Բորդյուժան հայտարարել է՝ ղարաբաղյան հակամարտության՝ լայնամասշտաբ զինված բախման վերածվելու անթույլատրելիության մասին 12/28/2015 10:38 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան հայտարարել է ղարաբաղյան հակամարտության՝ լայնամասշտաբ զինված բախման վերածվելու անթույլատրելիության մասին:
«Մենք մեծ տագնապով ենք հետևում, թե այսօր ինչ է կատարվում է Կովկասում, հատկապես՝ ղարաբաղյան հակամարտության արդյունքում ձևավորված շփման գծում: Այնտեղ արդեն ծանր զրահատեխնիկա է օգտագործվում, կիրառվում են տանկեր, կան մարդկային կորուստներ»,- «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ասել է Բորդյուժան:
Ըստ նրա՝ «ՀԱՊԿ անդամ երկրների քաղաքական ռեսուրսը պետք է օգտագործվի, որպեսզի ոչ մի դեպքում իրադրության անկայունություն թույլ չտվի, որպեսզի արդեն այսօր բավականին թեժ փուլում գտնվող հակամարտությունը լայնածավալ զինված բախումների կվերաճի»:
«Սա շատ վտանգավոր հեռանկար է, քանի որ կպայթի ողջ Կովկասը»,- ասել է Նիկոլայ Բորդյուժան:
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարն ընդգծել է, որ առաջին հերթին պետք է գործել քաղաքական միջոցներով՝ այդ թվում օգտագործելով երկրների ղեկավարների հեղինակությունը, թույլ չտալ, որ տեղի ունեցողն էլ ավելի ուժգնանա: «Հակառակը՝ պետք է լիցքաթափել իրավիճակը, դադարեցնել կրակոցները: Լեռնայի Ղարաբաղի հիմնախնդիրն ամեն դեպքում պետք է լուծել խաղաղ ճանապարհով և բացառել ծանր զրահատեխնիկայի կիրառումը»,-ասել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը:

Генсек ОДКБ заявил о недопустимости перерастания карабахского конфликта в крупномасштабные военные столкновения 12/28/2015   09:21  |  Актуальная тема
Генеральный секретарь Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ) Николай Бордюжа заявил о недопустимости перерастания карабахского конфликта в крупномасштабные военные столкновения.
"Мы с большой тревогой смотрим на то, что происходит сегодня на Кавказе, особенно в связи с карабахским конфликтом, на линии соприкосновения. На то, что там применяются уже тяжелые вооружения, применяются танки, есть человеческие потери", - сказал генсек ОДКБ в интервью телеканалу Россия 24.
По словам Бордюжи,"политический ресурс стран ОДКБ должен быть использован для того, чтобы ни в коем случае не допустить дестабилизации обстановки. Чтобы уже сегодня находящийся в достаточно горячей стадии конфликт не перерос в крупномасштабные военные столкновения".
"Сегодня это - очень страшная перспектива, потому что взорвется весь Кавказ", - сказал Николай Бордюжа.
Генсек ОДКБ подчеркнул, что действовать нужно прежде всего, политическими методами, используя в том числе авторитет глав государств, нужно не допустить, чтобы то, что там происходит, оно только наращивалось. "Наоборот, нужно умиротворить ситуацию, прекратить обстрелы, нужно все-таки решать проблему Нагорного Карабаха мирным путем, и ни в коем случае применением тяжелого оружия", - сказал генсек ОДКБ.
09:53 25/12/2015  |  Лента новостей Президент Армении: В новом году необходимо приумножить усилия в переговорном процессе по карабахскому урегулированию
19:04 21/12/2015  |  Актуальная темаЛукашевич: Россия рассчитывает на диалог Еревана и Баку по Карабаху
10:14 17/12/2015  |  Лента новостей Оганян: Армения приветствует предложение конгрессменов США по внедрению механизмов контроля за инцидентами на армяно-азербайджанской границе