Ոստիկանությունն սկսել է փնտրել ակտիվիստ կնոջն սպառնացող օգտատիրոջը 01/07/2016   12:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ոստիկանությունը հետաքննություն է սկսել ակտիվիստ Զառա Հովհաննիսյանի հասցեին արված սպառնալիքների փաստով:
Ոստիկանությունը հայտնում է, որ ձեռնարկվում են միջոցառումներ՝ Ֆեյսբուք սոցիալական կայքում կնոջ ու նրա որդու կյանքին ու առողջությանն ուղղված սպառնալիքներ պարունակող հաղորդագրություններ տեղադրած օգտատիրոջ ինքնությունը պարզելու ուղղությամբ:
Հետաքրքրական է, սակայն, որ ոստիկանության տարածած հաղորդագրության մեջ Զառա Հովհաննիսյանի անունը չի նշվում:
«Հունվարի 5-ին, ժամը 16-ին, 42-ամյա մի կնոջից ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչությունում հաղորդում է ստացվել, որ facebook.com սոցիալական ցանցում Andre Makarov տվյալներով հանդես եկած անհայտ օգտատերը հունվարի 4-ին իր անհատական էջին է ուղարկել հաղորդագրություններ, որոնք պարունակում են նրա և որդու կյանքին ու առողջությանն ուղղված սպառնալիքներ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ի դեպ, Զառա Հովհաննիսյանն սպառնալիք ստանալու օրը` հունվարի 4-ին, Ֆեյսբուքում հայտարարել էր այդ մասին` դիմելով իրավապահներին` իր և իր երեխաների հասցեին հնչեցված ակնհայտ սպառնալիքների վերաբերյալ ներկայացնելով հաղորդում հանցագործության մասին:
«ՖԲ-ում Անդրե Մակարով անունով գրանցված անձն ինձ գրում է բառացիորեն հետևյալը. «...Ու տնից դուրս գալուց կողքերդ նայի, զգուշ էղի էս երկու օրը, չսպանեն հանկարծ երեխուդ հետ»,- գրել էր Զառա Հովհաննիսյանը. «Եթե այս Անդրե Մակարով կոչվածը չի աշխատում հենց նույն համակարգի դրդմամբ՝ կեղծ անվան տակ, ուրեմն գտեք ու պատասխանատվության ենթարկեք նրան, մեկ էլ զգուշացնում եմ այդ անձին, որ երեխեքիցս յուրաքանչյուրի գլխից մի մազ պակասի, կորած եք.... »:
Գրառման հետ Զառա Հովհաննիսյանը նաև հրապարակել է տվյալ օգտատիրոջ հետ իր երխոսությունից մի հատված, որտեղ երևում է նաև վերոհիշյալ սպառնալիքը:

Полиция Армении устанавливает личность пользователя соцети Facebook, отправлявшего активистке сообщения с угрозами 01/07/2016   13:16  |  Лента новостей
Полиция Армении проводит дознание по факту угроз в адрес активистки Зары Ованнисян в социальной сети Facebook
В сообщении полиции отмечается, что ведомство предпринимает меры по установлению личности пользователя, разместившего в соцсети Facebook сообщения с угрозами жизни и здоровью женщины и ее сына.
Примечательно, что в распространенном Полицией сообщении не указано имя Зары Ованнисян.
“5 января примерно в 16:00 Главным управлением по борьбе с организованной преступностью Полиции Армении было получено сообщение от 42-летней женщины, согласно которому 4 января неизвестный пользователь под именем и фамилией Andre Makarov отправил ей сообщения, которые содержат угрозы жизни и здоровью ее и ее сына”, - говорится в сообщении Полиции.
Согласно сообщению женщины, человек, зарегистрированный в Facebook под именем и фамилией Андре Макаров, написал нижеследующее: ”Выходя из дома, смотри в оба, будь осторожна в ближайшие два дня, чтобы вдруг тебя с сыном не убили”.
Женщина призвала найти и привлечь к ответственности злоумышленника и предупредила, что, если хоть один волосок упадет с головы ее детей, то ему не сдобровать.