Ով է Շիրխանյանն ու ինչ կապ կարող էր ունենալ զինված խմբի հետ 12/21/2015   09:36  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ ԱԱԾ-ն դեկտեմբերի 19-ին Նորք-Մարաշում վնասազերծված հանցախմբի գործով հերթական սենսացիոն հայտարարությունն արեց. ձերբակալվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի նախկին տեղակալ Վահան Շիրխանյանը` Արթուր Վարդանյանի կողմից ստեղծված հանցավոր համագործակցությանը մասնակցելու, դրա օգտին գործելու, կոնկրետ հանձնառություն և դերակատարություն ունենալու կասկածանքով:
Հայաստանի անկախացումից ի վեր Վահան Շիրխանյանը մշտապես քաղաքական թատերաբեմում է եղել: Ավելին` առաջին նախագահի օրոք նրան նույնիսկ գորշ կարդինալ էին համարում:
Մասնագիտությամբ աշխարհագետ-տնտեսագետ Շիրխանյանը, որ ԽՍՀՄ-ի գոյության վերջին տարիներին արդեն ղեկավարում էր ՆԳՆ կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի 10-րդ վարչությունը, 1990-95թթ-ին  ՀՀՇ անդամ էր, Գերագույն խորհրդի անդամ, Ազգային անվտանգության և ներքին գործերի հանձնաժողովի անդամ, 1995-99 թթ-ին` պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ:
Վահան Շիրխանյանը հենց ՊՆ երկրորդ դեմքն էր այն ժամանակ, երբ ՀՀ-ում տեղի ունեցավ հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործությունը: 1999-ի հոկտեմբերի 27-ի գիշերը պաշտպանության նախարարությունում անցկացվեց հայտնի հավաքը, որի ժամանակ էլ կայացված «հրատապ» որոշումները մինչ օրս էլ խորհրդավորության քողով են ծածկված: Հայտնի է միայն, որ այդ խորհրդակցության արդյունքում ՀՀ ԶՈՒ-ը բերվեցին մարտական պատրաստվածության, մայրաքաղաք բերվեց մեծաքանակ զորք ու անգամ տանկեր:
Այսօր, հոկտեմբերի 27-ից 14  տարի անց էլ առկախված է մնում այն հարցը, թե ով էր այս հավաքի գլխավոր դերակատարը, արդյոք որոշում կայացնողը պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյա՞նն էր, թե ՝այլ անձինք:
Որոշ մեկնաբանությունների համաձայն՝ որոշման հեղինակը հենց Վահան Շիրխանյանն էր, մեկ այլ մեկնաբանությամբ` այս քայլով նա կանխեց ռուսական հատուկ ջոկատայինների մուտքը Հայաստան ու Հայաստանի` ՌԴ ազդեցության ներքո հայտնվելը։
Իսկ թե ինչ է տեղի ունեցել իրականում, այդպես էլ անհայտ է մնում: Ինքը` Շիրխանյանը, մշտապես շրջանցել է այս հարցը: Պարզ է մի բան` Հոկտեմբերի 27-ից անմիջապես հետո, երբ վարչապետ նշանակվեց Վազգեն Սարգսյանի եղբայրը` Արամ Սարգսյանը, Վահան Շիրխանյանը նշանակվեց փոխվարչապետ, և, ըստ լուրերի, հենց ինքն էր իրականում ղեկավարում կառավարությունը:
Արամ Սարգսյանի պաշտոնանկությունից հետո Շիրխանյանը կարճ ժամանակով դարձավ արտադրական ենթակառուցվածքների նախարար-կոորդինատոր: Իսկ ավելի ուշ դարձավ ՍԴՀԿ-ական, որի շարքերում տարիներ շարունակվող պայքարից հետո, այս տարեսկզբին վերջնականապես հեռացավ:

Кто такой Ширханян и какое отношение он может иметь к обезвреженной в Ереване вооруженной группе? 12/21/2015   10:21  |  Актуальная тема
Служба нацбезопасности Армении в субботу проинформировала о задержании бывшего заместителя министра обороны Армении Ваана Ширханяна по подозрению в участии в созданном Артуром Варданяном преступном сообществе и ведении деятельности в пользу него.
С момента обретения Арменией независимости Ваан Ширханян всегда находился на политической арене. Более того, при первом президенте Армении его даже называли серым кардиналом.
Ширханян по специальности географ-экономист. В последние годы существования СССР он возглавлял 10-й отдел по борьбе с организованной преступностью МВД при правительстве Армении, с 1990 по 1995гг,. был членом АОД, депутатом Верховного совета, членом постоянной комиссии по обороне, национальной безопасности и внутренним делам, с 1995 по 1999гг. - первым заместителем министра обороны Армении.
Ваан Ширханян был вторым человеком в Минобороны, когда в Армении 27 октября 1999 года произошел теракт. В ночь на 27 октября 1999 года в Минобороны прошло известное совещание, принятые в ходе которого "срочные" решения до сих пор покрыты завесой тайны. Известно только, что по итогам этого совещания ВС Армении были приведены в боевую готовность, в столицу были стянуты войска и танки.
Спустя 14 лет после тех событий висит в воздухе вопрос: кто был главным действующим лицом этого совещания, действительно ли решение принимал министр обороны Вагаршак Арутюнян или другие лица?
Согласно некоторым комментариям, решение принимал Ваан Ширханян. По другим же рассуждениям, этим шагом он преградил российскому спецназу путь в Армению.
Что на самом деле произошло, до сих пор не известно. Ширханян всегда обходил этот вопрос стороной. Известно лишь одно: после 27 октября, когда премьер-министром был назначен брат Вазгена Саркисяна – Арам Саркисян, Ваан Ширханян занял пост вице-премьера, и, согласно муссируемым сведениям, именно он руководил правительством.
После отставки Арама Саркисяна, Ширханян стал министром-координатором производственных инфраструктур Армении. На этом посту он пробыл недолго. Позже он стал членом СДПГ, ряды которой в начале текущего года покинул.