ՊԲ-ի ստորաբաժանումները հակառակորդի սանձարձակություններին տալիս են թիրախային հակահարվածներ. ՀՀ ՊՆ հայտարարությունը 12/20/2015   14:12  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Դեկտեմբերի 19-ի լույս 20-ի գիշերը հակառակորդը շարունակել է սադրանքներն ու ինտենսիվ կրակոցները ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի ողջ երկայնքով՝ չնայած նախագահների՝ Բեռնի հանդիպման ժամանակ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ շփման գծում և հայ-ադրբեջանական սահմանին բռնության ռիսկերի նվազեցմանն ուղված քայլերին Ադրբեջանի բանակի գերագույն գլխավոր հրամանատար Իլհամ Ալիևի հայտնած աջակցությանը:
Նշված ժամանակահատվածում կիրառվել են բազմատեսակ հրաձգային զենքեր, ականանետեր, կան տանկերի կիրառման բազմակի դեպքեր: Ադրբեջանական զորքերի հետ քաշման պատճառով՝ հակառակորդի կողմից ավելացել են կրակի խորությունը և ինտենսիվությունը: Հրաձգության դեպքերը գերազանցել են երկու հարյուրը, արձակվել է ավելի քան 1800 կրակոց:
ՀՀ ՊՆ ղեկավարությունը այդ մասին տեղեկացրել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկին, որն էլ իր հերթին այդ մասին տեղեկացրել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին: ՊԲ-ի ստորաբաժանումները լիովին վերահսկում են իրավիճակը և հակառակորդի սանձարձակություններին տալիս թիրախային ու լռեցնող հակահարվածներ:

Руководство Минобороны Армении проинформировало ОБСЕ о фактах нарушения Азербайджаном режима прекращения огня 12/21/2015   00:40  |  Актуальная тема
Руководство Министерства обороны Армении проинформировало личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика о фактах нарушения Азербайджаном режима прекращения огня, сообщает пресс-служба оборонного ведомства.
Каспршик в свою очередь уведомил об этом сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Как отмечается в сообщении, в ночь с 19 на 20 декабря противник продолжил провокации и интенсивные обстрелы по всему периметру карабахско-азербайджанской границы, несмотря на выраженную Верховным главнокомандующим армии Азербайджана Ильхамом Алиевым в ходе встречи президентов в Берне поддержку шагам, направленным на снижение рисков насилия на линии соприкосновения и вдоль армяно-азербайджанской границы.
По данным оборонного ведомства, за указанное время противник использовал стрелковое оружие, минометы, зафиксированы многочисленные случаи применения танков. Из-за отхода азербайджанских войск увеличились глубина и интенсивность огня. Число обстрелов перевалило за 200, произведено более 1800 выстрелов", - отмечается в сообщении.
“Подразделения Армии обороны полностью контролируют ситуацию и отвечают на посягательства противника прицельными и усмиряющими контрударами”, - отмечается в сообщении.