Թիվ 8/08 ընտրատեղամասի հանձնաժողովի անդամին մեղադրանք է առաջադրվել՝ այլ անձի փոխարեն քվեարկելու համար 12/30/2015   13:04  |  Սահմանադրական բարեփոխումներ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևանի քննչական վարչության Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնի վարույթում քննվող քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել Երևան քաղաքի թիվ 8/08 ընտրատեղամասի հանձնաժողովի անդամ Վ. Աթեյանին՝  նույն տեղամասում այլ անձի փոխարեն քվեարկելու համար։
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, 2015 թվականի դեկտեմբերի 6-ին «hetq.am» տեղեկատվական հարթակում հրապարակվել էր տեղեկույթ առ այն, որ քաղաքացի Հասմիկ Ռաֆայելյանն իր ընտանիքի անդամների՝ մայրիկի և քույրիկի հետ գնացել է թիվ 8/08 ընտրատեղամաս՝ մասնակցելու հանրաքվեին, որտեղ պարզել են, որ իրենց փոխարեն արդեն քվեարկել են. նշված են եղել այլ անձանց անձնագրային տվյալներ ու ստորագրություններ:
Փաստի առթիվ Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 153-րդ հոդվածի հատկանիշներով։
Քրեական գործով ձեռնարկված քննչական գործողությունների արդյունքում բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել, որ նշված անձանց փոխարեն քվեարկել է նույն տեղամասային ընտրական հանձնաժողովի անդամը։
Նախնական քննության տվյալներով՝ 2015 թվականի դեկտեմբերի 6-ին ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի ընթացքում թիվ 8/08 ընտրատեղամասի հանձնաժողովի անդամ Վ.Աթեյանը նույն տեղամասի ընտրողներ Հասմիկ Ռաֆայելյանի, Սիրանուշ Ռաֆայելյանի և Սանդուխտ Ռաֆաելյանի տվյալների դիմաց գրառել է մտացածին անձնագրային տվյալներ, մատյանում ստորագրել վերջիններիս փոխարեն, ապա երեք քվեաթերթիկ գցել քվեատուփը` այդ կերպ քվեարկելով այլ անձանց փոխարեն:
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ Վ. Աթեյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 153-րդ հոդվածով:
2015 թվականի դեկտեմբերի 30-ի դրությամբ՝ ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի քվեարկության օրը տեղի ունեցած ընտրական խախտումների վերաբերյալ ՀՀ քննչական կոմիտեի տարածքային ստորաբաժանումների վարույթում քննվում է 30 քրեական գործ՝ հարուցված ՀՀ քրեական օրենսգրքի 153-րդ հոդվածի հատկանիշներով՝ մեկից ավելի անգամ կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկելու դեպքերի առթիվ։
11:36 30/12/2015  |  Սահմանադրական բարեփոխումներԹիվ 2/36 ընտրական տեղամասում կազմակերպված հանրաքվեի արդյունքների կեղծվելու դեպքով հարուցված քրգործը ՀՔԾ վարույթում է
09:28 29/12/2015  |  ՄամուլՊարույր Հայրիկյանը ցնցող բացահայտումներ է անելու՝ հանրաքվեի կեղծիքների վերաբերյալ. «Հայկական Ժամանակ»
14:46 28/12/2015  |  Սահմանադրական բարեփոխումներԹիվ 10/14 ընտրատեղամասում տեղի ունեցած ենթադրյալ ընտրախախտումների փաստով հարուցվել է քրեական գործ
11:10 28/12/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՆյութապես շահագրգռելով պահանջել է ձեռք բերել և տրամադրել վստահված անձանց տրվող, չլրացված երկու վկայական
15:22 25/12/2015  |  Սահմանադրական բարեփոխումներՀՔԾ վարույթ են ընդունվել մի շարք ընտրատեղամասերում քվեարկության արդյունքները կեղծելու դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործերը
14:50 24/12/2015  |  Սահմանադրական բարեփոխումներԸստ հաղորդման՝ կեղծվել են թիվ 04/05 ընտրատեղամասում կազմակերպված հանրաքվեի արդյունքները
18:10 18/12/2015  |  Սահմանադրական բարեփոխումներՇիրակի մարզային քննչական վարչությունում ստացվել է ևս 2 քրեական գործ՝ հարուցված այլ անձի փոխարեն քվեարկելու դեպքերի առթիվ
16:48 18/12/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀարուցվել են նոր քրեական գործեր՝ ընտրախախտումների վերաբերյալ ահազանգերի հիման վրա

Члену УИК № 8/08 предъявлено обвинение в голосовании вместо другого человека в ходе референдума в Армении 12/30/2015   13:39  |  Конституционные реформы
Члену участковой избирательной комиссии № 8/08 предъявлено обвинение в голосовании вместо другого человека в ходе референдума по реформе Конституции Армении, сообщает пресс-служба Следственного комитета РА.
“По уголовному делу, расследуемому в производстве следственного отдела  по административному району Малатия-Себастия следственного управления Следственного комитета РА по городу Ереван, предъявлено обвинение члену участковой избирательной комиссии № 8/08 г. Ереван В. Атеяну в голосовании вместо другого человека на том же участке”, - говорится в сообщении.
6 декабря 2015 года на сайте «hetq.am» была опубликована информация, согласно которой гражданка Асмик Рафаелян вместе с членами своей семьи – матерью и сестрой - посетила избирательный участок № 8/08 для участия в референдуме, где, как выяснилось, за них уже проголосовали: были указаны паспортные данные и подписи других лиц.
По данному факту следственным отделом по административному району Малатия-Себастия возбуждено уголовное дело по признакам статьи 153 Уголовного кодекса РА.
В результате предпринятых в рамках уголовного дела следственных действий было добыто достаточно доказательств, указывающих на то, что вместо вышеупомянутых лиц проголосовал член той же участковой избирательной комиссии.
По данным предварительного следствия, 6 декабря 2015 года в ходе референдума по реформе Конституции РА член участковой избирательной комиссии №8/08 В. Атеян внес в графу с данными избирателей того же участка  - Асмик Рафаелян, Сирануш Рафаелян и Сандухт Рафаелян - вымышленные паспортные данные, проставил в журнале за них подписи, а затем опустил в урну три бюллетеня, тем самым проголосовав вместо другого человека.
“По совокупности добытых доказательств В. Атеяну предъявлено обвинение по статье 153 Уголовного кодекса РА. Предварительное расследование уголовного дела продолжается. По положению на 30 декабря 2015 года в производстве территориальных подразделений Следственного комитета РА расследуется 30 уголовных дел о нарушениях избирательного законодательства в ходе голосования на референдуме по реформе Конституции РА, возбужденных по признакам статьи 153 Голосование более одного раза или вместо другого лица) УК РА”, - отмечается в сообщении СК.