտ գրառումների համար: Խոստովանեմ՝ ինքս խախտել եմ էթիկայի կանոններ՝ անցնելով անձնականի սահմանը, ինչի հարցում չստացվեց նրբանկատ և քաղաքավարի լինել բոլորի հանդեպ: Էթիկայի կանոնների իմ կողմից խախտումը պայմանավորված է եղել էմոցիայով և զայրույթով, ինչի համար ներողություն եմ հայցում: Հայցում եմ բոլոր օգտատերերի ներողամտությունը, ում տհաճություն է պատճառել ընտրածս «բառապաշարը»:
Այս  գրառումից հետո ոստիկանությունը հայտարարեց, որ հայտնաբերել է Զառա Հովհաննիսյանին սպառնացող անձին:
Ի դեպ, որոշ տեղեկությունների համաձայն, Անդրանիկ Ավետիսյանը (Անդրե Մակարով) 22 տարեկան է, և ոստիկանություն է ներկայացել ինքնակամ` մոր դրդմամբ: Երիտասարդի մայրը նրան ստիպել է գնալ ոստիկանություն` վախենալով, որ նրա նկատմամբ քրեական գործ կհարուցվի: Ըստ նույն լուրերի, տղան մոր դրդմամբ է նաև հրապարակավ ներողություն խնդրել Զառա Հովհաննիսյանից:
Ի դեպ, այսօր առավոտյան, ոստիկանույունը հաղորդագրություն է տարածել, որտեղ ասվում է, որ «ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում հունվարի 7-ին՝ ժամը 11.25-ին, ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր վարչություն է ներկայացել 1994 թ. ծնված Անդրանիկ Ա.-ն»:
«Նա հայտնել է, որ www.facebook.com սոցիալական ցանցում Andre Makarov տվյալներով անհատական էջը պատկանում է իրեն և ինքը www.police.am կայքէջում տեղադրված հաղորդագրությունից տեղեկանալով, որ ոստիկանությունը փնտրում է տվյալ օգտատիրոջը՝ ներկայացել է ԿՀԴՊ ԳՎ:
Անդրանիկ Ա.-ն հայտնել է, որ խնդրո առարկա հաղորդագրությունները Զարուհի Հ.-ի անհատական էջին ուղարկել է ինքը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ« Իսկ թե ինչ կարգավիճակ ունի Անդրանիկ Ավետիսյանը,  ոստիկանությունն առայժմ չի հայտնում:

Пользователь Facebook, угрожавший активистке Заре Ованнисян, добровольно явился в Полицию 01/08/2016   12:40  |  Актуальная тема
Пользователь социальной сети Facebook, отправлявший письма с угрозами в адрес активистки Зары Ованнисян, извинился за содеянное.
“Я, пользователь Андре Макаров, он же Андраник Аветисян, приношу Заре Ованнисян публичные извинения за мою необоснованную и недопустимую запись в ее адрес, а также прощу прощения за  отправленные в личку  некорректные письма в адрес друзей Zara Hovhannisyan. Признаю факт нарушения мною  правил этики, перехода на персоналии: не получилось проявить такт и вежливость по отношению ко всем. Нарушение мною правил этики было обусловлено эмоциями и яростью, за что приношу свои извинения тем, кому  мой выбранный мной словарный запас причинил неприятности”, - написал  он на своей странице в Facebook.
После этой записи Полиция заявила об обнаружении человека, угрожавшего Заре Ованнисян.
Согласно некоторым сведениям, Андраник Аветисян(Андре Макров), которому 22 года, добровольно явился в Полицию по настоянию матери. Мать юноши заставила его пойти в полицию, испугавшись, что против ее сына возбудят уголовное дело.
Сегодня утром Полиция распространила сообщение,  в котором говорится, что “ 7 января, в 11:25 в результате предпринятых мероприятий в Главное управление по борьбе с организованной преступностью явился Андраник А. 1994 года рождения ”.
“Он заявил, что  аккаунт под именем и фамилией Andre Makarov принадлежит ему и он, узнав из размещенного на сайте www.police.am сообщения о том, что Полиция ищет вышеупомянутого пользователя, явился в ГУБОП. Андраник сказал, что сообщения на аккаунт Заруи О. отправил он”, - говорится в сообщении. О статусе Андраника Аветисяна пока ничего не сообщается.