2016-17թթ. աղետի գոտու բնակարանային խնդիրն ամբողջովին կլուծվի 12/25/2015 13:05 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Աղետի գոտում ինչ մակերեսով շենքեր որ փլուզվել են, նույն մակերեսներով շենքեր կառուցվել են»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց քաղաքաշինության նախարար Նարեկ Սարգսյանը` պաշտոնապես հայտարարելով նաև, որ բնակարանաշինության և պետական ծրագրերով բնակարանների տրամադրման հարցը Գյումրիում վերջնականապես կլուծվի 2016-ին, իսկ 2017-ին ամբողջությամբ կլուծվի Շիրակի և Լոռու մարզերի գյուղական համայնքներում:
«Այս տարվա դրությամբ աղետի գոտում դեռևս չլուծված է մնում 965 ընտանիքի կամ աղետի գոտու բնակապահովման պետական ծրագրի շահառու ճանաչված ընտանիքների թվի 18 %-ի բնակարանային խնդիրը»,- ասաց նախարարը:
Նարեկ Սարգսյանի խոսքով՝ նշված 965 -ից 43 ընտանիքի բնակարանային խնդրի լուծման նպատակով ՀՀ կառավարության այս տարվա նոյեմբերի 19-ի որոշմամբ արդեն իսկ համապատասխան ֆինանսական միջոցներ են հատկացվել Շիրակի և Լոռու մարզպետարաններին:
Եվս 287 ընտանիքի բնակարանային խնդրի լուծման համար միջոցներ են նախատեսվել 2016 թվականի պետական բյուջեով, իսկ մնացած 635 խնդրի լուծումը նախատեսվում է մինչև 2017թ.-ի ավարտը:
Լրագրողների հարցին, թե ինչու երկրաշարժից 27 տարի անց էլ դեռևս չի հաջողվել վերջնականապես լուծել աղետի գոտում խնդիրը, Ն.Սարգսյանը պատասխանեց, որ խնդիրը չի լուծվել բացառապես սոցիալ-տնտեսական խնդիրների պատճառով:
Այդուհանդերձ, նախարարը խոստացավ` 2016-ին վերջնական լուծում կստանան քաղաքային բնակավայրերի, 2017-ին՝ Շիրակի, Արագածոտնի, Լոռու մարզերի գյուղական բնակավայրերի խնդիրները:

Жилищные проблемы жителей зоны бедствия в Армении будут окончательно решены в 2016-17 гг. – министр градостроительства 12/25/2015   15:01  |  Актуальная тема
Жилищные проблемы жителей зоны бедствия в Армении будут окончательно решены в 2016-17 гг. Об этом на встрече с журналистами в пятницу сообщил министр градостроительства Армении Нарек Саркисян.
По данным на 2015 год, нерешенными пока остаются жилищные проблемы 965 семей, дома которых были разрушены во время Спитакского землетрясения 1988 года.
По его словам, это -18% от общего числа семей, признанных бенефициарами госпрограммы по обеспечению жильем жителей зоны бедствия.
Министр градостроительства напомнил, что в соответствии с постановлением правительства Армении от 19 ноября 2015 года администрациям Ширакской и Лорийской областей выделены необходимые финансовые средства на обеспечение 43 из 965 семей жильем.
В госбюджете на 2016 год были заложены средства на решение жилищных проблем еще 287 семей. Проблемы ставшихся 635 семей планируется решить до 2017 года.
7 декабря 1988 года в Армении произошло разрушительное землетрясение, почти до основания разрушившее два города на севере Армении - Спитак и Ленинакан (нынешний  Гюмри), свыше ста деревень.
Сила подземных толчков достигла 10 баллов. По официальным данным, жертвами землетрясения стали 25 тысяч человек, 140 тысяч стали инвалидами, а полмиллиона людей лишились крова.