Սահմանային լարվածությունը զգալիորեն նվազել է. Արծրուն Հովհաննիսյան 12/28/2015 09:47 | ԼՐԱՀՈՍ
Անցնող օրերին սահմանային լարվածությունը զգալիորեն նվազել է, կրակոցները պակասել են: Այս մասին ֆեյսբուքում գրառում է կատարել ՀՀ պաշտպանության նախարարի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Հիշեցնենք, որ անցած շաբաթվա ընթացքում՝ դեկտեմբերի 20-ից 26-ը, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում տեղի են ունեցել զինված բախումներ, որոնց ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60, 82 և 120 միլիմետրանոց ականանետերից, ՀՀՆ-9, ՌՊԳ-7 ու ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է շուրջ 8000 կրակոց:
Նշված ժամանակահատվածում ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև 122 միլիմետրանոց Դ-30 հաուբից հրանոթ, TR-107 տիպի ռեակտիվ հրթիռահրետանային և ԶՈւ-23-2 տիպի զենիթային կայանքներ:

Напряженность на границе с Азербайджаном существенно спала – Арцрун Ованнисян 12/28/2015 10:30 | Лента новостей
Напряженность на границе с Азербайджаном в минувшие дни существенно спала, написал пресс-секретарь Министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян.
Напомним, в период с 20-го по 26-е декабря на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил произошли боестолкновения, в ходе которых по позициям Армии обороны НКР было произведено порядка 8000 выстрелов из огнестрельного оружия различных калибров, а также из 60 мм, 82 мм и 120-миллиметровых минометов, а также гранатометов СПГ-9, АГС-17, РПГ-7.
Помимо этого, за указанный период противник также применил 122-миллиметровые гаубицы Д-30, РСЗО TR-107 и зенитную установку ЗУ-23-2.
"Передовые подразделения Армии обороны сохраняют полный контроль над ситуацией на передовой и продолжают уверенно нести боевое дежурство”, - говорилось в сообщении Минобороны НКР.