Բրունեյում Սուրբ Ծննդյան տոնը նշելու համար կարելի է հայտնվել բանտում 12/21/2015   13:54  |  Անցուդարձ
Բրունեյում կաթոլիկների Սուրբ Ծննդյան տոնը նշելը կարող է հանգեցնել խոշոր տուգանքի կամ անգամ՝ բանտարկության:
Ռուսական «ՏԱՍՍ» գործակալության փոխանցմամբ՝ Հարավարևելյան Ասիայում գտնվող այս մահմեդական սուլթանության իշխանություններն «սուրբծննդյան խնդրով» առաջին անգամ մտահոգվել են մեկ տարի առաջ: Այն ժամանակ կրոնի հարցերով նախարարությունը դիմել էր տեղացի առևտրականներին՝ խնդրելով խանութների ցուցափեղկերից հեռացնել քրիստոնեական տոնը հիշեցնող բոլոր առարկաները:
Սուրբ Ծնունդյան տոներից հետո՝ դեկտեմբերի 27-ին, նախարարությունը հանդես էր եկել պաշտոնական պարզաբանմամբ, ըստ որի Բրունեյ-Դարուսալամ պետության տարածքում փաստացի արգելվում են բոլոր տոնակատարությունները: «Մահմեդականները պետք է զգույշ լինեն: Չի կարելի մասնակցել այն տոնակատարություններին, որոնք կապ չունեն Իսլամի հետ, քանզի դա կարող է վնասել մահմեդականների հավատքին»,-ասված էր կրոնի հարցերով նախարարության հաղորդագրության մեջ:
Նախարարությունը պարզաբանել է, թե ինչ է սպասվում նրանց, ովքեր կանտեսեն հորդորները:  Օրինակ՝ եթե մահմեդական երեխաները, դեռահասները կամ մեծահասակները կրեն Սանտա Կլաուսի գլխարկներ, դա  կհանդիսանա Շարիաթի քրեական օրենսգրքով նախատեսվող իրավախախտում, որը պատժվում է մինչև 20 հազար ԱՄՆ դոլարի չափով տուգանքով կամ մինչև 5 տարի ժամկետով ազատազրկմամբ:
Ըստ նախարարության՝ Բրունեյում ապրող քրիստոնյաները կարող են նշել Սուրբ Ծնունդը, սակայն՝ միայն «համայնքի ներսում»: Տոնակատարության ցանկացած հանրային դրսևորում կդիտարկվի որպես «կրոնական քարոզչություն մահմեդականների շրջանում», ինչը ևս Բրունեյի տարածքում համարվում է քրեական հանցագործություն:
10:36 06/01/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՍուրբ Ծնունդ և Աստվածահայտնություն
21:30 06/01/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՍուրբ ծննդյան տոնական համերգ` Հանրապետության հրապարակում
15:22 06/01/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՍերժ Սարգսյանը ներկա է գտնվել Սուրբ Ծննդյան և Աստվածահայտնության տոնի առթիվ մատուցված պատարագին
13:38 06/01/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՆ. Ս. Օ. Տ. Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի պատգամը՝ Սուրբ Ծննդյան և Աստվածահայտնության տոնի առիթով
11:12 06/01/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀայ Առաքելական եկեղեցին նշում է Սուրբ Ծնունդը
11:57 05/01/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀունվարի 5-ի երեկոյան Հայ առաքելական բոլոր եկեղեցիներում կմատուցվի ճրագալույցի Սուրբ Պատարագ
17:02 28/12/2013  |  Միջազգային լրահոսՄիայնակ մայրը 100.000 ֆունտ ստեռլինգ է շահել
18:14 25/12/2013  |  Միջազգային լրահոսՍուրբ Ծնունդի կապակցությամբ բազմաթիվ մարդիկ հավաքվել են Բեթղեհեմում

В Брунее за празднование Рождества можно попасть в тюрьму 12/21/2015   14:04  |  Из жизни
Празднование католического Рождества в Брунее может обернуться крупным штрафом и даже тюремным заключением, пишет ТАСС
Впервые власти этого мусульманского султаната, расположенного в Юго-Восточной Азии, озаботились "рождественской проблемой" год назад. Тогда министерство по делам религии обратилась к местным торговцам с просьбой убрать с витрин магазинов все декорации, напоминающие о христианском празднике.
Уже после самого Рождества, 27 декабря, министерство выступило с официальными разъяснениями, которые фактически запрещают все публичные празднования на территории государства Бруней-Даруссалам. "Мусульмане должны быть осторожны. Нельзя следовать торжествам, которые не связаны с исламом, поскольку это может нанести урон вере мусульман", - говорится в сообщении министерства по делам религий.
В ведомстве также более доходчиво объясняют, что ждет тех, кто ослушается рекомендации. "К примеру, если мусульманские дети, подростки или взрослые носят колпаки как у Санта-Клауса, это является прямым нарушением секции 207 (1) Шариатского уголовного кодекса", - предупреждают власти. Подобное нарушение наказывается в Брунее штрафом в размере до $20 тыс. или тюремным заключением сроком до пяти лет.
Как отмечают в министерстве по делам религий, христиане, проживающие в Брунее, могут праздновать Рождество, однако только "внутри своей общины". Любые публичные проявления празднеств будут расценены здесь как "религиозная пропаганда среди мусульман", что также считается на территории султаната уголовным преступлением.