Միկին լիակատար վստահության կարիք ունի. «Բորուսիայի» նախագահը՝ Հենրիխ Մխիթարյանի մասին 01/04/2016 15:09 | Մարզական
Ընթացիկ մրցաշրջանի առաջին հատվածը Դորտմունդի «Բորուսիայի» համար շատ հաջող է ստացել: Գերմանական ակումբը ինչպես ֆինանսական, այնպես էլ՝ մարզական առումով կայուն է:
«Armsport.am»-ի փոխանցմամբ` ruhrnachrichten.de-ի հետ զրույցում ակումբի նախագահ Ռայնհարդ Ռաուբալը իր կարծիքն է հայտնել թիմի գլխավոր մարզիչ Թոմաս Տուխելի, գլխավոր ռմբաբրկու Պյեր Էմերիկ Օբամեյանգի եւ կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանի մասին:
-Նախորդ մրցաշրջանի ավարտից հետո «Բորուսիան» մնաց առանց Յուրգեն Կլոպի: Բազմաթիվ երկրպագուների համար սա ակումբի պատմության մի մեծ գլխի ավարտ էր: Սակայն Կլոպի հեռանալուց կես տարի անց «Բորուսիան» զբաղեցնում է երկրորդ հորիզոնականը Բունդեսլիգայում, դուրս է եկել Եվրոպա լիգայի փլեյ-օֆֆ փուլ եւ Գերմանիայի գավաթի խաղարկության քառորդ եզրափակիչ: Թոմաս Տուխելն արդարացրե՞լ է Ձեր սպասելիքները:
-Օտմար Հիտցվելդի շրջանից հետո Յուրգեն Կլոպի անկացրած 7 տարիները լավագույնն էին «Բորուսիայի» պատմության մեջ: Այս հաջողությունները սկսվել են 2004 թվականից, երբ ակումբը գրեթե լիակատար սննկացել էր: Թոմաս Տուխելը մեծ ժառանգություն է ստացել: Նա իր աշխատանքը կատարում է մեծ սիրով եւ ջանասիրությամբ: Հանդիպումների նախախաղային եւ հետխաղային վերլուծությունները տպավորիչ են:
-Թոմաս Տուխելը արագորեն հարմարվեց ակումբին:
- Թե ինչպես է խոսում խաղացողների հետ, ինչպես է նրանց պատրաստում խաղերին, տակտիկական փոփոխությունները խաղի ժամանակ, այս ամենը ֆանտաստիկ է եւ շատ տպավորիչ:
-Ի՞նչ է արել Տուխելը Մխիթարյանի հետ: Նա հանկարծակի սկսեց վստահությամբ շողալ եւ խփել գոլեր:
-Մենք շատ լավ գիտեինք, որ նա պոտենցիալ ունի: Հնարավոր է, որ Տուխելի խաղային ձեռագիրը ավելի հարմար է Մխիթարյանի համար: Եզրային պատշպաններն ավելի մոտ են գտնվում խաղադաշտի կենտրոնին, ինչը նույնպես օգնում է նրան: Նա իրեն շատ լավ է զգում այս պահին: Միկին լիակատար վստահության կարիք ունի:
-Օբամեյանգը նույնպես Տուխելի օրոք առաջընթաց է գրանցել: Այժմ նա գրավում է դարպասը ցանկացած դիրքից: Կկարողա՞նա «Բորուսիան» պահել նրան ընթացիկ մրցաշրջանից հետո:
-Նրա պայմանագիրը ուժի մեջ է մինչեւ 2020 թվականը: «Բորուսիան» ֆինանսապես լավ վիճակում է, ունի հովանավորներ, որոնց հետ երկարաժամկետ համաձայնագրեր են ստորագրված: Մեր ծրագրերը կազմված են առաջիկա տարիների համար: Բացի այդ, մենք ունենք հավատարիմ երկրպագուներ, որոնց աշխարհում եզակի են: Օբամեյանգը իրեն լավ է զգում մեզ մոտ: Նրա ծիծաղը վարակիչ է, այն արհեստական չէ: Մխիթարյանը եւ Օբամեյանգը թիմի մասն են, որը որպես միասնական կոլեկտիվ հրաշալի է գործում, պետք չէ մոռանալ դրա մասին:
-Որո՞նք են ձեր երեք ցանկությունները «Բորուսիային» նոր տարում:
-Ցանկանում եմ, որպեսզի թիմը որակավորվի Չեմպիոնների լիգայի համար: Որպեսզի մեր տաղանդավոր խաղացողները առաջադիմեն եւ հնարավորության դեպքում թիմը կրկին դուրս գա Գերմանիայի գավաթի խաղարկության եզրափակիչ:

Президент дортмундской «Боруссии» о Генрихе Мхитаряне: «Мики» нуждается в абсолютном доверии 01/04/2016   15:22  |  Спорт
Президент дортмундской «Боруссии» Райнхард Раубалль в интервью Ruhr Nachrichten высказал свое мнение о тренере Томасе Тухеле, машине по забиванию голов Пьер-Эмерик Обамеянге, о диспетчере Генрихе Мхитаряне и своих пожеланиях на новый год, передает «Armsport.am».
