«Մուսալեռ»-ում տեղի ունեցած սպանության գործով 31-ամյա տղամարդը որպես մելադրյալ է ներգրավվել՝ քրեական օրենսգրքի միանգամից 4 հոդվածներով 01/07/2016   16:35  |  Քրեական խրոնիկոն
Հունվարի 6-ին «Մուսալեռ» հյուրանոցային համալիրում տեղի ունեցած սպանության դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում այսօր որոշում է կայացվել՝ 31-ամյա Ա.Բաբայանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 4 հոդվածներով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին: Այս մասին տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Նախաքննությամբ ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ 2016թ. հունվարի 6-ին` ժամը 00:20-ի սահմաններում Արմավիրի մարզի Մուսալեռ գյուղի տարածքում գործող «Մուսալեռ» հյուրանոցա-ռեստորանային համալիրում մի քանի երիտասարդ կոպիտ կերպով խախտել են հասարակական կարգը, հայհոյել համալիրի աշխատակիցներին, բռնություն գործադրել համալիրի աշխատակիցներ Վանուշ Խաչատրյանի և Սմբատ Խլղաթյանի, ինչպես նաև՝ վերջինիս կանչով համալիր եկած Արմավիրի մարզի Տարոնիկ գյուղի բնակիչներ Արամ Կարապետյանի ու Արմեն  Խլղաթյանի նկատմամբ:
Նախնական քննության տվյալներով` վիճաբանության ընթացքում դրա մասնակիցներից մեկը` 31-ամյա Ա.Բաբայանը,  իրեն կարգի հրավիրելու` Սմբատ Խլղաթյանի դիտողությունից վրդովված, սեփական անձի «առավելություններն» ընդգծելու մոլուցքից դրդված, իր մոտ գտնվող հրազենով կրակել է  Ա.Կարապետյանի և Ա.Խլղաթյանի ուղղությամբ: Փախուստի դիմելիս ատրճանակն ուղղել է նաև Ս.Խլղաթյանի ուղղությամբ և փորձել  կրակել, սակայն իր կամքից անկախ հանգամանքներում, մասնավորապես` ատրճանակը խափանվելու հետևանքով հանցագործությունն ավարտին չի հասցրել:
Ստացված հրազենային վնասվածքից Արամ Կարապետյանը մահացել է, իսկ Արմեն Խլղաթյանը հրազենային վնասվածքներով տեղափոխվել է Երևան քաղաքի թիվ 1 համալսարանական հիվանդանոց:
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ` ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչության ՀԿԳ ավագ քննիչն այսօր որոշում է կայացրել՝ Ա.Բաբայանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդեվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 10-րդ կետով, 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 10-րդ կետերով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին:
Նույն օրը միջնորդություն է ներկայացվել դատարան`  նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ:
Հանձնարարություն է տրվել ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումներին` միջոցներ ձեռնարկել՝ Ա.Բաբայանին և միջադեպի մյուս մասնակիցներին հայտնաբերելու ուղղությամբ:

В деле об убийстве в ресторане “Мусалер” появился обвиняемый: ему инкриминируют сразу 4 статьи УК Армении 01/07/2016   17:19  |  Криминальная хроника
В деле о вооруженном инциденте в гостиничном комплексе “Мусалер” в Армавирской области Армении появился обвиняемый.
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении, в рамках расследования уголовного дела сегодня было вынесено решение о привлечении 31-летнего А. Бабаяна в качестве обвиняемого по четырем статьям Уголовного кодекса РА.
"В результате предпринятых следствием мероприятий было установлено, что 6 января 2016 года примерно в 00:20 в действующем на территории села Мусалер гостинично-ресторанном комплексе “Мусалер” несколько молодых людей грубым образом нарушили общественный порядок, нецензурно выражались в адрес сотрудников комплекса и применили насилие в отношении работников заведения -  Вануша Хачатряна и Смбата Хлгатяна, а также прибывших по зову последних жителей села Тароник -  Арама Карапетяна и Армена Хлгатяна", - отмечается в сообщении.
По данным предварительного следствия, во время ссоры один из ее участников – 31-летний А. Бабаян, возмущенный замечанием призвавшего его к порядку Смбата Хлгатна, движимый манией величия, выстрелил из имеющего при нем огнестрельного оружия в А. Карапетяна и А. Хлгатяна. Убегая, он направил пистолет и в сторону С. Хлгатяна и пытался выстрелить, однако по не зависящим от его воли обстоятельствам, в частности, в результате осечки при стрельбе из пистолета, не смог довести преступление до конца.
От полученных огнестрельных ранений погиб Арам Карапетян, а Армен Хлгатян с огнестрельными ранениями был доставлен в Университетскую клиническую больницу №1 г.Ереван.
По совокупности добытых доказательств старший следователь по особо важным делам следственного управления Следственного комитета РА по Армавирской области вынес решение о привлечении А. Бабаяна в качестве обвиняемого в совершении преступлений, предусмотренных пунктом 1 ч. 3 статьи  258(Хулиганство, совершенное группой лиц или организованной группой), пунктом 10 ч. 2 статьи 104(Убийство из хулиганских побуждений), пунктами 1 и 10 ч. 2 статьи 34-104(Покушение на убийство двух и более  из хулиганских побуждений) и ч. 1 статьи 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) Уголовного кодекса РА.
"В тот же день в суд было подано ходатайство о применении в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу. Соответствующим подразделениям Полиции дано поручение принять меры по обнаружению А. Бабаяна и других участников инцидента", - говорится в сообщении.