Հրանտ Դինքի ընտանիքը բողոքարկել է Թուրքիայի դատախազության որոշումը 01/06/2016   15:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պոլսահայ հայտնի լրագրող Հրանտ Դինքի ընտանիքի փաստաբաններից Հաքան Բաքըրջըօղլուն 24 պետական ծառայողի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու որոշումը բողոքարկող դիմում է ներկայացրել Ստամբուլի գլխավոր դատախազություն։ «Ermenihaber.am»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է թուրքական «Milliyet» թերթը։
Նշենք, որ Թուրքիայի դատախազությունը «Ակոս» շաբաթաթերթի հիմնադիր-խմբագրապետ Հրանտ Դինքի սպանության գործում պաշտոնի չարաշահման մեջ մեղադրվող 43 պետական ծառայողի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու որոշում էր կայացրել։
Այս 24 պետական ծառայողների շարքում են Թուրքիայի ազգային հետախուզական կազմակերպության (MİT) ծառայակից Օզել Յըլմազը և Էրգուն Գյունգյորը, որը պոլսահայ լրագրողի սպանության ժամանակ եղել է Ստամբուլի նահանգապետի օգնականը։ Ըստ Դինք ընտանիքի փաստաբանի՝ Յըլմազը պատասխանտու է Դինքի սպանությունը չկանխելու, իսկ Գյունգորը, ինչպես նաև այդ շրջանում Ստամբուլի նահանգապետ Մուամմեր Գյուլերը պատասխանատու են Դինքի անվտանգությունը չապհովելու համար։
Ահա այն 24 հոգին, որոնց նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու դատախազության որոշումը բողոքարկվել է․ Օզել Յըլմազ, Էրգուն Գյունգյոր, Սելիմ Քութքան, Բյուլենթ Քյոքսալ, Իբրահիմ Փալա, Իբրահիմ Շևքի Էլդիվան, Վոլքան Ալթունբուլաք, Բահադըր Թեքին, Օզջան Օզքան, Էնգին Աքչիչեք, Իզզեթ Աքդաղ, Սեյֆի Ինան, Դավութ Աթեշ, Մուրադ Չաքան, Ուֆուք Քաբա, Յալչըն Քարա, Վելի Քյուչյուք, Քեմալ Քերինչսիզ, Օքթայ Յըլդըրըմ, Գյուրքան Քուշչու , Օքթայ Դաշթան, Թոլգայ Սիվրիքայա, Սալիհ Ջիհան, Նեզաթ Մեթե։
Հիշեցնենք, որ Հրանտ Դինքը սպանվել է Ստամբուլում գտնվող «Ակոս» թերթի խմբագրության դիմաց՝ 2007 թվականի հունվարի 19-ին: Նրա սպանության գործով դատը Թուրքիայի ամենաաղմկահարույց դատական գործերից մեկն է, որ շարունակվում է արդեն 9 տարի:
16:27 16/12/2015  |  Միջազգային լրահոսԴինքի սպանության գործով 26 նախկին պետպաշտոնյայի դեմ դատավարություն է սկսվել
16:02 20/11/2015  |  Միջազգային լրահոսՆոր բացահայտումներ Դինքի սպանության գործում
14:41 17/11/2015  |  Միջազգային լրահոսԴինքի մարդասպանը ցանկանում է նոր ցուցմունք տալ
18:20 26/10/2015  |  Միջազգային լրահոսՀրանտ Դինքի սպանության գործով 25 թուրք պաշտոնյայի մեղադրանք է առաջադրվել
12:47 07/10/2015  |  Միջազգային լրահոսՀրանտ Դինքի սպանության գործով նոր բացահայտումներ և ձերբակալություններ
14:53 16/07/2015  |  Միջազգային լրահոս Թուրքիայի վճռաբեկ դատարանի նախկին նախագահը խոսել է Հրանտ Դինքի դեմ կայացված վճռի մասին
14:41 09/07/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանում տեղի կունենա Հրանտ Դինքին նվիրված օրատորիայի պրեմիերան
19:46 15/01/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱռաջարկվել է Ստամբուլի փողոցներից մեկն անվանակոչել Հրանտ Դինքի անունով
13:12 14/05/2014  |  Միջազգային լրահոսԹուրքական մաֆիայի ներկայացուցիչը Դինքի սպանության մեջ մեղադրում է գյուլենականներին

Семья Гранта Динка обжаловала решение турецкой прокуратуры о прекращении уголовного преследования в отношении более двух десятков госслужащих 01/06/2016   16:47  |  Лента новостей
Один из адвокатов семьи убитого в 2007 году в Турции известного армянского журналиста, главного редактора газеты «Акос» Гранта Динка - Хакан Бакырджыоглу - подал в Генпрокуратуру Стамбула жалобу на решение о прекращении уголовного преследования в отношении 24 государственных служащих, передает «Ermenihaber.am» со ссылкой на турецкое издание «Milliyet».
Как отмечает СМИ, турецкая прокуратура ранее вынесла решение о прекращении уголовного преследования в отношении 24 госслужащих, обвиняемых по делу об убийстве основателя и главного редактора газеты «Акос» Гранта Динка в злоупотреблении должностным положением.
В ряду этих 24 госслужащих – сотрудник национальной разведывательной организации Турции(MİT) Озел Йылмаз и Эргун Гюнгёр, которые во время убийства Гранта Динка занимал должность помощника губернатора Стамбула. По словам адвоката семьи журналиста, Йылмаз должен понести ответственность за непредотвращение убийства Гранта Динка, а Гюнгёр и тогдашний губернатор Стамбула Муаммер Гюлер – за необеспечение безопасности Динка.
Вот эти 24 человека: Озел Йылмаз, Эргун Гюнгёр, Селим Куткан, Бюлент Кексал, Ибрагим Пала, Ибрагим Шеки Элдиван, Волкан Алтунбулак, Бахадыр Текин, Озджан Озкан, Энгин Акчичек, Иззет Акдах, Сейфи Инан, Давут Атеш, Мурад Чакан, Уфук Каба, Ялчын Кара, Вели Кючюк, Кемал Керинчсиз, Октай Йылдырым, Гюркан Кушчу, Октай Даштан, Толгай Сиврикая, Салих Джихан, Незат Мете.
Напомним, главный редактор “Акос”, один из лидеров армянской диаспоры Грант Динк был убит 19 января 2007 года. Суд по резонансному делу об его убийстве идет уже 9 лет.