Շիրակում տեղի ունեցած մահվան ելքով ավտովթարի դեպքով քրգործ է հարուցվել. վրացի վարորդը հարցաքննվել է որպես կասկածյալ 12/25/2015 15:51 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչության Ախուրյանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ուղևորի մահվան պատճառ հանդիսացած ավտովթարի դեպքի առթիվ։
2015 թվականի դեկտեմբերի 23-ին՝ ժամը 21-ի սահմաններում, Վրաստանի Հանրապետության Բաթումի քաղաքի բնակիչ Զուրաբ Իբրահիմի Դոլիձեի վարած «Ֆոլքսվագեն-Պասսատ» մակնիշի ավտոմեքենան Երևան-Բավրա ավտոճանապարհի 141-րդ կիլոմետր հատվածում` Շիրակի մարզի Փոքրաշեն գյուղի վարչական տարածքում, դուրս է եկել հանդիպակաց ուղեգոտի և շրջվել ձախ կողմում գտնվող ձորակը, որի հետևանքով ուղևորներ Կարինե Չինարյանը և Մարինե Ջիջավաձեն մարմնական վնասվածքներով տեղափոխվել են «Գյումրի բժշկական կենտրոն», իսկ Մամուկա Ջիջավաձեն ստացած մարմնական վնասվածքներից տեղում մահացել է:
Փաստի առթիվ Շիրակի մարզային քննչական վարչության Ախուրյանի քննչական բաժնում 2015 թվականի դեկտեմբերի 23-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
2015 թվականի դեկտեմբերի 24-ին որոշում է կայացվել Զուրաբ Դոլիձեի նկատմամբ չհեռանալու մասին ստորագրությունը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին, և վերջինս հարցաքննվել է որպես կասկածյալ:
Նախաքննությունը շարունակվում է, քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքները պարզելու նպատակով նշանակվել են մի շարք փորձաքննություններ։

Водитель-грузин допрошен в качестве подозреваемого по делу о ДТП со смертельным исходом на севере Армении 12/25/2015   16:31  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту ДТП со смертельным исходом на автомагистрали Ереван-Бавра на севере Армении.
Дело заведено ахурянским следственным отделом следственного управления Следственного комитета РА по Ширакской области по части 2 статьи 242 Уголовного кодекса РА.
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении, 23 декабря 2015 года около 21:00 автомобиль марки “Фольксваген-Пассат”, которым управлял гражданин Грузии, житель города Батуми Зураб Ибрагимович Долидзе на 141-м километре автомагистрали Ереван-Бавра, на административной территории села Покрашен Ширакской области, выехал на встречную полосу и, перевернувшись, сорвался в овраг слева от дороги. В результате аварии, находившиеся в салоне автомобиля пассажиры - Карине Чинарян и Марине Джиджавадзе - с телесными повреждениями были госпитализированы в медцентр города Гюмри, а Мамука Джиджавадзе от полученных травм погиб на месте.
“24 декабря 2015 года было принято решение об избрании в отношении Зураба Долидзе меры пресечения в виде подписки о невыезде. Последний был допрошен в качестве подозреваемого. Предварительное расследование продолжается. С целью выяснения обстоятельств, имеющих существенное значение для дела, назначен ряд экспертиз”, - говорится в сообщении.