Այս տարվա ընթացքում Ադրբեջանը 200-ից ավել զոհ ունի 12/22/2015   12:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր իրավիճակը սահմանին բավականին հանգիստ է եղել, հակառակորդի կողմից խախտումները համեմատաբար քիչ են եղել, ինչը համարվում է ընթացիկ: Այդ մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ ՊՆ մամլո խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
ՀՀ ՊՆ մամլո խոսնակը նշեց նաև, որ վերջին շրջանում լարվածությունը գերակշռում է ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում, ինչ վերաբերում է հայկական սահմանին, ապա ոչ դիրքերի և ոչ էլ գյուղերի ուղղությամբ  կրակոցները շատ չեն եղել:
Ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին վերջին օրերին առկա լարվածության պատճառներն էլ, տարբեր փորձագետների գնահատմամբ, մի քանի դրդապատճառ ունի, այդ մասին նաև նշեց ՊՆ մամլո խոսնակը՝ թվարկելով դրանցից մի քանիսը՝ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Ալիևի հանդիպումը, ինչն Ադրբեջանը միշտ օգտագործել է:
Բացի այդ, դրդապատճառներից են նաև Ադրբեջանի ներքաղաքական տարբեր զարգացումները, տնտեսական և ներքաղաքական կայունության հարցերը և, իհարկե, հայկական հանրության վրա մշտապես ազդելու, ներգործելու՝ Ադրբեջանի ռազմավարությունը:
Ինչ վերաբերում այս տարվա ընթացքում Ադրբեջանական կողմի զոհերի թվին, ապա ՀՀ ՊՆ մամլո խոսնակը նշեց, որ տարբեր տեղեկություններով դրանց թիվը գերազանցում է 200-ը, սակայն Ադրբեջանի դեպքում վստահ հստակ թվեր ասել դժվար է, քանի որ հստակ քողարկում կա:
10:39 22/12/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՇփման գծում շարունակվել են զինված բախումները
10:26 21/12/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀակառակորդի սադրիչ քայլերը ճնշելու համար հայկական կողմը դիմել է պատժիչ գործողությունների
14:08 19/12/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ դիրքապահներն ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինների առաջխաղացումը կանխել են, պատճառել մարդկային կորուստներ և հետ շպրտել իրենց ելման դիրքերը
10:36 19/12/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀակառակորդի նախահարձակ ակտիվությունը ճնշելու համար ՊԲ առաջապահ զորամասերը դիմել են պատժիչ գործողությունների
10:00 19/12/2015  |  ԼՐԱՀՈՍ Սեյրան Օհանյանը մեկնել է Արցախ. հակառակորդը գործի է դրել հրետանային միջոցներ, տանկեր
09:43 19/12/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀակառակորդի դիվերսիոն գործողությունների արդյունքում ՊԲ զինծառայող է զոհվել

Потери ВС Азербайджана за текущий год превысили 200 человек 12/22/2015 13:11 | Лента новостей
Число потерь в рядах ВС Азербайджана, по некоторым данным, за текущий год превысило 200 человек, сообщил во вторник журналистам пресс-секретарь Минобороны Армении Арцрун Ованнисян.
При этом он отметил, что в случае с Азербайджаном сложно называть конкретные цифры, поскольку Баку их скрывает.
Ованнисян сообщил, что сегодня ситуация на линии соприкосновения с Азербайджаном была относительно спокойной, случаев нарушения противником режима прекращения огня было сравнительно меньше.
Арцрун Ованнисян также отметил, что напряженность преимущественно наблюдается на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения.
Что касается армяно-азербайджанской границы, то, по слова, пресс-секретаря Минобороны, в последнее время случаев обстрелов военных позиций, сел было немного.
Он отметил, что рост напряженности на линии соприкосновения в последние дни, по оценкам экспертов, был вызван несколькими причинами, в том числе недавней встречей президентов Армении и Азербайджана.
Среди других причин Ованнисян назвал также внутриполитическую и экономическую ситуацию в Азербайджане.