Վախթանգ Աբրահամյանն ապագայում կնշանակվի ԿԲ նախագահ. «Հայկական Ժամանակ» 12/25/2015 09:07 | Մամուլ
«Սերժ Սարգսյանի երեկ ստորագրած հրամանագրով՝ Վախթանգ Աբրահամյանը նշանակվել է ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ: Մինչ այդ նա զբաղեցնում էր ԿԲ խորհրդի անդամի պաշտոնը»,- այս մասին գրում է «Հայկական Ժամանակ»-ը:
Ըստ թերթի՝ ՀՀ ֆինանսական շրջանակներում այս նշանակումը անսպասելի չէր:
Համառ լուրեր են շրջանառվում, որ Վախթանգ Աբրահամյանն ապագայում նշանակվելու է ԿԲ նախագահի պաշտոնում:
ԿԲ գործող նախագահը՝ Արթուր Ջավադյանը, իր պաշտոնին վերանշանակվել էր անցած տարվա մայիսին՝ 6 տարի ժամկետով: Ֆինանսական շրջանակներում համոզված են, որ 2020 թվականին հենց Աբրահամյանն է փոխարինելու Ջավադյանին:
«Նույնիսկ լուրեր են շրջանառվում, որ Ջավադյանը կարող է հրաժարական տալ մինչև պաշտոնավարման ժամկետի ավարտը»,-գրում է թերթը:

“Айкакан жаманак”: Вахтанг Абрамян может стать следующим председателем ЦБ Армении 12/25/2015 10:31 | Пресса
Председателем Центрального банка Армении в 2020 году может стать Вахтанг Абрамян, пишет газета “Айкакан жаманак”(“Армянское время”).
“В финансовых кругах страны уверены, что в 2020 году именно Абрамян сменит Джавадяна. Ходят также слухи, что Джавадян может подать в отставку до истечения срока его полномочий”, - отмечается СМИ.
Действующий председатель ЦБ Артур Джавадян был переназначен на этот пост в мае прошлого года сроком на 6 лет.
Издание напоминает, что подписанным вчера президентом Армении Сержем Саргсяном указом Вахтанг Абрамян был назначен заместителем председателя ЦБ. До этого он занимал должность члена совета Центробанка. “В финансовых кругах Армении это назначение не было неожиданным”, - отмечается газета.