Ցմահ դատապարտված Սողոմոն Քոչարյանին պատշաճ բուժօգնության չի՞ ցուցաբերվել. նրա մահից հետո հարուցվել է քրեական գործ 12/21/2015 13:00 | Քրեական խրոնիկոն
Քաղաքացի Զինա Կ.-ն հաղորդում է տվել այն մասին, որ ցմահ ազատազրկման դատապարտված որդին՝ Սողոմոն Քոչարյանը, ՀՀ արդարադատության նախարարության «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում պատիժ կրելու ընթացքում՝ 2006 թվականից սկսած, պարբերաբար բողոքել է ծանր առողջական վիճակից, սակայն ՀՀ քրեակատարողական վարչության բուժսպասարկման ծառայողները և հիշյալ քրեակատարողական հիմնարկի ծառայողները համապատասխան միջոցներ չեն ձեռնարկել իր որդուն հետազոտելու, հնարավոր հիվանդությունները հայտնաբերելու և դրանց զարգացումը կանխելու համար: Վերջիններս պատշաճ բուժօգնություն չցուցաբերելով՝ տարիներ շարունակ այդ կերպ անմարդկային վերաբերմունք են դրսևորել որդու նկատմամբ, որի հետևանքով Ս. Քոչարյանի մոտ ծանր հիվանդություն է առաջացել, ինչն էլ հանգեցրել է նրա մահվան:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՔԾ լրատվական ծառայությունը, քաղաքացի Զինա Կ.-ի հաղորդման հիման վրա՝ հատուկ ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու դեպքի առթիվ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:

Уголовное дело возбуждено после смерти пожизненно осужденного Согомона Кочаряна 12/21/2015 13:32 | Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено после смерти пожизненно осужденного Согомона Кочаряна, сообщается на сайте Специальной следственной службы Армении.
Согласно информации, гражданка Зина К. представила сообщение о том, что ее сын, Согомон Кочарян, приговоренный к жизненному заключению, в ходе отбывания наказания в уголовно-исполнительном учреждении “Нубарашен” с 2006 года периодически жаловался на тяжелое состояние здоровья, однако медработники и сотрудники указанного пенитенциарного учреждения не предприняли соответствующих мер по обследованию ее сына с целью постановки диагноза и предотвращения дальнейшего развития болезни. Последние не оказали надлежащей медпомощи, тем самым на протяжении многих лет обращаясь с ее сыном бесчеловечным образом, что привело к возникновению тяжелой болезни у С. Кочаряна, и, как следствие, его смерти.
“На основе заявления гражданки Зины К. Специальной следственной службой возбуждено уголовное дело по признакам части 2 статьи 308 Уголовного кодекса РА по факту Злоупотребления лицами, осуществляющими специальную службу, своими должностными полномочиями. Ведется расследование”, - говорится в сообщении.