Մեր գործողությունների արդյունավետությունը որոշվում է հակառակորդի նպատակադրված խնդիրների խափանմամբ. Արծրուն Հովհաննիսյան 12/22/2015 13:07 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ադրբեջանը առաջնագծում էսկալացիան հասցրել է այն մակարդակի, որ զորամասերում չի մնացել մի զենք, որը չի կիրառել: Այդ մասին այսօր «Հայելի» մամուլի կենտրոնում, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ՊՆ մամլո խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից այս տարվա ընթացքում տանկից կրակոցներ արձակելուն, որը մինչ այդ չէր կիրառվել, ՀՀ ՊՆ մամլո խոսնակը նշեց, որ տանկի կրակոցն իհարկե առանձնահատուկ է, սակայն դա այնքան ազդու չի՝ դիրքում մարտական ֆունկցիա կատարելիս, որքան՝ հրետանին:
Տանկի բացառիկությունը կայանում է նրանում, որ տանկը մշտապես առաջնագծում չի գտնվում, այլ բերվել է դիրք՝ գործի դնելու համար, ավելի վտանգավոր է «Հաուբից»-ներից կրակելը:
Ինչ վերաբերում է հանրության շրջանում տարածվող այն հայտարարություններին, թե ինչու՞ մենք հերթական անգամ զոհ ունեցանք, Արծրուն Հովհաննիսյանը նշեց, որ սա պատերազմ է, և, ըստ էության, հրադադար չունենք, մենք այլևս ունենք մի իրավիճակը, որ մեր գործողությունների արդյունավետությունը որոշվում է ոչ թե 1 կամ 2 զոհով, այլ՝ հակառակորդի նպատակադրված խնդիրների խափանմամբ:
«Հակառակորդն իր առջև լուրջ խնդիրներ է դնում, որը ոչ մի անգամ չի հաղթահարում, իսկ հանրությանը թվում է, որ եթե հակառակորդի մոտ չի ստացվել նա հենց դա էլ ցանկացել է, իրականում դա այդպես չի, նա շատ ավելի լուրջ խնդիրներ է իր առջև դնում և հենց այդ մասին է փաստում այն, որ նա զենքի տրամագիծը հասցրեց է տանկի կամ «Դ 30 հաուբիցի»:
Նախկինում կիրառված բոլոր միջոցներին ի պատասխան հակառակորդը ստացել է ավելի հուժկու հակահարված, իր առջև դրված խնդիրը տապալվել է, իսկ այսօր զենքի տրամաչափը մեծացնելով փորձում է այլ խնդիր լուծել:

Эффективность действий армянской стороны определяется умением пресекать вынашиваемые противником планы – Минобороны Армении 12/22/2015   13:47  |  Актуальная тема
Эффективность действий армянской стороны определяется умением пресекать вынашиваемые противником планы, сказал во вторник журналистам пресс-секретарь Минобороны Армении Арцрун.
“Это – война, и, по сути дела, нет режима перемирия, а есть ситуация, в условиях которой эффективность наших действий определяется умением пресекать вынашиваемые противником планы”, - отметил Ованнисян.
Как отметил Ованнисян, Азербайджан поднял градус напряженности на передовой до такого уровня, что в воинских частях не осталось оружия, которое противник не применил бы.
По словам Ованнисяна, противник ставит перед собой серьезные задачи, о чем свидетельствуют виды и калибр используемого вооружения, включая танки и гаубицы Д-30, но при этом не достигает результата.
Пресс-секретарь отметил, что азербайджанская сторона получила мощнейший отпор в ответ на все ранее примененные средства.
“Противник потерпел фиаско при выполнении поставленных задач. Теперь же, увеличивая калибр используемого вооружения, он пытается решить другие задачи”, - отметил Ованнисян.