Քննչական կոմիտեն մանրամասներ է ներկայացրել Վարդենիսում անչափահաս տղայի՝ հրազենային վնասվածք ստանալու վերաբերյալ 12/29/2015   13:02  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչության Վարդենիսի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ Վարդենիս քաղաքում 14-ամյա տղայի՝ հրազենային մարմնական վնասվածք ստանալու դեպքի առթիվ:
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, 2015 թվականի դեկտեմբերի 28-ին՝ ժամը 21:50-ին, Վարդենիսի կայազորային զինվորական հոսպիտալից  ահազանգ է ստացվել, որ «կրծքավանդակի աջ կեսի հրազենային, գնդակային թափանցող վիրավորում» ախտորոշմամբ իրենց մոտ է տեղափոխվել Վարդենիս քաղաքի անչափահաս մի բնակիչ:
Պարզվել է, որ երեխան հրազենային վնասվածք է ստացել Վարդենիս քաղաքի Ս.Գրիգորյան 9 հասցեում։ Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը՝ Վարդենիսի քննչական բաժնի պետի գլխավորությամբ։ Դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել են արնանման հետքեր և 7,62X25 մմ տրամաչափի պարկուճներ։
Դեպքի առթիվ Վարդենիսի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով:
Նախաքննության ընթացքում ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել են անչափահասի՝ հրազենային վնասվածք ստանալու հանգամանքները։ Նախնական տվյալներով՝  հայր և որդի Դավիթ և Մհեր Համբարձումյանները,  նշված հասցեում  վիճաբանել են  երկու այլ անձանց՝ Ա.Շաբոյանի և Պ.Պողոսյանի հետ, որի ժամանակ Մ.    Համբարձումյանը տանից  վերցրել է ատրճանակը և կրակոցներ արձակել, որի հետևանքով վիճաբանությանը ներկա գտնվող վերջինիս անչափահաս որդին ստացել է մարմնական վնասվածք:
Այնուհետև Ա.Շաբոյանը և Պ.Պողոսյանը նստել են Ա.Շաբոյանի կողմից վարվող «Գազ 32213» մակնիշի ավտոմեքենան և փորձել են հեռանալ դեպքի վայրից: Այդ ընթացքում հնչել է երկրորդ կրակոցը, որի հետևանքով վնասվել է ավտոմեքենայի ձախ կողային ապակին:
Քրեական գործով կատարվել են մի շարք քննչական և դատավարական այլ  գործողություններ, հարցաքննվել վիճաբանությանը ներկա անձինք, վերցվել փորձանմուշներ, նշանակվել են  մի շարք փորձաքննություններ: Քննիչը միջնորդություններ է ներկայացրել դատարան՝ 3 անձանց բնակարաններում խուզարկություն կատարելու թույլտվություն ստանալու վերաբերյալ:

СК Армении установил обстоятельства ранения 14-летнего подростка в Варденисе 12/29/2015 13:28 | Актуальная тема
Следователи установили обстоятельства, при которых 14-летний подросток в армянском городе Варденис получил огнестрельное ранение.
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета Армениии, варденисским следственным отделом следственного управления Следственного комитета РА по Гегаркуникской области возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 34-104(Покушение на убийство) и части 1 статьи 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) Уголовного кодекса РА.
28 декабря 2015 года в 21:50 из гарнизонного военного госпиталя Вардениса поступил сигнал о том, что к ним с диагнозом “огнестрельное пулевое проникающее ранение правой половины грудной клетки” доставлен несовершеннолетний житель города Варденис.
Выяснилось, что ребенок получил огнестрельное ранение на улице С. Григоряна 9. На место происшествия немедленно выехала оперативно-следственная группа во главе с начальником варденисского следственного отдела. При осмотре места происшествия были обнаружены следы, похожие на кровь, и гильзы калибром 7,62X25 мм.
В результате предпринятых в ходе предварительного расследования мероприятий были установлены обстоятельства, при которых несовершеннолетний юноша получил огнестрельное ранение. По предварительным данным, в указанном месте отец и сын Давид и Мгер Амбарцумяны вступили в ссору с двумя другими лицами А. Шабояном и П. Погосяном, в ходе которой М. Амбарцумян зашел домой, схватил пистолет и открыл стрельбу, в результате которой его несовершеннолетний сын, присутствовавший при ссоре, получил телесное повреждение.
Затем А. Шабоян и П. Погосян сели в автомобиль марки “ГАЗ 32213”, которым управлял А. Шабоян, и попытались скрыться с места происшествия. В это время прогремел второй выстрел, вследствие чего было повреждено левое боковое стекло автомобиля.
“В рамках уголовного дела был проведен ряд следственных и процессуальных действий, допрошены лица, присутствовавшие при ссоре, были взяты образцы, назначены ряд экспертиз. Следователь подал в суд ходатайство о предоставлении разрешения на проведение обыска в квартирах трех лиц. М.Амбарцумян задержан. Предварительное расследование продолжается”, - говорится в сообщении.