Ադրբեջանցին դատապարտվեց ազատազրկման ճիշտ այնքան, որքան կալանավորված է եղել, և ազատ արձակվեց 12/23/2015 22:53 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը Վրաստանի Հանրապետության քաղաքացի, ադրբեջանցի, 35-ամյա Թուրգայ Լաթիֆօղլուի Միքայլովին այսօր մեղավոր է ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 329-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ պետական սահմանն ապօրինի հատելը և դատապարտել հինգ ամսվա ազատազրկման:
Հաշվի առնելով, որ ամբաստանյալը փաստացի արգելանքի է վերցվել 2015թ. հուլիսի 23-ին և ճիշտ հինգ ամիս կալանավորված է եղել, դատարանը վերացրել է նրա նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը և նրան ազատ արձակել դատարանի դահլիճից:
Ադրբեջանցին, ըստ մեղադրանքի, Հայաստան գալու նպատակով 2015 թվականի հուլիսի 23-ին առանց սահմանված փաստաթղթերի, շրջանցելով ՀՀ պետական սահմանային անցակետերը, հայ-վրացական պետական սահմանի՝ ՀՀ Լոռու մարզի Ձյունաշող սահմանամերձ գյուղին հարակից հատվածով, ոտքով շարժվելով, ապօրինի հատել է ՀՀ պահպանվող պետական սահմանը և մուտք գործել Հայաստանի տարածք:

Суд в Армении огласил приговор в отношении азербайджанца, незаконно пересекшего армянскую границу 12/24/2015   09:58  |  Актуальная тема
Суд общей юрисдикции Лорийской области в среду приговорил 35-летнего гражданина Грузии, азербайджанца по национальности Тургая Латифоглу Микайлова к 5 месяцам заключения.
Суд признал азербайджанца виновным в совершении преступления, предусмотренного частью 1 статьи 329(Пересечение охраняемой Государственной границы Республики Армения без установленных документов или без надлежащего разрешения) Уголовного кодекса РА.
С учетом того, что подсудимый был взят под арест 23 июня с.г. и ровно пять месяцев находился под стражей, суд отменил избранную в отношении него меру пресечения и освободил его в зале суда.
Азербайджанец, согласно обвинению, 23 июня с.г. с целью попасть в Армению без установленных документов, обошел пограничные пункты на госгранице РА, незаконно пересек границу через прилегающий к приграничному селу Дзюнашох Лорийской области участок и проник на территорию Армении.