- «Боруссия» без тренера Юргена Клоппа. Для многих фанатов после этой особенной эры это было почти нельзя представить. Но спустя полгода после прощания с Клоппом у «Боруссии» 2 место в Бундеслиге, она вышла в плей-офф Лиги Европы и в четвертьфинал Кубка Германии. Ваши ожидания от Томаса Тухеля были превзойдены?
- После эпохи Оттмара Хитцфельда 7 лет Юргена Клоппа были лучшими, что прежде пережила в своей истории «Боруссия». Это успехи, которые, начавшись в 2004 году почти полного банкротства, не забудет ни один болельщик. Тем большим было наследие для Томаса Тухеля как преемника. Он подошел к своей новой задаче с большой любовью к деталям, с невероятным старанием, что касается предматчевого и послематчевого анализа матчей. Это было впечатляюще. Томас Тухель быстро адаптировался в стане «черно-желтых». Тот стиль, как он говорит с игроками, как он их подготавливает к матчам, как он накладывает свой отпечаток на игру команды, а в самой игре повторно тактически варьирует и тем самым имеет успех, это фантастика и впечатляюще!
- На собрании членов вы сказали Томасу Тухелю, что предложили бы ему обращаться на «Ты», если дела в какой-то момент пойдут плохо. Что вы имели в виду?
- Многие люди говорят «Ты», когда все они обнимаются. Это для меня немного поверхностно звучит. Потому что не всегда, даже когда делается прекрасная работа, можно иметь успех. Своим высказыванием на собрании членов я хотел четко дать понять, что моя оценка его работы зависит не только от одного успеха. Что сделал Томас Тухель с Генрихом Мхитаряном? Он внезапно снова стал излучать уверенность в себе и забивает голы. То, что у него есть потенциал, мы это знали. Возможно, теперь ему лучше подходит измененный стиль игры, в том числе и благодаря более высоко располагающимся крайним защитникам, которые его поддерживают. Он чувствует себя очень комфортно на данный момент. «Мики» нуждается в абсолютном доверии.
И Пьер-Эмерик Обамеянг получил при Томасе Тухеле толчок. Он в настоящее время забивает почти из любого положения. Сможет ли «Боруссия» удержать его и после этого лета?
Для начала у него есть контракт до 2020 года. И «Боруссия» так же хорошо финансово обеспечена, имеет в распоряжении свои активы и спонсоров, с которыми она связана на долгий срок. У нас есть надежность планирования на годы вперед. И у нас есть преданная публика, такой второй не найти во всем мире. И «Ауба» - тот человек, который должен чувствовать себя комфортно. Он чувствует себя комфортно у нас, это заметно. Его смех такой заразительный, это не искусственный смех.
Мхитарян и Обамеянг – части команды, которая функционирует потрясающе как единый творческий коллектив, этого нельзя забывать. После первой части сезона «Боруссия» находится на хорошем пути к возвращению в Лигу Чемпионов. Но будет ли команда стоять также высоко в конце сезона? Я придерживаюсь пророков, которые сперва ждут, когда начнутся события. Но у команды в любом случае есть потенциал для того, чтобы попасть в Лигу Чемпионов.
- У вас есть на выбор 3 желания для «Боруссии» в новом году.
- Я желаю, чтобы команда добилась квалификации на Лигу Чемпионов. Чтобы наши таланты шаг за шагом смогли утвердиться и в Бундеслиге. И чтобы мы по возможности снова вышли в финал Кубка Германии.